Kašle vláda na podnikatele? Pokud ano, odnesou to i domácnosti

Vláda už dlouho mluví o tom, jak nastavit podporu pro lidi zasažené energetickou krizí. Což jsme v podstatě my všichni. Zatím je ale pořád řeč jen o domácnostech. A co firmy?
Vláda už dlouho mluví o tom, jak nastavit podporu pro lidi zasažené energetickou krizí. Zatím je ale pořád řeč jen o domácnostech. A co firmy? Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ne že by na tom snad domácnosti byly lépe, co se týče praktických vládních kroků. Od slov k činům se zatím ministryně a ministři nepropracovali ani v jejich případě. Ale dávají alespoň najevo, že o nějakém řešení přemýšlejí.

Myšlenky to musejí být hluboké a intenzivní, když trvají tak dlouho…

Jenže se zároveň tváří, že až se o domácnosti konečně postarají, bude problém definitivně vyřešen.

Nebude.

Ceny energií jsou totiž jen další přísadou do koktejlu tvořeného vyčerpáním firem z covidových restrikcí, rozbitými dodavatelko odběratelskými řetězci a dopady války na Ukrajině. Firmy již nyní hrají o život: Dochází a bude docházet k omezování výroby, za zaměstnance odcházející do důchodu se noví nepřijímají, první krachy jsou na spadnutí.

Co myslíte, že se pak stane?

Domácnosti budou (možná) mít k dispozici vládní kompenzace za zvýšené náklady na energie, ale budou jim chybět prostředky na živobytí jako takové. Nezaměstnaní si při dnešní dvojciferné inflaci těžko odloží z rozpočtu dost peněz na nájemné nebo splátky hypotéky. Budou mít sotva na základní potraviny.

Malé a střední podniky a živnostníci sdružení v AMSP ČR představují 99 procent všech firem v České republice a zaměstnávají více než dva miliony osob, tj. 61 procent všech zaměstnanců v ČR. Proto jsme se minulý týden jako jejich zástupci obrátili na naši vládu otevřeným dopisem s výzvou:

Učiňte neprodlené veřejné prohlášení firmám, jaká opatření budou přijata ke stabilizaci podnikatelského sektoru, případně poskytněte jasnou informaci, že na podnikatele, zejména malé a střední, kašlete, a slova o maximální podpoře tomuto segmentu byla opět jen pustými frázemi, které z vládního programového prohlášení činí jen další z řady zbytečně popsaných papírů.

Jinými slovy – jak dělejte už konečně něco!

Jsem upřímně zvědav, co ve Strakově akademii vymyslí.

Autor je předsedou představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek