Je vaše investiční portfolio připraveno na on-line budoucnost?

Názor
Covid-19 podpoří on-line ekonomiku a urychlí digitalizaci, čímž dále posílí trend posledních více než desítky let. Podle našeho názoru by měli investoři tohoto trendu využít, a tak v této aktuální zprávě z akciových trhů přinášíme obsáhlý seznam firem, kterým tento trend prospívá a kde se mohou inspirovat. Seznam je řazen podle jednotlivých kategorií, aby bylo pro investora jednodušší vybrat si právě ty oblasti digitalizace, o které má zájem.
Zdroj: Bloomberg

Mnozí komentátoři a další vlivné osobnosti strávili měsíce tím, že vysvětlovali publiku, že po pandemii Covidu-19 už se věci do starých kolejí nikdy nevrátí.

Zajímavý komentář publikoval také partner společnosti Sequoia Capital Michael Moritz, který ve Financial Times uvedl, že Covid-19 urychlil trend směřující k rozsáhlé digitální ekonomice zhruba o pět let.

On-line podnikání bude v nadcházejících letech v porovnání s podniky, které jsou více závislé na fyzických prodejních kanálech, prosperovat. Moritz se také zabývá problematikou práce z domova a tím, jaké může mít důsledky pro komerční nemovitosti v budoucnosti.

Pokud má pravdu, může to znamenat velkou ránu pro jednu z nejvýnosnějších tříd aktiv za posledních padesát let, kterou by si většina investorů do svého portfolia v prostředí s nízkými úrokovými sazbami ráda zařadila.

Moritz má pravdu v tom, že svědky tohoto on-line trendu jsme již celé roky. Jak ukazuje výše uvedený graf, internetový maloprodej přinesl za pět let celkové výnosy 271 % oproti pouhým 22,5 % v případě globálních akcií (MSCI World).

Také softwarové a servisní firmy mají v plachtách příznivý vítr a dosáhly 135 %. Skupina mediálního a zábavního průmyslu se může pochlubit jen 30 %, ale zde je historické srovnání obtížné, protože koncem roku 2018 prošly globální akciové indexy výraznou změnou klasifikace.

PSALI JSME:
Průměrný český investor je podle indexu za první kvartál ve ztrátě deset procent

Do této skupiny byly přesunuty internetové společnosti jako Facebook či Alphabet. Skupinu mediálního a zábavního průmyslu tedy nyní tvoří 1. média, 2. zábava a za 3. interaktivní média a služby (kam patří Facebook, Alphabet a Tencent – pozn. aut.) a v budoucnu lze očekávat růst zejména v posledním uvedeném odvětví.

Zdá se, že vše, co se týká on-line ekonomiky, má vyšší kapitálovou návratnost, protože zde nejsou tak výrazná fyzická omezení, jako například u aerolinek nebo důlních společností. Jsme přesvědčeni, že tento digitalizační trend bude v nadcházejícím desetiletí dál pokračovat a že by toho měli investoři využít a zařadit příslušné firmy do svého portfolia.

Tato tabulka obsahuje dlouhý seznam zahrnující nejrůznější kategorie on-line ekonomiky, případně kategorie, kde dochází k stále větší digitalizaci. Kombinovaná tržní kapitalizace tohoto seznamu 69 akciových titulů činí 8,6 bilionů dolarů a na konec jsme přidali čtyři fondy ETF (Exchange Traded Fund, burzovně obchodovaný fond – pozn. red.) zaměřené na různé části této skupiny pro ty, kdo si chtějí investování zjednodušit.

Autor je vedoucí kapitálové strategie Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nadhodnocené akciové trhy ukázaly svoji zranitelnost

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Fintech je pánský klub. Ženy v něm nemají místo

Ženy to v odvětví fintechu nemají jednoduché. Investorky i investoři jim svěřují jen necelé procento kapitálu, které do tohoto rychle rostoucího odvětví proudí. V posledních letech se navíc postavení žen ve fintechu …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru