Karel Hašler dal jméno slavným bonbónům. Cucáme je už 100 let

Snad každý Čech aspoň jednou v životě ochutnal nezaměnitelnou chuť Hašlerek, bonbónů s chutí anýzu ve spojení s dalšími bylinkami – mátou, jitrocelem a meduňkou. Je to přesně 100 let, co se jmenují podle slavného písničkáře Karla Hašlera. Dodnes patří mezi nejprodávanější bonbóny.
Jsou tu s námi už sto let... Foto: Autor/FAEI.cz

Je to krátká věta, která se však výrazně zapsala do české historie. „Nenamítám ničeho proti tomu, abyste vyráběli a prodávali cukrovinky pod značkou Hašlerky. S úctou Karel Hašler.“ Pochází z prosince 1920, napsaná byla v podzemním kabaretu slavného pražského paláce Lucerna. Od té doby se tmavé bonbóny nazývají Hašlerky. Cucáme je tedy už sto let.

Stvořitelem Hašlerek byl František Lhotský. Narodil se v roce 1884. Od svých jednadvaceti let pracoval jako prodavač v potravinách, kde také získal představu, jakým směrem se jeho život bude ubírat.

„V roce 1912 zakládá vlastní jednatelství a komisionářství s lahůdkami a potravinářským zbožím, které krátce nato rozšíří o velkoobchod s cukrovinkami. V roce 1918 ohlašuje vlastní výrobu cukrovinek v dílně na Vinohradech, začíná vyrábět i větrové bonbony značky Caruso,“ uvádí se na internetových stránkách společnosti Nestlé, která v současnosti slavné bonbóny vyrábí.

Každý si mě bude brát „do huby“

Písničkář a skladatel Karel Hašler je autorem mnoha dodnes populárních písní, například Ta naše písnička česká, Po starých zámeckých schodech nebo Pětatřicátníci. Hrál také v Národním nebo Vinohradském divadle.

V roce 1920 ale měl potíže s hlasivkami, kvůli čemuž na čas přestal vystupovat. V tu dobu ho Lhotský požádal, jestli by své bonbóny Caruso (podle slavného italského tenora – pozn. aut.) mohl přejmenovat na Hašlerky. Chtěl totiž pro svůj výrobek nějaké jiné slavné jméno – české.

Hašlerovi se to zprvu moc nelíbilo, tvrdil, že si ho bude každý brát „do huby“. Lhotský mu ale odpověděl, ať se na nabídku podívá z druhé, lepší stránky. Bude-li jeho jméno napsáno na obalech bonbónů, které se prodávají po celé republice, získá zadarmo tu nejlepší reklamu, jakou si může přát.

Od 13. prosince 1920 tak cukrovinky proti chrapotu a kašli nesou jméno Hašlerky. Krátce nato vznikl i slogan: „Hašler kašle, nevadí, Hašlerky ho uzdraví.“ Nakonec bylo nové pojmenování bonbónů prospěšné jak pro Hašlera, tak pro Lhotského.

Reprofoto: Nestlé

Koncentrák, znárodnění

Obchod s Hašlerkami jen kvete, a tak Lhotský musel přesunout výrobu do větších prostor do Michle, kde spolu s novou fabrikou vznikly rovněž byty pro zaměstnance. Na reklamě spolupracuje s předními grafiky, bonbony rozvážejí speciální dodávky s karoserií ve tvaru Hašlerek.

První tragédie přišla po okupaci. Karel Hašler i přes zákaz zpíval národní a vlastenecké písně. Poprvé byl zatčen začátkem roku 1941, podruhé v září téhož roku – přímo během natáčení filmu Městečko na dlani. Skončil v koncentračním táboře Mauthausen, kde v prosinci 1941 na následky mučení umírá.

Po komunistickém převratu v únoru 1948 potkal nedobrý osud i Františka Lhotského, když ho akční výbor vyhnal z jeho vlastní továrny a výrobnu populárních bonbónů znárodnil. Hašlerky byly vyráběny coby produkt Pražských čokoládoven. Ani změna režimu jim ale neubrala nic na popularitě.

Lhotský zemřel v roce 1954, o rok později se výroba přestěhovala do závodu Sfinx v Holešově. Dnes je součástí švýcarské firmy Nestlé. A Hašlerky nadále patří mezi nejoblíbenější bonbóny. „Přesně to jsou Hašlerky, jak je znáte už odjakživa,“ uvádí Nestlé na svém webu. „Dokazují, že zůstat originálem, zůstat svůj, je i v dnešní době možné.“

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena