
Běžný účet zaznamenává výrazné meziroční zlepšení prakticky v celé druhé polovině roku 2020. Důvodem je zejména zlepšení situace v zahraničním obchodě. Ten tvrdě doplatil na restrikce spojená s loňskou jarní vlnou pandemie koronaviru.
Následné letní rozvolnění pak na podzim a v zimě nebylo následováno zavřenými hranicemi. Naopak silnější globální poptávka tuzemským exportérům pomáhala. Proti tomu obavy producentů dopadli na slabší investiční aktivitu, která je typicky dovozně náročnější.
Letos významně pomáhá i stabilizace, respektive zlepšující se tendence v bilanci prvotních důchodů, které odráží zejména odtok tuzemských zisků k zahraničním majitelům ve formě vyplacených dividend. Listopadové pasivum ve výši 13,6 miliardy korun bylo o 7,6 mld. Kč menší, než ve stejném měsíci roku 2019.
Finanční účet vykázal za listopad 2020 příliv kapitálu ve výši 6,9 miliardy korun. Pokud jde o přímé zahraniční investice, těch v čistém vyjádření přiteklo 7,2 mld. Kč, saldo reinvestovaného zisku pak dosáhlo čtyř miliard korun. Na portfoliových investicích byl zaznamenán výraznější odliv ve výši 77,9 mld. Kč, a to hlavně z důvodu redukce pozic zahraničních investorů.
Přebytek běžného účtu dosáhl za prvních 11 měsíců loňského roku vysokých 184 miliard korun po schodku ve výši 178 mld. Kč za rok 2019. Míří tak k nejlepšímu výsledku v historii. Z pohledu české koruny bezesporu jde o příznivé zprávy, které potvrzují naše dlouhodobější vyhlídky počítající s postupným zhodnocováním české měny.
Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)