Dotace nakonec budou. Bylo ale nutné zapojovat média?

Názor
Ministerstvo průmyslu a obchodu má pro nás, malé a střední podnikatele, pořád připravené čtyři miliardy korun na dotace. A vypadá to, že o ně opravdu budeme moci požádat. Museli jsme do toho ale zapojit média. Podmínky pro podávání žádostí byly totiž původně nastaveny tak, že by většina z nás na tyto peníze mohla rovnou zapomenout.
Ministerstvo průmyslu a obchodu má malé a střední podnikatele připravené čtyři miliardy korun na dotace. Ilustrační foto: Ministerstvo průmyslu a obchodu

Finance jsou připraveny pro dotační výzvu programu Aplikace v rámci Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK). Mají pomoci k udržení a rozvoji výzkumných a vývojových aktivit. Zejména těch malých a středních, stojí v programovém dokumentu.

Jenže na ministerstvu si usmysleli, že nejnižší dotace, o kterou bude možné požádat, bude pět milionů korun, což přibližně odpovídá celkovým nákladům projektu ve výši deset milionů korun. To je pro nás zbytečně moc, tak velké projekty nepotřebujeme.

PSALI JSME:
Asociace: Síkelovo ministerstvo diskriminuje malé a střední firmy

Navrhli jsme proto snížení spodní hranice na dva miliony, jako tomu bylo v předchozích výzvách. Státem placení úředníci se nám vysmáli. Tak jsme o tom napsali zprávu, rozeslali ji do redakcí, já jsem tomu tématu věnoval svůj první blog na iDnes.cz… A najednou to jde, jak jsme se minulý týden dověděli na jednání se zástupci ministerstva průmyslu a obchodu.

Limit se snížil na dva miliony korun (překvapení!), datum vyhlášení výzvy se ovšem posunulo z původního 22. července až na 15. srpna. Škoda, mohli jsme mít víc času na rozumné využití těch peněz. Také si říkám, jestli by se novináři neměli radši věnovat důležitějším tématům, než něčí neochotě poslouchat oprávněné připomínky. Ale co – ještěže ta média máme.

Autor je předsedou představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR
(Redakčně upraveno. Publikováno se svolením autora, původní publikace zde.)

PSALI JSME:
Drahé energie: Vláda hodila podnikatele a firmy přes palubu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Čeští podnikatelé nejsou zvyklí fňukat

Čeká nás pokles ekonomiky. Jinými slovy recese. Spolu s dalšími zástupci podnikatelských svazů jsem si to minulý týden vyslechl přímo od členů bankovní rady České národní banky (ČNB), jejíhož jednání jsme se zúčastnili.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Nešťastné a neveselé. Každý desátý Čech nemá peníze na vánoční dárky

Průzkum
Bezmála desetina Čechů letos nebude kupovat žádné vánoční dárky, protože na ně nemají dost peněz. Ukázal to průzkum pro společnost KRUK Česká a Slovenská republika, která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků. Z odpovědí také vyplynulo, že mnozí lidé nakupují dárky s výrazným předstihem. Výsledky průzkumu má redakce FAEI.cz k dispozici.

Vraťte mi moje peníze!

Poradna
Prý je to prakticky vyloučené. Ale vyprávějte to někomu, kdo se splete, přehlídne či překlepne a pošle peníze na …