Kam ukládat investiční zlato?

Nákupem investičního zlata své úspory nejen ochráníte před inflací, ale navíc je ještě efektivně zhodnotíte. Přesto má zlato jednu nevýhodu na rozdíl od akcií či měnových fondů ho fyzicky vlastníte a je potřeba ho někam uložit. Bude pro vás vhodnější domácí trezor, bezpečnostní schránka nebo nebankovní úschovna? 
Ilustrační foto

Proč se vyplatí investovat do zlata?

Zlato se pyšní zcela unikátní vlastností, a tou je schopnost uchovat si svou kupní sílu. Investice do zlata se proto vyplatí především tehdy, chcete-li své úspory ochránit před inflací a zároveň je v průběhu let zhodnocovat. S tím, jak světové zásoby zlata postupně ubývají, zatímco poptávka po drahém kovu stále roste, se logicky zvyšuje jeho cena. Čím dříve proto do zlata investujete, tím dříve z něj začnete profitovat.

Investujte chytře

Při investování vždy myslete na to, abyste své investiční portfolio diverzifikovali. Nevsázejte veškeré své úspory na jedinou kartu, místo toho se snažte investovat rozumně a minimalizovat riziko případné ztráty. Zlato by proto mělo tvořit pouze část vašeho portfolia, společně například s akciemi nebo dluhopisy.

Kam zlato uložit?

Ještě než do zlata investujete, rozhodněte se, kam ho následně uložíte. Chcete ho mít neustále pod dohledem a nakládat s ním dle libosti? Pak zvolte domácí trezor, který jistě využijete i pro řadu dalších cenností, jako jsou důležité dokumenty nebo drahé šperky. Pokud vám jde především o co nejvyšší míru zabezpečení, využijte možnosti pronájmu bezpečností schránky v bance nebo nebankovní úschovny.

Domácí trezor

Nejbezpečnějším způsobem, jak uchovávat zlato u sebe doma, je pořídit si domácí trezor

Ten lze zabudovat do zdi, připevnit k podlaze nebo ho jednoduše umístit například do skříně. Ačkoliv se to zdá jako nejlevnější varianta, za některé trezory si připlatíte – jejich cena totiž roste úměrně s tím, jak velké zabezpečení daný trezor poskytuje. 

Bezpečnostní schránka v bance

Nechcete-li mít zlato uložené u sebe doma, nejjednodušší možností je pronájem bankovní bezpečnostní schránky. Díky propracovanému systému ochrany máte jistotu, že je o váš majetek dobře postaráno. Navíc o něj nepřijdete ani v případě hypotetického krachu banky. Počítat ale musíte s vyššími náklady za pronájem schránky (ročně se cena pohybuje v řádech tisíců korun) a také s tím, že její pořízení bývá podmíněné založením účtu u dané banky.

Nebankovní trezor

K uložení zlata můžete využít i profesionální úschovná místa, která fungují nezávisle na bance. Většinou je provozují firmy, které se na úschovu cenností specializují. Disponují ostrahou, jsou přístupné nonstop a majetek v nich uložený je pojištěný. Svou vlastní bezpečnostní schránku si zde můžete pronajmout buď na měsíc, nebo na delší časové období, od čehož se odvíjí výsledná cena.

Zabezpečte i vy své úspory a cennosti – vyberte si ze široké nabídky trezorů na Heurece a dopřejte si klidný spánek. Jednotlivé typy trezorů mezi sebou jednoduše porovnejte z hlediska jejich vlastností, úrovně zabezpečení a také ceny. Nezapomeňte si přečíst recenze ověřených uživatelů, kteří se s vámi podělí o své osobní zkušenosti s daným produktem.

Pro ty odvážnější, kteří by chtěli svůj výnos zvýšit vícenásobně, než nabízí investice do komodit jako je zlato či stříbro, existují například online brokeři, přes které je možné investovat do akcií či obchodovat s cizími měnami, kde je očekáváné zhodnocení investice mnohonásobně vyšší než u zlata. Mezi nejvyužívanější on-line brokery patří XTB či Forex broker. Takové investice jsou samozřejmě spojené s vyšším rizikem.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek