„Lidé se kvůli omezením spojených s pandemií a současně nárůstem práce z domova stěhují mimo velká obydlená města, blíž k přírodě a zároveň za nižším nájmem,“ shodují se realitní makléři. Citelný je odchod vysokoškoláků. Nemohou do škol, tak proč živit byt ve městě? Přitom právě oni byli nejlepší nájemníci do bytů 3+1, kde využívali spolubydlení.
„Končím v Praze a stěhuji se zpět domů, na okraj Plzně. Škola je stejně jen on-line, tak proč tady platit nájem, když je navíc vše zavřené,“ řekla Právu vysokoškolská studentka španělštiny a angličtiny při stěhování z bytu nedaleko Náměstí Míru.
Až o 30 procent levněji
Takto uvažuje i řada lidí, jejich práce jim umožňuje dělat hlavně v on-line režimu. Při odstěhování se do menšího města je přitom možné u nájmů ušetřit 20 až 30 procent, což v rodinném rozpočtu znamená úsporu i přes 50 tisíc korun ročně.
A kromě toho menší města jsou klidnější a přitom mají občanskou infrastrukturu, co se týče vzdáleností, obdobně dostupnou jako ve velkých městech. Pokud je člověk zaměstnán v počítačové či telekomunikační firmě se sídlem v Praze, proč by třeba nemohl žít v Českých Budějovicích? A do hlavního města mu stačí zajet jednou týdně. Navíc dálnice se prodlouží až k Čimelicím…
„Nájmy ve skutečnosti celkově neklesají, jen se přesunuly z dražších metropolitních oblastí na venkov. Aktuálně to vypadá, že se ceny jen vyrovnávají mezi velkými městy s ohledem na skutečnou kupní sílu obyvatelstva,“ míní realitní makléř z RE/MAX G8 Iztok Toplak.
Průměrné realizované ceny nájmů bytů v Praze klesly v prvním čtvrtletí na 250 korun za metr čtvereční podlahové plochy za měsíc. Nejvyšší historické ceny pronájmů byly na přelomu roku 2019 a 2020, a to těsně pod 300 korun za metr čtvereční za měsíc nájmu. Aktuálně klesly nájmy v Praze na úroveň nájmů z roku 2017.
Mimo Prahu je dopad na průměrné ceny nájmů mírnější a v meziročním srovnání v průměru dosáhly ceny konstantní růst téměř tří procent. Průměrné realizované ceny nájmů mimo Prahu dosáhly v prvním čtvrtletí 190 korun za metr čtvereční podlahové plochy za měsíc. Průměrná cena nájmů je tedy na stejné úrovni, jako už od začátku roku 2020.
Kouzlo uzavřených dvorů a návsi
Na přesun řady lidí z velkých měst reagují i prozíraví developeři. Například nedaleko Písku, u Putimi, na kořenech původní vesnice vzniká vlastně úplně nová, ale zachovávající tradiční životní prostor – Kestřanské dvory.
Není to žádný prefabrikovaný „domečkov“, satelit. Projekt architektů ze skupiny UrbanSurival.cz respektuje zákonitosti vesnice, čili to, že domy mají své uzavřené menší dvory, ale zejména je tu náves, kde se lidé mohou setkávat. Ke štěstí nestačí jen hospoda, kostel a hřiště, říkají. Ve vesnici musí být práce, aby to v ní žilo a nebyla jen noclehárnou. V Kestřanech proto připravují například vybudování lihovaru.
Na druhou stranu částečný odliv lidí z velkých měst za klidnějším a levnějším bydlením neznamená, že například Praha by se úplně vylidnila. Naopak mnoho jiných si užívá to, že je nyní volnější, nezaplavená masovým turismem, a to je zase láká ve městě zůstat. Vždyť v historickém centru dnes lze mít pronajatý luxusně zařízení byt, jehož vlastníkovi vypadlo Airbnb, za patnáct tisíc měsíčně se vším všudy na roční smlouvu.
Výpadkem turistů ovšem trpí vlastníci, kteří si na drahé jednotky či celé domy vzali velké úvěry. A tak například v Českém Krumlově, v historickém jádru, jsou nyní ve veřejné nabídce hned tři velké domy. Cena buď na vyžádání, nebo u nabídek se pohybuje kolem pětadvaceti, třiceti miliony.
Prázdné, donedávna výnosné činžáky, jsou už i v Praze. U Malostranského náměstí, v Karmelitské ulici, je k mání činžák za zhruba sto sedmdesát milionů.
Konečně vypadnou všechny ty hloupé náplavy, co v Praze akorát dělají ostudu. genderová studia a tisíce dalších nesmyslných vysokoškoláků, kteří nemají tušení vůbec o ničem. ještě by mohl odtáhnout jejich guru Hřib. ten se prokousal jetelem do Prahy a jediný co umí je tady škodit. Doma o něj nikdo nestál, tak šel rozdávat svoje rozumy do města, mezi stejně duševně ,, nadané,,
Snad si nemyslíš že to bude na věky?? Až covid opadne vše se vrátí do původního stavu před Covidem
Praha je dobrá akorát pro cizince. Já raději zajedu na víkend do Vídně kam to mám 145 km. Do Prahy to mám přes 300 km…..
Neplácej nesmysly, se vsadím žes tam byl jedinkrát za život a teď tu meleš jako bys tam jezdil každej víkend. Já žiju v Tulnu už 17let a o Čecha jsem tu roky nezavadil
Normální lidi jezděj na víkend do přírody, ani by mě nenapadlo, že existuje někdo, kdo na víkend jezdí do Prahy nebo do Vídně :)))
Troubo, nenapadlo tě že jsou lidi co žijou v přírodě a velkoměsto jim stačí navštívit párkrát ročně?
Všude spoustu prázdných předražených bytů, a lidi nemají kde bydlet. Ať klidně nenažranci zkrachují. Bohužel to se nestane.
Jo můžete z Prahy třeba sem k nám, do šílených zapadakovu na domažlicko, vybydlene bytový po cikanech, do města 20-25 km autobus 5krat denně, bez obchodu, hospody, vyd6u hranic. Sem pojďte bydlet a uvidíte. Pár typů,Maxov,Nemanice,Mutěnín, Hostouň, Bělá n. Radbuzou a dále na Tachovsku, Rozvadov a okolní díry, nikde nic, k doktorů 30 km, práce žádná. Tady je skvěle, baráky rozpadlý, kdo mohl, utekl.
K čemu doktoři,když tam nikdo není.
Co z toho udělat skanzen, kravičky, koně, kozy …. lidi se tam radi podívají a při prohlídce si dají buřta.
Jinak se dá v klidu pěstovat mrkvička a jiné pochutiny četně řepy a samozřejmě být více soběstačný.
Prostě nádherná příroda, pěkný kraj, jen trošku hlídat úrodu aby ji nesklidil někdo jiný.
Fakt jo? To mě nemile překvapuje… byl jsem v Klenčí na vojně 2 roky a ten kraj jsem si zamiloval…. tak jednou za deset let se tam jezdím v létě podívat a přespávám v kempu na Babylonu… nebo na Haltravě v Klenčí, nebo na Výhledech….
Proč není článek označen jako PR? – Kestřanské dvory
Do toho ti vůbec nic neni
Co by jsme dělali v Praze když v Bukovanech u Sokolova je pěkně a levně.