Každé druhé ojeté auto v Evropě je přelakovaný šrot nebo skrývá levárnu

Evropská komise si nechala vypracovat studii k ojetým autům a ta jen potvrdila to, co všichni víme. Že téměř každé druhé auto je buď přelakovaný šrot, anebo skrývá nějakou levárnu. Ze studie vyplývá, že v průměru přes 40 procent zákazníků se do roka od nákupu setkalo minimálně s jedním problémem se zakoupeným ojetým vozidlem, ve východní části EU je to ještě horší.

Inzerát na serveru hyperinzerce z roku 2013 nabízející za 6500 Kč „univerzální sadu na úpravu tachometru, budíku, km“. Reprofoto: Hyperinzerce.cz

Studie se zaměřovala především na tzv. stáčení tachometrů, ale i na problémy technického charakteru. Výskyt byl dokonce u 60 procent zákazníků z nově přistoupivších států EU (tzv. EU13 vč. ČR), oproti 37 procentům zákazníků z původních členských států EU (tzv. EU15).

Jen u 27 procent zákazníků byla následná reklamace problému vyřešena v rámci záruky. Průměrná škoda na jednom vozidle byla 518 eur a celková výše škody na sledovaném vzorku byla vyčíslena mezi 1,9 až 4,1 miliardy eur, přičemž větší část připadla na zákazníky ve státech východní a jižní Evropy.

Studie Evropské komise byla provedena společností GfK prostřednictvím 25 tisíc online rozhovorů se zákazníky, kteří si koupili v posledních třech letech ojeté vozidlo, dále pomocí 63 hloubkových pohovorů s představiteli trhu s ojetými vozidly z řad prodejců i spotřebitelů a 1200 nákupních návštěv provedených u prodejců ojetin.

Na studii upozornila v Česku společnost Cebia, která data o autech analyzuje. Ta může mít u konkrétního ojetého automobilu k dispozici data třeba z předchozího autorizovaného servisu v západní Evropě, takže pokud několikátý vlastník vozu před prodejem „stočí“ tachometr, tachometrový propad odhalí konfrontace dat.

Smutné ovšem je, kradená a pomocí papírů z jiného vozu zamaskovaná auta, sice odhalí nejen tuzemské policejní silniční kontroly, ale na registru vozidel to úředníci navzdory propojení s evropskými databázemi neodhalí a takový vůz zaregistrují v provozu v Česku. Nejvyšší soud přitom už před několika lety rozhodl, že přetočení tachometru na prodávaném ojetém vozu je trestný čin podvodu.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Motorismus

Šestnáctiletý Bartoš pojede závody formule E

Zeptejte se na sportovce kombinujícího více disciplín a Češi odpoví: Ester Ledecká! Ale fanouškům motosportu na mysli jistě vytane i šestnáctiletý talent Filip Bartoš. Navzdory svému mládí se pohybuje na závodech …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Čtyři z deseti Čechů si nespoří na penzi. Nemají na to

Průzkum
Na penzi si nespoří čtyři z deseti Čechů, nejčastěji ti, kteří ji budou mít v budoucnu nejnižší. Vyplývá to z reprezentativního průzkumu, který pro Asociaci pro kapitálový trh ČR (AKAT ČR) uskutečnila agentura Perfect Crowd a který má redakce Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) k dispozici.