Jen symbolický závan optimismu

Názor
Srpen přinesl drobnou změnu v náladách v české ekonomice. Zatímco u podnikatelů došlo ke zlepšení, spotřebitelé jsou tentokrát skeptičtější. Mají totiž o něco větší obavy z dalšího vývoje ekonomiky i jejich finanční situace, současně jsou méně nakloněni velkým nákupům.
Zatímco u podnikatelů došlo ke zlepšení, spotřebitelé jsou tentokrát skeptičtější. Mají totiž o něco větší obavy z dalšího vývoje ekonomiky i jejich finanční situace. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zlepšení podnikatelského sentimentu je jistě pozitivní, avšak do skutečného optimismu má stále ještě hodně daleko. Když se podíváme na vrtkavost nálad i jejich celkově nízkou úroveň, o restartu ekonomiky zatím rozhodně nesvědčí. A už vůbec ne, pokud si vzpomeneme na čtvrteční evropský PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.), který je předzvěstí dalšího ochlazení přicházejícího tentokrát ze zahraničí.

Tuzemský podnikatelský sentiment se v srpnu zvýšil, a to jak díky zlepšení v průmyslu, tak i ve službách a stavebnictví. Pohled na očekávaný vývoj poptávky však až tak velkou radost nedělá. Je tam sice drobné zlepšení oproti depresivnímu červenci, avšak k dlouhodobému normálu má ještě daleko.

PSALI JSME:
Německá ekonomika padá a s ní i ta česká

Hlavním pozitivem zůstává především pokles inflačních očekávání patrný ve všech odvětvích s výjimkou snad stavebnictví. Tam se zřejmě chystají na rozjezd nových dotačních programů, které mohou podpořit poptávku stejně jako ceny stavebních materiálů. Růst zásob zboží v obchodech dává tušit, že i zde postupně vzroste tlak na slevy, protože ani nadměrné zásoby neprodaného zboží nejsou zrovna lacinou záležitostí.

Podrobná data z aktuálního průzkumu vybízejí k tomu, abychom celkové výsledky naznačující aktuální zlepšení agregovaných indexů až tolik nepřeceňovali. Data stále potvrzují, že se česká ekonomika spíše stagnuje, ne-li se přímo pohybuje na hraně recese. O něco více z průmyslu napoví i nové výsledky PMI, které přijdou na řadu příští týden.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Důvěra v ekonomiku roste, ale s řadou otazníků

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB