Tlustí Češi utratí za sladké 400 korun měsíčně, dopřávají si ho víc než alkoholu

Nadváhou trpí více než polovina Čechů středního věku, přičemž obezitou je postižena čtvrtina žen a zhruba pětina mužů. Vzestup obezity je podle Státního zdravotního ústavu prokázán ve většině ekonomicky vyspělých zemí. Chronická onemocnění vznikajících z obezity způsobují ve světě 60 procent úmrtí. Přesto si Češi hodně rádi dopřávají sladké a pěstují si na něm závislost – více než na alkoholu.
Češi si hodně rádi dopřávají sladké a pěstují si na něm závislost – více než na alkoholu. Foto: Pixabay

Dortíky, čokolády, koláče, buchty, bonbony. Podle vědců je možné si na cukru poměrně snadno získat závislost, patří mezi návykové látky. „Sladkosti obsahující rafinovaný cukr, sladkosti rychle zvyšují hladinu cukru v krvi. Tento přísun cukru stimuluje stejné oblasti mozku, které jsou spojovány se závislostí na nikotinu a ostatními drogami,“ řekl před časem doktor Simon Thornley z aucklandské Regional Public Health Service, který se podílel na výzkumu o závislosti lidí na cukru.

HROZÍ OBEZITA A CUKROVKA

Konzumace cukru přitom může vést ke zvyšování dávek. A tedy i k větší hrozbě obezity, cukrovky nebo cévních onemocnění. Podle aktuálního průzkumu agentury Ipsos pro společnost Profi Credit si téměř 90 procent Čechů dopřává aspoň jednou týdně, ale 30 procent aspoň jednou denně (nebo častěji) a 43 procent několikrát týdně. Sladké konzumuje více Čechů než alkohol.

„Alkoholu holduje několikrát týdně jen necelých 40 procent Čechů,“ konstatovala Dana Hakavcová, marketingová ředitelka Profi Credit. V průměru za dortíky nebo čokoládu utratí Češi 400 korun měsíčně, což je o necelých 200 korun měsíčně méně, než kolik propijí. Podle expertů je v tom schované nebezpečí sladkostí – jejich pojídání nikoho nezruinuje a navíc poměrně dlouho trvá, než se projeví na lidském zdraví. Na rozdíl od alkoholu, u něhož to následující den výrazně pocítí prakticky každý, kdo to s jeho konzumací přežene.

REKORDMANY JSOU BULHAŘI

S konzumací sladkostí jsou na tom s Čechy zhruba na stejné úrovni Slováci. Mezi rekordmany patří podle průzkumu Bulhaři, sladké si tam několikrát týdně nebo častěji dopřává 95 procent lidí. Bulhaři ostatně za sladké utratí asi dvakrát tolik co Češi.

„Sladké není jediné prvenství Bulharů. Přestože Češi za alkohol utratí násobně víc, než kolik investují do vzdělání a přestože vypijí nejvíc piva na hlavu, na nelichotivé ´vítězství´ v celkové konzumaci alkoholu na Bulhary nestačí. Aspoň jednou týdně se napije přes 80 procent Bulharů, u nás jsou to dvě třetiny lidí,“ řekla Hakavcová. „Skoro 40 procent Čechů potom holduje alkoholu několikrát týdně, totéž si ale dopřává jen čtvrtina Slováků,“ dodala.

Že sladkému lze propadnout podobně jako alkoholu, svědčí i nejvyšší zaznamenaná půjčka – v přepočtu téměř 19 tisíc korun, pro které si na uspokojení svojí závislosti na sladkém došel polský občan.

Na Bulhary to ovšem stále nemá – tamní piják si na alkohol půjčil v přepočtu neuvěřitelných 70 tisíc korun. To jsou ale extrémní příklady fajnšmekrů, více jak tisíc korun si na své zlozvyky půjčuje podle společnosti Profi Credit, která je významným poskytovatel nebankovních půjček, minimum lidí – okolo 4 procent. Většinou si jdou půjčit ke svým příbuzným nebo známým.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Zdraví

Objev: Mozek chudých dětí ve stáří hůře myslí

Děti, které vyrůstají v chudobě, dosahují v seniorském věku horších výsledků při testech takzvaných kognitivních dovedností, které zahrnují myšlení, učení, usuzování, paměť nebo řešení problémů. V nové studii, …

Nejčtenější

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …

95 svateb a jeden pohřeb

Názor
S velkým zájmem jsem v uplynulých dnech sledoval více či méně odbornou diskusi na téma, zda je správce daně …
Rolovat nahoru