Jen symbolický závan optimismu

Srpen přinesl drobnou změnu v náladách v české ekonomice. Zatímco u podnikatelů došlo ke zlepšení, spotřebitelé jsou tentokrát skeptičtější. Mají totiž o něco větší obavy z dalšího vývoje ekonomiky i jejich finanční situace, současně jsou méně nakloněni velkým nákupům.
Zatímco u podnikatelů došlo ke zlepšení, spotřebitelé jsou tentokrát skeptičtější. Mají totiž o něco větší obavy z dalšího vývoje ekonomiky i jejich finanční situace. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zlepšení podnikatelského sentimentu je jistě pozitivní, avšak do skutečného optimismu má stále ještě hodně daleko. Když se podíváme na vrtkavost nálad i jejich celkově nízkou úroveň, o restartu ekonomiky zatím rozhodně nesvědčí. A už vůbec ne, pokud si vzpomeneme na čtvrteční evropský PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.), který je předzvěstí dalšího ochlazení přicházejícího tentokrát ze zahraničí.

Tuzemský podnikatelský sentiment se v srpnu zvýšil, a to jak díky zlepšení v průmyslu, tak i ve službách a stavebnictví. Pohled na očekávaný vývoj poptávky však až tak velkou radost nedělá. Je tam sice drobné zlepšení oproti depresivnímu červenci, avšak k dlouhodobému normálu má ještě daleko.

Hlavním pozitivem zůstává především pokles inflačních očekávání patrný ve všech odvětvích s výjimkou snad stavebnictví. Tam se zřejmě chystají na rozjezd nových dotačních programů, které mohou podpořit poptávku stejně jako ceny stavebních materiálů. Růst zásob zboží v obchodech dává tušit, že i zde postupně vzroste tlak na slevy, protože ani nadměrné zásoby neprodaného zboží nejsou zrovna lacinou záležitostí.

Podrobná data z aktuálního průzkumu vybízejí k tomu, abychom celkové výsledky naznačující aktuální zlepšení agregovaných indexů až tolik nepřeceňovali. Data stále potvrzují, že se česká ekonomika spíše stagnuje, ne-li se přímo pohybuje na hraně recese. O něco více z průmyslu napoví i nové výsledky PMI, které přijdou na řadu příští týden.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB