Kdy nastane zpomalení hypotečního trhu?

Objem prodaných hypotečních úvěrů byl podle údajů Fincentra Hypoindexu v dubnu 39,2 miliardy korun. To je o 5,5 miliardy méně než v březnu, kdy objem dosáhl 44,7 mld. Kč. Přesto je duben z hlediska objemu druhý nejsilnější měsíc v historii Fincentra.
Objem prodaných hypotečních úvěrů byl podle údajů Fincentra Hypoindexu v dubnu 39,2 miliardy korun. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Svědčí o tom i to, že duben 2020 zaznamenal prodeje hypoték za 17,8 miliardy korun. Jinými slovy, letošní duben oproti loňskému představuje nárůst o 120 procent. A to ten loňský nebyl žádný slabý měsíc.

Z čísel Hypoindexu ale nevyčteme, jaký objem ze zmíněných 39,2 mld. Kč činilo refinancování. To totiž v poslední době představuje větší a větší podíl na objemu prodaných hypoték a nárůsty refinancování jsou ještě dramatičtější, než nárůsty nových obchodů.

V březnu byl objem refinancování podle statistik České národní banky (ČNB) ve výši 11,1 mld. korun. Myslím si, že duben ukáže podobný objem. Statistika ČNB za duben bude k dispozici ale až na konci května.

Dalším důležitým sdělením Fincentra Hypoindexu je zvýšení úrokových sazeb. Ty vzrostly o čtyři bazické body na 1,98 % ročně. Zdá se to jako navýšení nevýznamné. Ale z průměrné hypotéky to znamená nárůst splátek o 1 300 Kč ročně.

A především to potvrzuje už delší dobu avizovanou změnu trendu, kdy po mnoha měsících poklesu trh dosáhl svého dna a nabral směr nahoru. Vzhledem k inflaci a inflačním očekáváním a také ke stále se blížícímu zvedání sazeb ze strany ČNB jde bezpochyby o dlouhodobou změnu.

Jinými slovy nás čeká období postupného růstu úrokových sazeb. Banky už se tak nějakou dobu chovají a úrokové sazby navyšují. To se zatím díky velké setrvačnosti u Hypoindexu projevilo nepatrně. Ale neodvratně.

Kdy nastane zpomalení trhu? V momentě, kdy zájemci o hypotéku usoudí, že úrokové sazby už stouply příliš a jejich zájem oslabí. Tohle zatím stále nehrozí. Realitní makléři hlásí, že zájem o nemovitosti trvá. Zdá se, že ani předražené byty v Praze a ve velkých městech neodrazují lidi od nákupu.

Na průměrný 70metrový byt je v Praze zapotřebí vynaložit 14násobek průměrné roční mzdy. To dělá Prahu jedním z nejdražších měst v Evropě, a přesto hon na nemovitosti a na hypotéky pokračuje. Zlom tedy nejspíš nastane, až se život vrátí do normálních kolejí a lidé začnou vedle bydlení řešit i jiné „obyčejné“ věci, jako cestování, nákupy, setkávání v restauracích… To nastane v létě.

Autor je hlavní poradce České bankovní asociace
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 4
Sdílet článek