Kdy už vám konečně začne chodit důchod? Zeptejte se přímo ministra

Takovou odezvu jsme nečekali! V článku s titulkem Stát porušuje zákon vůči desítkám tisíc nových důchodců. Jsem jedním z nich, který už k dnešnímu dni četlo na 200 tisíc lidí, náš čtenář popisuje strastiplnou cestu za přiznáním starobního důchodu, jejíž délka již přesáhla 150 dní, přestože zákonem stanovená doba na vyřízení této žádosti je 90 dní.
Marian Jurečka, ministr práce a sociálních věcí a místopředseda Fialovy vlády na svých „politických“ webových stránkách na sebe nabízí kontakt a tvrdí, že se snaží zodpovídat maximum dotazů. Zdroj: Webové stránky Mariana Jurečky (https://www.marianjurecka.cz)

Reakce našich čtenářů na tento článek dokazují, že ani zdaleka nejde o ojedinělý případ. Naopak, popisované příběhy dalších žadatelů jsou podobné v tom, že čekají na vyřízení důchodu několik měsíců nad zákonný limit a do té doby nedostanou, přes opakované urgence, jedinou odezvu, že se jejich žádost zpracovává, že došlo ke zpoždění a kdy asi toto prodloužené čekaní skončí.

Přičemž využití kontaktního formuláře na webu České správy sociálního zabezpečení, který slibuje alespoň informaci o průběžném stavu vyřizování žádosti, je podle obecného mínění jen zbytečná aktivita. Připomeňme také, že během zpracovávání žádosti nemají senioři nárok na podporu v nezaměstnanosti, ani na jinou dávku, protože už jsou považováni za příjemce penze.

A pokud nejsou zaměstnaní, případně evidovaní na úřadu práce, musejí během jimi nezaviněného čekání platit zdravotní pojištění jako osoby bez zdanitelných příjmů, i když tuto částku by jim zdravotní pojišťovna měla po čase vrátit.

Jako poněkud zvláštní se také jeví opakovaně zmíněná praxe řady účastníků diskuse, že na účet žadatele začal přicházet důchod, aniž by bylo doručeno rozhodnutí o jeho výměru, přestože je možné se proti němu odvolat.

Kromě těchto zkušeností jsme v komentářích pod článkem našli i další příspěvky (bohužel) typické pro podobné diskuse, ale těmi se zabývat nechceme. Šlo nám totiž o jedinou věc, kterou vystihl přispěvatel Oldřich.

„Přece nejde vůbec o to, zda pán má nebo nemá našetřené prostředky. Jde o to, že pro někoho zákony platí a je vyžadováno jejich dodržování a pro někoho ne. Zkuste se například opozdit s podáním daňového přiznání a zaplacením daně o 150 dnů.“

Říká se, že nejlepší stát se pozná podle toho, že občané jeho fungování moc nevnímají. Zdá se i vám, že my se k tomuto ideálu blížíme, ale bohužel jinak, než bylo původně myšleno? Tak nějak z druhé strany, protože už rezignujeme na služby, kvůli nimž si lidé platí státní aparát?

Nebo jste snad spokojeni s udržováním pořádku a vymahatelností práva, délkou soudních řízení, retroaktivními zákony před Ústavním soudem, fungováním veřejné dopravy, efektivitou veřejného zdravotního pojištění a umístěním na čele světového žebříčku v covidové smrtnosti nebo jedněmi z nejdražších energií v Evropě?

A co Česká televize, anebo dokonce pošta, která teď své hospodaření zachraňuje prodejem domů, a hlavně omezováním toho, co fungovalo pod řízením státu od 18. století – doručováním zásilek? Konkrétního viníka hledat nechceme, to by bylo marné snažení, i když mnozí účastníci diskuse ve zmíněném článku si pravdu našli. Jenže každý jinou, protože tu svoji.

Ale vraťme se k vyřizování důchodů a porušování zákona ze strany státu, protože tomuto tématu se věnujeme především. Co s tím, kde hledat, a především najít nápravu, protože se momentálně jedná o desítky tisíc postižených důchodců? A zítra to může být jiná skupina lidí, kterou bude stát podobně arogantně přehlížet.

Urgovat na správě sociálního zabezpečení svou žádost telefonicky, osobně či kontaktním formulářem nemá podle popsaných zkušeností smysl. Někteří nespokojení žadatelé navrhují hromadnou žalobu, což ale popravdě vyřizování důchodů neurychlí ani o den. Jiní se chtějí obrátit na ombudsmana, i když ten momentálně řeší asi důležitější podněty, protože jinak by si už tématu týdny propíraného v médiích nepochybně všiml.

Zajímavou zkušenosti udělala přispěvatelka do naší diskuse, paní Jiřina: „Já jsem jim dala 90 dní, call centrum nefunguje, tam nic neví, max. vám řeknou, že se žádost vyřizuje. Nakonec jsem si zřídila datovou schránku a podala dotaz přes datovku a během tří týdnů jsem již měla peníze na účtu. Je fakt, že jsem byla urputná…

Marian Jurečka, ministr práce a sociálních věcí a místopředseda Fialovy vlády na svých „politických“ webových stránkách na sebe nabízí kontakt a tvrdí, že se snaží zodpovídat maximum dotazů. Zdroj: Webové stránky Mariana Jurečky (https://www.marianjurecka.cz)

Dokonce při čekání na sociálce jsem psala i panu Jurečkovi a popsala jsem ponižující situaci, kterou musí budoucí důchodci podstoupit. Přeji Vám hodně trpělivosti a více urputnosti, nedejte se.“

Není sice úplně jasné, zda se ministr práce a sociálních věcí a místopředseda vlády Marian Jurečka do vyřizování žádosti paní Jiřiny osobně vložil, ale co když vede cesta právě tudy? Pod jeho agendu penze spadají a na jeho politickém webu marianjurecka.cz dokonce najdete krédo „Politika je především služba. Proto se snažím zodpovídat maximum vašich dotazů.“

Tak se zeptejte na Jurečkově telefonním čísle 603 755 240 nebo e-mailem na marian.jurecka@mpsv.cz (jde o veřejně dohledatelné kontakty, jež na sebe politik na svém webu sám uvedl, pozn. red.). „Snažím se měnit věci kolem sebe k lepšímu. Svoji práci dělám vždy naplno a odpovědně,“ tvrdí Jurečka na svém webu.

Nás by kromě informací o konkrétním důchodu a vysvětlení, proč ministr práce a sociálních věcí trpí hromadné porušení zákona, zajímalo i něco osobního. Co by tento křesťanský politik s pěti malými dětmi dělal, kdyby mu pět měsíců zadržovali výplatu, protože jeho na úřadu je mnoho zaměstnanců a mzdová účtárna nestíhá?

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 9
Sdílet článek