Kdy už konečně přijde recese?

Názor
Tuhle otázku dostávám stále častěji. Někdy to vypadá, že bychom si oddechli, kdyby už konečně přišla. Na jednu stranu se není čemu divit. Recese přece chodí v průměru každých pět let. Takže současný boom už přesluhuje. Minimálně ten zahraniční.
Je obvyklé, že nás Velká recese takto ukotvuje v představě, jak má vypadat recese. Nic podobného světová ekonomika nezažila několik desetiletí. Foto: Pixabay

A recese je i ve vzduchu. Německá ekonomika totiž během léta poklesla. Náš největší obchodní partner. Přitom jde o pokles krátkodobý, způsobený novým způsobem homologace aut. Zatímco některé české automobilky vyráběly i bez homologace a auta dočasně svážely do letiště, tak ty německé prostě výrobu snížily. Ale tohle je ve finále technikálie. Recese přijde, dříve nebo později.

Pro mě je zajímavé zjištění, co si pod recesí představujeme. Drtivá většina rok 2008. Tedy Velkou recesi. Během ní česká ekonomika poklesla o téměř šest procent. Průmysl dokonce o pětinu. Je obvyklé, že nás Velká recese takto ukotvuje v představě, jak má vypadat recese. Nic podobného světová ekonomika nezažila několik desetiletí. Naposledy během Velké deprese ve třicátých letech a po konci druhé světové války. Tenhle šok vypálil do našeho myšlení jasnou stopu.

PSALI JSME:
Najděte si padák, dopad už se blíží

Takový typ krize je však nyní málo pravděpodobný, minimálně díky obrovskému přebytku likvidity na finančních trzích, kterou napumpovaly centrální banky. Vzpomene si ještě někdo, že centrální banky (kromě té české) před krizí dodávaly bankám likviditu? Nyní ji musí masivně stahovat. Svět je zaplaven likviditou.

Navíc finanční krize není standardní, či raději obvyklou recesí, která pravidelně postihuje každou ekonomiku. Během naši krátké historie jsme si jednu z těch „normálních“ prožily během roku 1997, kdy ekonomika poklesla o 1,6 procenta a pak ještě v roce 2012 s poklesem o necelá dvě procenta. „Normální recese“ tedy neznamená kolaps.

PSALI JSME:
Globální ekonomika: Jak bude vypadat konec roku?

Mezi aktuální recese, které negativně mohou ovlivnit růst, patří obchodní přestřelky/válka, Itálie, tvrdý Brexit, přílišné zvýšení sazeb Fedu. Zdrojem recese může být i naše maniodepresivní povaha. Například v roce 2012 byli Češi druhý nejvíce pesimistický národ na světě. Pokles ekonomiky jsme si tehdy „vyrobili“ obavami z dluhové krize. Nyní máme manickou fázi, která se odrazila především na cenách nemovitostí.

Každopádně rizik je vždy hodně. Výhodou české ekonomiky je absence nerovnováh, které by případnou recesi prodlužovaly a prohlubovaly. Bez ohledu na to, kdy přesně začne.

Autor je hlavní ekonom České spořitelny
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu ×
  1. Je vidět, že článek psal ekonom finanční instituce, která potřebuje, aby lidé mysleli pozitivně, zadlužovali se a nemysleli na nějakou možnou krizi. Hlavní rozdíl mezi přicházející recesí a těmi minulými, je v obrovském zadlužení ekonomik, kterého vyspělý svět dosáhl za posledních deset let. Recese je jen rozbuška, díky níž mnozí nezvládnou splácet své závazky. Dluh je výbušnina po jejímž výbuchu budou padat banky jako hrušky, kterým už ani předlužené státy či nadnárodní instituce nedokážou pomoci. Dříve nebo později se budou hroutit FIAT měny a lidstvo se vrátí ke zlatému standardu či jinak krytým měnám. Přeji všem příjemné odpoledne.

  2. recese je proto aby rkonomika šla stale ku predu…ano, je to všechno umele vyvolané…tovaru je plno, musí se stále víc a víc vyrábet, a potrebuje se to i prodávat….tak se vymýšlí, jak dvíhat ceny, a jak vyrábet šmejdy a nepotrebné veci, aby ekonomika jela dál

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letošní rok nás vyjde draho. Kde na to vzít a nekrást

Průzkum
Na peněženky se to valí ze všech stran. Letošní rok vyjde draho. Ceny plynu našponované kvůli geopolitickým strkanicím supervelmocí o Evropu, dražší elektřina kvůli bláznivému odstavování elektráren v Německu, dražší potraviny o pětikoruny i padesátikoruny na položku za pouhé dva měsíce, zase o něco dražší auta už z tak loni rostoucích cen. Obchodníci si mohou mnout ruce, ale i jim rostou náklady.