Kauza samozvaného ochránce Kočalky míří do finiše, soud nařídil hlavní líčení

V pondělí 9. ledna proběhne u Obvodního soudu pro Prahu 1 hlavní líčení s Pavlem Kočalkou, který v něm vystupuje kvůli neoprávněnému podnikání jako obviněný. Byznys tohoto samozvaného ochránce, založený na poskytování rad nespokojeným investorům a klientům pojišťoven a na jejich zastupování, se otřásl v základech už vloni v září, kdy mu soud předběžným opatřením zakázal zastupovat klienty a poskytovat jim poradensko-právní služby.

Vloni vyšel o Pavlu Kočalkovi na bulharském zpravodajském serveru Blitz.bg s titulkem „Telefonický teror se vrací“. Reprofoto: Blitz.bg

Na další Kočalkův právní problém upozornil v říjnu portál FAEI.cz. Z dokumentů zveřejněných v insolvenčním rejstříku totiž vyšlo najevo, že Kočalka požádal insolvenční soud o snížení splátek v probíhajícím oddlužení, ale neinformoval soud ani o změně zaměstnavatele, ani o tom, že si pořídil novou firmu ZPP Advisory se splaceným základním jměním ve výši 200 tisíc korun.

Mezi kontaktními údaji na webu KLV Consulting stále číslo mobilu Pavla Kočalky
Mezi kontaktními údaji na webu KLV Consulting je stále číslo mobilu Pavla Kočalky

A právě v tom by mohl být kámen úrazu. Insolvenční soud totiž Kočalkovi uvěřil, že má vůli splatit své dluhy v stoprocentní výši a v srpnu mu schválil zbývající 34 splátky oddlužení ve výši necelých 16 tisíc korun měsíčně. Přestože Kočalka v té době už několik měsíců nebyl ani jednatelem, ani zaměstnancem KLV Consulting. Je také otázkou, proč je mezi kontaktními údaji na webu KLV Consulting stále číslo mobilu Pavla Kočalky.

TELEFONICKÝ TEROR SE VRACÍ

Jméno Pavla Kočalky a názvy firem, v nich působil, se skloňuje i v dalších zemích. Laskavý čtenář upozornil naši redakci na článek, který vloni vyšel na bulharském zpravodajském serveru Blitz.bg s titulkem „Telefonický teror se vrací“. Níže přinášíme překlad článku.

Pavel Kočalka, investiční agent vyhoštěný z Bulharska, se nás opět bude snažit telefonicky ulovit na nabídku obrovských zisků. Společnost, kterou bude využívat pro vstup na náš trh (bulharský – pozn. red.), se jmenuje TopForex.

Komise pro finanční dozor (Bulharský Výbor pro koordinaci dozoru nad finančním trhem) je již nažhavena. Očekává se, že Kočalkova nová společnost se rychle dostane na černou listinu investičních firmem, které fungují v Bulharsku, aniž by měly licenci od Komise pro finanční dozor. Očekává se, že poté, co mu bude zakázán vstup dveřmi, bude se Kočalka snažit dostat dovnitř oknem. To je běžná praxe podvodných zprostředkovatelů – pokud se firma dostane na černou listinu, ihned zakládají novou a jsou zpět na trhu. Tak za krátkou dobu seznam narůstá od tuctu do téměř 50 firem a mnohé z nich jsou svazky pěti až šesti spojených zprostředkovatelů.

Kočalka se dostal do Bulharska přes společnost Global Markets, která byla registrována jako finanční zprostředkovatel a dostala licenci v roce 2008. Takto to běželo do března 2014, kdy Pavel Kočalka, zakladatel a makléř na třech trzích – v USA, České republice a Bulharsku, jak se on sám popisuje, převedl svůj podíl na své bulharské partnery a opustil zemi.

Rok na to vybuchuje skandál s aktivní a dotěrnou telefonickou kampaní, která potenciálním investorům nabízí, aby investovali 50 tisíc dolarů do atraktivních akcií, přičemž slibuje vysoké a podle většiny z podvedených obětí, nereálné zisky. Obtěžovaní lidé podali stížnost ke Komisi pro finanční dozor a ta provedla šetření. Při této příležitosti se navíc zjistilo, že firma nabízí svým spolupracovníků, od nichž ani nevyžaduje odpovídající vysokoškolské vzdělání, nereálně vysoké platy od 2000 až do 4000 bulharských leva.

video-kocalka-kancelarVIDEO: Takhle to vypadalo ve firmě Global Markets v roce 2010. Vidíte na některém stole počítač?

Základní kapitál firmy je 300 000 leva, 95 % z toho patří Kočalkovi. Při prvním auditu (k 31. 12. 2008) se však zjistilo, že firma má k dispozici pouze 61 000 eur.

Existují dokonce stížnosti jednoho poškozeného, který obdržel 100 telefonátů, ačkoliv výslovně požadoval, aby mu přestali telefonovat, což v žádném případě nemůže odpovídat standardům a normám etického chování zprostředkovatelů. Databáze (telefonních čísel – pozn. red.) se kupují za směšné peníze z oficiálních i pochybných zdrojů.

„Pane, brazilská společnost objevila obrovské zásob ropy o velikosti celé strategické rezervy USA. Pokud budete investovat 50 000 dolarů do akcií této společnosti, můžete během jednoho měsíce zdvojnásobit své peníze.“ Nabídky s podobně exotickým obsahem bombardují nešťastné „kandidáty na investory“.

Společnost během jednoho měsíce třikrát mění své jméno. První je Global Markets registrovaná kdesi na třidě Vitoša, protože kancelář, kde se měly podepisovat smlouvy se zákazníky, neměla stavební povolení. Pak se na toto jméno mělo zapomenout. Zprostředkovatelé se začínají představovat jako finanční poradci, „zplnomocněni“ firmou Capital Partners. A poté se přejmenovali na Global Markets Services s adresou v bytovém komplexu „Manastirsky livadi“ a několik dnů po změně názvu se z brokerského domu stává poradenská firma.

video-kocalkaVIDEO: Pavel Kočalka představuje v roce 2010 v Bulharsku svou firmu: „Bulhaři jako takoví, kdybych je měl trochu odlišit, jim hodně záleží na důvěře a přitom partnerským vztahu, že jo. Myslím tím obchodním.“

Problémy této společnosti se neomezují pouze na agresivní marketing, který používá, či na vysoké provize. Ukazuje se, že mají problémy i se soudy – počínaje podezřelými podpisů klientů až po nedodržování bulharských pracovněprávních předpisů.

Šetření ukázalo, že v případech vedených proti společnosti v letech 2012 a 2013 už existuje šest soudních rozhodnutí. Bylo též nalezeno 118 případů porušení zákona v oblasti bulharských pracovněprávních předpisů.

Firma Global Markets se také dostala do investigativní rubriky televizního pořadu Páni éteru, který této společnosti věnoval čtyři reportáže. Podle tohoto pořadu najímala pobočka společnosti ve Varně zaměstnance bez smluv a nevyplácela jim peníze. V roce 2013 byla firma kontrolována i ze strany finančních dozorů Polska a Slovenska, které popsaly četné případy porušení zákona.

Společnost pokračuje ve své existenci s bulharskými vlastníky až do poloviny roku 2014. Poté, jak tvrdí zlé jazyky, opět kvůli zásahu Kočalky, který se rozhodl vyčistit si bulharský trh, byli obviněni agenti společnosti, že se pokusili rozkolísat První investiční banku poté, co Korporační obchodní banka upadla do platební neschopnosti.

Věc vyšetřoval (bulharský – pozn. red.) Národní bezpečnostní úřad na základě obvinění z útoku na bankovní systém. Úřad lakonicky oznámil, že licencovaný investiční zprostředkovatel vybudoval síť spřízněných firem poskytujících marketingové služby, s jejichž pomocí byly ve dnech 26. -27. června 2014 odeslány fyzickým a právnickým osobám stovky zpráv s názvem „Informační bulletin o riziku vkladu do bulharských bank“.

Vyšetřování tohoto případu je již dávno ukončeno, viník však nebyl nalezen. Ale Global Markets přestal existovat – 14. července 2014 mu Komise pro finanční dozor odebrala licenci.

Vypadá to, že Kočalka pohřbil své dítě.

Aby se mohl vrátit na bílém koni.

(Konec překladu)

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daň ze štěstí se může týkat každého

Poradna
Máváte tím kouzelným papírkem a blaženě se usmíváte – konečně jsem vyhrál, štěstí mi snad spadlo z nebe. Je to radost pochopitelná, ale trochu předčasná, protože než výhra v loterii, kurzové sázce či jiné hazardní hře z nebe dopadne až do výhercova klína, ztratí se 15 procent objemu.