Kavárna budoucnosti? Místo servírek roboti…

Některé kavárny budoucnosti ve městech budou nejspíše zcela bez obsluhy. Objednávku příjme, kávu podle individuálního přání uvaří, hosta obslouží a zkasíruje výhradně robot. A k tomu je navíc učenlivý, každá nová zkušenost ovlivní jeho další schopnosti reakce. Tento systém testuje společnost KUKA Roboter CEE GmbH.

Robot jako obsluha za barem se objevil například v kultovním sci-fi Pátý element. Foto: Pinterest.com

Systém je složený ze dvou robotů KR AGILUS a řídicí jednotky KRC ROBOTstar. Nevyžadují centrální řízení. Kávové šálky se pohybují systémem zcela nezávisle. Výměny dat jsou prostřednictvím cloudu. Chce se dodat – a k tomu teď ta EET, která eviduje všechny útraty, a na světě máme dokonale seřízenou kavárnu, byť poněkud neosobitou.

Ukazuje to ale na budoucnost robotiky, továren budoucnosti. Informace se ukládají a vyměňují ve virtuálním prostředí, nikoliv ve stacionárním místním serveru. Toto řešení umožňuje společnosti snížit náklady a potřebu IT kapacit spojených s výrobou v reálném světě a dává přístup k datům kdekoliv ve světě za účelem monitorování stavu výroby, obnovy výrobních kapacit nebo organizace servisního managementu.

ROBOTY VĚDÍ, CO JE ZAPOTŘEBÍ UDĚLAT PŘÍŠTĚ

Informace pro proces přípravy kávy, kterou požaduje systém Barista 4.0, je uložená rovněž v cloudu: Výška naplnění jednotlivých šálků, parametry procesu, jako je teplota mléka a kávy, stav přístroje a údaje o spotřebě. Tyto údaje jsou průběžně aktualizovány s tím, že se dají v kteroukoliv dobu a z kteréhokoliv místa stahovat. Roboty tak přesně vědí, co mají příště vykonat a zákazník ví, kdy bude jeho káva připravená.

Koncept cloudu je možné aplikovat na jakýkoliv výrobní proces, jako je svařování, spojování lepením, lití nebo laserové řezání, tedy pracovní postupy. Díky cloudovému řešení lze průmyslové výrobní procesy monitorovat dálkově z důvodu optimalizace toku materiálů, a také plánovat údržbu.

Systém servírování kávy bez lidské obsluhy testuje společnost KUKA Roboter CEE GmbH

Příklad s kávou ukazuje, jak se bude spojovat hardware, software a IT a jak budou tyto složky ve stále větším rozsahu vstupovat do průmyslového prostředí. Až budou dostupné stále rostoucí zdroje výpočetních kapacit, otevřou se zcela nové možnosti a urychlí se tím vývoj směřující k digitalizaci.

Cloud computing a tzv. Big Data umožňují ukládat a sdílet enormní objemy dat a v důsledku toho přijímat logické závěry. Pokud budeme tyto postupy aplikovat na průmyslovou výrobu, znamená to, že roboty, coby flexibilní elementy výroby, na sebe vezmou více úkolů, než jen jednotlivé výrobní kroky. Budou mít schopnost shromažďovat velké objemy dat a vyměňovat si je s dalšími výrobními a IT systémy.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Technologie

Kdo vynalezl klimatizaci?

Zájem tuzemských spotřebitelů o klimatizace neustále roste, hodnota těchto zařízení dovezených ze zahraničí v posledních letech přesahuje 10 miliard korun. Kde a kdy se ale vlastně klimatizace vzala?

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru