Kam může vystoupat sazba z nových hypoték?

Analýza
Velké pozornosti se v posledních měsících těší vývoj úrokových sazeb z nových hypoték. Už máme k dispozici oficiální číslo za loňský prosinec: 2,85 procenta.
Kam může vystoupat sazba z nových hypoték? Ilustrační foto: Depositphotos.com

Jde o číslo zřetelně pod hodnotami, které zaznívají v médiích a jsou k nalezení v leckterém aktuálním ceníku. Rozdíl je dán zřejmě hlavně extrémním zpožděním v datech ČNB: Tato data se týkají smluv podepsaných v prosinci, jejichž parametry byly ale dohodnuty o několik týdnů, ne-li měsíců dříve (jisté zpoždění je v datech vždy, ale v posledním, z pohledu hypoték velmi hektickém roce nabylo extrémních hodnot, pozn. aut.).

Jak to bude letos? Základem pro rozhodování bank o úrokové sazbě u nových hypoték s fixací na určitý počet let je často mezibankovní sazba pokrývající tentýž počet let, přičemž k nejpopulárnějším patří konkrétně pětiletý horizont.

Níže proto oprašuji můj oblíbený graf, který zachycuje závislost mezi pětiletou mezibankovní sazbou na vodorovné ose (tříměsíční průměr zpožděný o dva měsíce, abychom zachytili skutečnost, že banky reagují na tržní sazby se zpožděním) a průměrnou sazbou z nových hypoték na ose svislé, a to pro každý měsíc od začátku roku 2017. Červené tečky zachycují vývoj v roce 2021 (vývoj byl hezky jednosměrný: Leden je nejvíc vlevo, prosinec nejvíc vpravo).

Červený kroužek v pravé horní části grafu vyjadřuje výhled pro letošek – naznačuje, kde zhruba bude vrchol stoupaní hypoteční sazby (měl by nastat cca na konci jara tohoto roku, kdy už se také nejspíš vytratí výše zvýšené extrémní zpoždění) za předpokladu, že na tomto trhu nedošlo v poslední době oproti letům 2017-2021 k nějakému strukturálnímu zlomu (například že některé banky bojující v uplynulých letech o vyšší podíl na trhu budou v tomto boji pokračovat). Jak vidno, průměrná sazba z nových hypoték (s pětiletou fixací) by měla vystoupat na úroveň kolem 4,5 procenta.

Tento výhled je ovšem podmíněn naší prognózou pětiletých mezibankovních sazeb, a ta byla zase podmíněna předpokladem, že Česká národní banka tento týden zvýší sazby o 0,75 procenta, poté už repo zvyšovat nebude a ke konci letošního roku ho začne zase snižovat.

Autor je ekonom České spořitelny a člen vedení České společnosti ekonomické
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Úrokové sazby ČNB by měly v druhém pololetí klesat

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Region i euro posilují

V Česku patřil tento týden výrokům centrálních bankéřů a indikátorům důvěry. Nálada v tuzemské ekonomice se dle konjunkturálního průzkumu v dubnu opět zlepšila. Celkový ukazatel vyšplhal na nejvyšší hodnotu za …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.