Prodej budovy Hlavní pošty v pražské Jindřišské ulici by byl správným krokem. V současnosti mizí v této „černé díře“ desítky milionů korun ročně

Názor
Na přetřes opět přichází otázka prodeje centrály České pošty v pražské Jindřišské ulici. Není to poprvé. Už třeba v roce 2019 jednala s Českou poštou o koupi lukrativní nemovitosti Praha. Vedení metropole totiž tehdy hledalo nové sídlo magistrátu, kam by přestěhovalo zhruba dva tisíce úředníků ze Škodova paláce.
Na přetřes opět přichází otázka prodeje centrály České pošty v pražské Jindřišské ulici. Není to poprvé. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Česká pošta se už tehdy chtěla objektu – případně jeho části – zbavit, neboť jeho provoz ji vyšel na 40 milionů korun ročně. Přitom jen zhruba ze třetiny byl objekt využit pro lidi a kanceláře, zbytek tvořily chodby, schodiště a další obtížně využitelné prostory. V současnosti se z důvodu růstu cen energií a rapidní obecné inflace roční náklady na provoz pohybují na úrovni ještě o desítky milionů korun vyšší než před čtyřmi lety.

V roce 2021 zase Česká pošta vložila část centrály do balíku zhruba stovky svých realit, které zamýšlela prodat. Slibovala si tehdy výnos více než jedné miliardy korun za prodej celého tohoto balíku. Pošta ovšem tehdy počítala s tím, že si nadále ponechá samotnou budovu Hlavní pošty, tedy ikonickou novorenesanční část rozsáhlého objektu směrem do Jindřišské ulice, jež disponuje odbavovací halou s prosklenou střechou. Zbavila by se naopak „schované“ administrativní části celku směrem do ulice Politických vězňů. 

PSALI JSME:
Osm miliard korun na transformaci České pošty se může zdát hodně, ale ty peníze by se měly vrátit

Prodej celého komplexu objektu vystavěného v 70. letech 19. století, tedy jak části do ulice Politických vězňů, tak do Jindřišské, by mohl podniku odhadem vynést 1,5 miliardy korun. Optimistické odhady hovoří dokonce o dvou miliardách korun. Poslední zásadní rekonstrukce Hlavní pošty v letech 1996 až 1999 vyšla na 682 milionů korun, což v dnešních cenách odpovídá zhruba právě 1,5 miliardy korun.

Prodej budovy by tak České poště umožnil víceméně „zalepit“ loňskou ztrátu, čítající 1,75 miliardy korun. Problém je ten, že výnos z prodeje objektu by byl jednorázový, takže pošta by se v dalších letech opět ponořila do ztráty, pokud nedojde k zásadní transformaci podniku a jeho zeštíhlení.

PSALI JSME:
Česká pošta zdražuje čtyřikrát rychleji, než jaká je inflace

I tak je prodej pražské centrály podniku správným krokem. Pro stát je objekt do značné míry „černou dírou“, kde ročně mizí ročně vysoké desítky milionů korun daňových poplatníků. Je ovšem důležité, aby prodej tak lukrativního objektu, který je svým způsobem jedním ze symbolů metropole Prahy, proběhl zcela transparentně.

Veřejnost by rozhodně neměla získat dojem, že si na prodeji objektu „přilepšují“ různí lobbisté či na politiky napojení podnikatelé nebo že prodej je pro podnik tak či onak nevýhodný. Vláda, resp. ministerstvo vnitra, pod nějž Česká pošta spadá, zase musí veřejnosti důsledně a citlivě vysvětlit, že prodej nevyhovující budovy je v jejím zájmu.

 Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Lukáš Kovanda

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Propouštění České pošty dává smysl

Zavřít reklamu ×
  1. Jasně prodat historickou poštu v centru prahy a za utřežený peníz koupit historickou poštu v centru benátek , pokud by byl šéf kovanda nebo za americké dluhopisy prodat několik desítek tun zlata , a potom koukat nebo z kozla udělat ministra životního prostředí a koukat jak mizí lithium v cizině a nám zůstává bordel a dluhy.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB