Jsme kutilové, koumáci a šprýmaři, hlásí Pelhřimov

Co Čech, to prý muzikant. A zřejmě je na rčení špetka pravdy. Nová Česká kniha rekordů vydaná u příležitosti 100 let samostatnosti Československa nás ale představuje také jako národ kutilů, šikulů, chytrých hlaviček, koumáků, šprýmařů, talentů, světových vědců i úspěšných sportovců. Česká NEJ z mnoha oborů jsou vzrušujícím čtením.
Robotka Matilda se letos sama vydala na cestu stopem z Jablonce nad Nisou do Pelhřimova. Foto: Agentura Dobrý den

Loni na podzim spatřila světlo světa nová edice České knihy rekordů 6, jejímž autorem je pelhřimovská Agentura Dobrý den. Při příležitosti stého výročí přináší zcela nové a dosud nepublikované české rekordy, obsahuje stovky unikátních fotografii, uvádí česká prvenství na poli vědy, kultury nebo sportu a seznamuje čtenáře s nejméně stovkou důvodů, proč být na naši vlast hrdý.

Čapek by žasl. Robot na stopu

Robotí cestovatelka Matylda zaplavila sociální sítě. A byla na roztrhání. Každý si chtěl ukrást svou chvilku slávy, vyfotit se s ní a podat ji teplou lidskou ruku. „Rodiče“ Michal Seidl a Radka Benšová ji vyslali autostopem do světa, při němž urazila vzdálenost zhruba 1718 km. Svou pouť započala 31. října 2018 v Jablonci nad Nisou a do Pelhřimova, svého cíle, dorazila 7. listopadu.

„Dojela vcelku a ‚živá’ tedy ve stavu, kdy hýbala očima a komunikovala pomocí reproduktoru. Zdárně tak splnila všechny předem stanovené podmínky pokusu a po dojezdu jsme ji mohli usadit do expozice Muzea rekordů,” řekl k vydařenému experimentu Josef Vaněk z Agentury Dobrý den.

Na inovacích a rekordech se stále pracuje. Agentura totiž ve spolupráci se studenty IT z Pelhřimova začne pro stopující robotí slečnu Matyldu vytvářet sourozence. A kdo ví, příště na krajnici možná potkáte rovnou páreček stopujících robotů.

Nejstarší otužilec: 92letý otužilec Ladislav Nicek prokázal svou obdivuhodnou kondici plaváním v chladných vodách Vltavy. Foto: Agentura Dobrý den

Senioři válejí a drtí i mladší ročníky

Entuziasmus a nezlomnou vůli mnohých seniorů nelze než obdivovat. „Abychom jejich často naprosto unikátní výkony více přiblížili světu, zavedli jsme pro ně i samostatnou kapitolu České knihy rekordů,“ potvrzuje Vaněk entuziasmus seniorů.

Dočtete se v ní například o 92letém otužilci Ladislavu Nickovi, který prokázal svou obdivuhodnou kondici plaváním ve vodě řeky Vltavy o teplotě + 3 °C, nebo o paní Františce Zemanové, jež uskutečnila v neuvěřitelném věku 88 let dvacet tandemových seskoků padákem v průběhu čtyř měsíců.

A jen nedávno bylo pelhřimovské Muzeum rekordů a kuriozit poctěno největší českou pamětní medailí, již u příležitosti 100. výročí samostatnosti vytvořil 70letý Karel Huněk. Svým výkonem si samozřejmě vysloužil i zápis do České knihy rekordů. Unikátní medaile je zhotovena z oceli, mosazi a bronzu s odlitými a přinýtovanými ozdobami, má průměr 62,5 centimetrů a se stojanem váží 20,7 kilogramů. Přijeďte se na ni do Pelhřimova podívat i vy.

A co vy? Máte nevídané schopnosti, rekordní ambice či měřitelný talent? Nebojte se přihlásit a další stránka České knihy rekordů může být právě o vás.

Parašutistka s nejvíc seskoky: Františka Zemanová uskutečnila v neuvěřitelném věku 88 let dvacet tandemových seskoků padákem v průběhu čtyř měsíců. Foto: Agentura Dobrý den

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Lidé a společnost

Vyloučení z UNESCO by byla jeho ostuda, ne Prahy

Ochrana historického dědictví Prahy je nutná, o tom nikdo nepochybuje a bez pochyby v Praze funguje v dostatečné míře skrze památkovou péči. Staré Město a Malá Strana jsou zafixované struktury, ale není důvod, proč …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Obyvatel sídliště vyhodí ročně 33 kilogramy potravin

Analýza
Češi každoročně vyhodí do popelnic výrazně více potravin, než jsou si ochotni připustit. Dokládá to mimo jiné i aktuální výzkum Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Zjistil, že v koších skončí až 33 kilogramy potravinového odpadu.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru