Kavárna budoucnosti? Místo servírek roboti…

Některé kavárny budoucnosti ve městech budou nejspíše zcela bez obsluhy. Objednávku příjme, kávu podle individuálního přání uvaří, hosta obslouží a zkasíruje výhradně robot. A k tomu je navíc učenlivý, každá nová zkušenost ovlivní jeho další schopnosti reakce. Tento systém testuje společnost KUKA Roboter CEE GmbH.

Robot jako obsluha za barem se objevil například v kultovním sci-fi Pátý element. Foto: Pinterest.com

Systém je složený ze dvou robotů KR AGILUS a řídicí jednotky KRC ROBOTstar. Nevyžadují centrální řízení. Kávové šálky se pohybují systémem zcela nezávisle. Výměny dat jsou prostřednictvím cloudu. Chce se dodat – a k tomu teď ta EET, která eviduje všechny útraty, a na světě máme dokonale seřízenou kavárnu, byť poněkud neosobitou.

Ukazuje to ale na budoucnost robotiky, továren budoucnosti. Informace se ukládají a vyměňují ve virtuálním prostředí, nikoliv ve stacionárním místním serveru. Toto řešení umožňuje společnosti snížit náklady a potřebu IT kapacit spojených s výrobou v reálném světě a dává přístup k datům kdekoliv ve světě za účelem monitorování stavu výroby, obnovy výrobních kapacit nebo organizace servisního managementu.

ROBOTY VĚDÍ, CO JE ZAPOTŘEBÍ UDĚLAT PŘÍŠTĚ

Informace pro proces přípravy kávy, kterou požaduje systém Barista 4.0, je uložená rovněž v cloudu: Výška naplnění jednotlivých šálků, parametry procesu, jako je teplota mléka a kávy, stav přístroje a údaje o spotřebě. Tyto údaje jsou průběžně aktualizovány s tím, že se dají v kteroukoliv dobu a z kteréhokoliv místa stahovat. Roboty tak přesně vědí, co mají příště vykonat a zákazník ví, kdy bude jeho káva připravená.

Koncept cloudu je možné aplikovat na jakýkoliv výrobní proces, jako je svařování, spojování lepením, lití nebo laserové řezání, tedy pracovní postupy. Díky cloudovému řešení lze průmyslové výrobní procesy monitorovat dálkově z důvodu optimalizace toku materiálů, a také plánovat údržbu.

Systém servírování kávy bez lidské obsluhy testuje společnost KUKA Roboter CEE GmbH

Příklad s kávou ukazuje, jak se bude spojovat hardware, software a IT a jak budou tyto složky ve stále větším rozsahu vstupovat do průmyslového prostředí. Až budou dostupné stále rostoucí zdroje výpočetních kapacit, otevřou se zcela nové možnosti a urychlí se tím vývoj směřující k digitalizaci.

Cloud computing a tzv. Big Data umožňují ukládat a sdílet enormní objemy dat a v důsledku toho přijímat logické závěry. Pokud budeme tyto postupy aplikovat na průmyslovou výrobu, znamená to, že roboty, coby flexibilní elementy výroby, na sebe vezmou více úkolů, než jen jednotlivé výrobní kroky. Budou mít schopnost shromažďovat velké objemy dat a vyměňovat si je s dalšími výrobními a IT systémy.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Technologie

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kyberzločinec se natahoval pro 13 milionů korun, ale neuspěl

Průzkum
Více než polovina Čechů a Češek se dostala do situace, kdy se někdo snažil ukrást peníze z jejich účtu nebo platební karty. Vyplývá to z výsledků nejnovějšího průzkumu, který Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla technologická a platební společnost Mastercard. Podle České bankovní asociace (ČBA) je nejvyšší zachráněná částka u jednoho klienta 13 milionů korun.