Jednání o fondu obnovy EU ovlivňuje trhy

Podle reakcí na trzích je zřejmé, že by ekonomice Evropské unie výrazně pomohlo, kdyby se vrcholní představitelé členských zemí Evropské unie dohodli na konečné podobě fondu obnovy. Uzavření dohody by pravděpodobně vedlo k posílení kurzu eura, snížení rizikové prémie na italských dluhopisech a růstu akciových trhů.
Uzavření dohody by pravděpodobně vedlo k posílení kurzu eura vůči dolaru. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V reakci na jednání vrcholných představitelů členských zemí Evropské unie jsme byli svědky posílení kurzu eura vůči dolaru. Aktuálně se euro obchoduje za 1,147 dolaru, což je nejvíce od 9. března. Podobně reagovaly i dluhopisové trhy, které ocenily dosažené pokroky ve vyjednávání. Riziková prémie za držení italských vládních dluhopisů se proti německým vládním dluhopisům snížila na 162 bazických bodů, což je nejméně od 27. března.

Akciové trhy byly o něco méně optimistické. Celoevropský index STOXX 600 dnes mírně klesal, ale později ztráty umazal. Aktuálně se obchoduje na podobné úrovni jako na konci minulého týdne. Akcie jsou kromě politických jednání ovlivňovány dalšími informacemi. Negativně jsou vnímány zprávy o růstu počtu nakažených onemocněním Covid-19. Celosvětově již bylo potvrzeno více než 14,6 milionu infikovaných lidí.

Kongres Spojených států začne v tomto týdnu jednat o novém balíku opatření na podporu americké ekonomiky. Reaguje tím na špatné zprávy z jihu a západu Spojených států, kde kvůli zpřísňování restriktivních opatření dochází k rozsáhlým ekonomickým ztrátám. V reakci na aktuální vývoj začala klesat cena mědi, která se obecně považuje za komoditní indikátor hospodářského růstu. Cena mědi od konce dubna do poloviny července stoupla přibližně o 40 procent.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
„To je vydírání Evropy,“ znělo Bruselem. Summit o dluhové unii zatím k dohodě rozhodně nespěje

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Hrozí růst cen pohonných hmot nad 40 korun za litr

Zlevňování pohonných hmot, jež přechodně nastalo v polovině března, vzalo za své. Zdražování přitom nekončí. Benzín v uplynulých sedmi dnech zdražil o 24 haléřů na litr, nyní se podle údajů společnosti CCS prodává …

Česká ekonomika v závěru roku 2023 solidně rostla

Konečný odhad tuzemského hrubého domácího produktu (HDP) za čtvrté čtvrtletí přinesl vzestupnou revizi mezičtvrtletního růstu ekonomiky z původních 0,2 na 0,4 procenta. V meziročním srovnání ekonomika vzrostla o 0,2 …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.