Stát porušuje zákon vůči desítkám tisíc nových důchodců. Jsem jedním z nich

Starobní důchod. Po celoživotním pobíhání v zaměstnání by to měla být pomyslná cílová páska a za ní už jen připravené křesílko, do kterého se svalíte a užíváte doživotní rentu. Opravdu?
Stát porušuje zákon vůči desítkám tisíc důchodců, kteří nemají možnost se proti tomu bránit. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Poslední měsíce se tato idyla změnila ve zlý sen, protože stát porušuje zákon vůči desítkám tisíc důchodců, kteří nemají možnost se proti tomu bránit. Autor tohoto článku je jedním z nich, takže následující řádky nejsou teorií, ale čerstvou a smutnou zkušeností.

V minulých letech žádalo o předčasný důchod ročně kolem 30 000 lidí, loni to bylo čtyřikrát více. Lavinu spustilo kolem prázdnin 2022 sdělení ministerstva financí, že předčasné penze přiznané do konce loňského roku budou finančně výhodnější než ty řádné v roce 2023, protože jsou mimořádně valorizované.

Narychlo změněné plány

Odvážím se odhadnout, že až do té doby velká část předčasných důchodců plánovala využít spíše tzv. předdůchod, kdy čerpají peníze naspořené v penzijním pojištění. Je to varianta, která stát prakticky nic nestojí a „škodné“ jsou jen zdravotní pojišťovny, protože předdůchodci platit zdravotní pojištění nemusejí.

I já jsem tuto variantu preferoval, a to ze dvou důvodů – překlenul bych období do završení důchodové věku, a starobní důchod by se mi tedy nekrátil, a navíc bych využil penzijní spoření. To se totiž hodí právě (především) k tomu účelu, protože částka 600 000 až 700 000 korun, kterou poskládáte za dvacet let spoření, vám z hlediska doživotních úspor moc neřeší.

Náhlé přetížení poboček

Až překvapivá výhodnost předčasných důchodu znamenala z měsíce na měsíc naprosté přetížení poboček sociální správy, která žádosti o důchod vyřizuje. Posadit se do fronty znamenalo mnohahodinové čekání, elektronické objednání termín za nejdříve dva měsíce.

A tím zvyšující se nervozitu žadatelů, protože výhodnost předčasného důchodu spočívala v podání žádosti do 31. prosince 2022. Na mne vyšel termín 16.11. Všechny doklady v pořádku, nezapomněl jsem ani na potvrzení z banky, že můj bankovní účet je skutečně můj. Kde jsou ty časy, kdy důchody roznášela pošta… Ale zpět k listopadové návštěvě sociálky.

Buďte rádi za pořadí

Naplněný optimismem poté, co podání žádosti probíhalo plynule, jsem si vzpomněl na rozhovor s ředitelem správy sociálního zabezpečení, který se chlubil, že chybějící dobu zaměstnání už umějí jeho úředníci dohledat podle zaplacených daní, takže klient nemusí pracně obíhat pamětníky a shánět potvrzení o práci před mnoha lety. To v médiích znělo slibně.

Odvážil jsem se tedy zeptat, jestli by se podle slíbeného návodu nemohlo rekonstruovat deset měsíců z roku 1992, kdy mě zaměstnavatel patrně zapomněl na sociálku nahlásit, takže mi tato doba v přehledu zaměstnání chybí a – bylo po optimismu. „Ale, pane, na to tady nemáme čas,“ slyšel jsem a vytušil, že mohu být rád, že se mojí žádostí o důchod vůbec někdo zabývá.

A kdy tedy dostanu nějaké vyrozumění a kdy začnu důchod pobírat? To už ze mě lezlo nesměle. Odpovědí mi bylo pokrčení úřednických ramen, a tak jsem jako úspěch započítal alespoň razítko končící moji návštěvu sociální správy.

Čekání, čekání, čekání…

Uběhl listopad, blížily se Vánoce a stále nic. Asi mají hodně žádostí, zdůvodnil jsem si, ale už to musí přijít každým dnem. Na stránkách české správy sociálního zabezpečení je totiž uvedeno, že zákonná lhůta pro vyřízení žádost je 90 dní, s poznámkou, že zpravidla je žádost vyřízena dříve.

Proběhly svátky a loni 30. prosince mi byla pozastavena podpora v nezaměstnanosti, protože pro úřad práce jsem byl od 31. 12. starobní důchodce, a ti podporu nepobírají. Přivydělat si mohou ve velmi omezeném režimu. V polovině února uběhla zákonná lhůta a stále ticho po pěšině. Vrátil jsem se tedy na pobočku správy sociálního zabezpečení.

… a konec v nedohlednu

Zkrátím to, protože dnes se to jeví jako snad nekonečný příběh. Dozvěděl jsem se zhruba to, že žádostí je opravdu moc. Argumentoval jsem, že zákony musejí dodržovat občané a pouhý den prodlení pro ně znamená penále či jiný postih, takže zákon by měla ctít i státní instituce – „ale to je přece rozdíl“, tvrdila mi paní za přepážkou.

A jak se tedy dozvím, jestli se mojí žádostí někdo alespoň zabývá a jak dlouho toto mimořádné prodlení může trvat? „Pane, kdybychom měli psát každému, komu se vyřízení zpozdilo, nedělali bychom nic jiného. A počítejte tak s pěti až šesti měsíci čekání.“

Přes půl roku bez příjmu

Nyní správa sociálního zabezpečení přiznává průměrnou dobu vyřizování důchodu 99 dní, já jsem minulý týden překročil hranici 150 dní. Stále bez upozornění, že se mou žádostí někdo zabývá.

Pokud se nebudu muset odvolávat (do 30 dní) a pak čekat na posouzení tohoto kroku (do 60 dní), odhadem by období prakticky bez příjmu mohlo skončit po sedmi, osmi měsících. Mimochodem, nedávno šéf úřadů práce přiznal, že některé žádosti o dávky v nouzi podané v loňském roce jeho podřízení ještě nezačali zpracovávat.

Kdo utáhne půlroční „finanční prázdniny“?

Kolik starobních důchodců a lidí bez pomoci si takové „finanční prázdniny“ může dovolit? Podle průzkumu Home Credit uveřejněném v lednu na Seznam zprávy momentálně méně než polovina českých domácností zvládne výdaje pokrýt z běžné výplaty, třetina si vypomáhá úsporami.

Samozřejmě, nakonec o důchody nepřijdeme, stát nám je od data žádosti zpětně proplatí, ale složenky bohužel platíme každý měsíc, a navíc každý den je užitečné něco sníst.

Přiznám se, že jsem přemýšlel o podání podnětu ke správnímu řízení, protože porušení zákona tento krok umožňuje. A v popsaném případě (zdaleka nejen mém) o porušení zákona jde. Ale pomůžu si? I kdyby státní úřad za porušení zákonných lhůt dostal pokutu, peníze půjdou z jedné kapsy do druhé, ale ani jedna nebude moje.

A najde se v tomto případě vůbec nějaká pomoc, rada? Netuším. Snažím se tedy na celé záležitosti najít alespoň něco pozitivního. Po chvilce přemýšlení jsem zjistil, že jsem alespoň vyléčený z iluzí, jak by stát měl chovat ke svým občanům, zvláště těm seniorním.  Ale to je spíš smutné, ne?

Podejte elektronickou urgenci

Na kritiku porušení zákonné lhůty při vyřizování důchodů zareagovala Česká správa sociálního zabezpečení na http://www.cssz.cz sdělením, že se můžete poptat na stav vyřizování vaší žádosti.

A to písemně na ústředí ČSSZ v Praze 5, Křížová 25 (podatelna otevřena v pondělí a středu), nebo prostřednictvím call centra (800 050 248) či telefonicky na okresní správě, které však sami označují za přetížené.

Nejlepší formou se zdá být vyplnění a odeslání jednoduchého kontaktního dotazníku na www.cssz.cz, po němž má následovat prověření stavu zpracování dávky a zaslání odpovědi. Bohužel opět není uvedeno, kdy se tak stane. Já čekám na alespoň automatické potvrzení této žádosti už několik dní, takže počáteční pocit, že se alespoň posouvám, je nadále v nedohlednu.

Autor pro účely tohoto článku zvolil pseudonym
(Text je redakčně upraven, skutečné jméno autora má redakce k dispozici)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 157
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
 1. JM Jaroslav Moureček

  30. listopadu 2023 jsem podal žádost o předčasný důchod a výplatou od 1.2.2023, což je můj důchodový věk. Do dnešního dne 18.4.2023 nemám od ČSSZ jakoukoli zprávu a to jsem psal 2x do urgentního dotazníku, 1 x telefenoval na infolinku, 1x psal urgenci datovou schránkou, ani poté žádná odpověď. Od května začne běžet 6. měsíc po podání žádosti.
  Asi je důležité na ČSSZ neztrácet čas a s klienty zbytečně nekomunikovat, pokud to urychlí přiznání důchodu třeba místo po 10 měsících jen po 8 měsících, tak to bude jistě dobré řešení …

  • Vl Vlaďka

   Zkontrolujte si data, která uvádíte. Nevím, kam jste psal, ale všichni mí známí včetně manžela mají vyřízeno. a článek je také nepravdivý alespoň v tom bodě, který hovoří o donášce důchodu. Důchody nosí pošty.

   • Ja Jaroslav

    pán píše naprostou pravdu podal jsem 1.12.2022 s výplatou od 1.1.2023 a do dnes nic i po urgencích přez datovku …asi tak

    • An Anna

     Dobrý den. Potvrzuji neschopnost ČSSZ. Podala jsem žádost 13.10.2022. Do dnes nic!!! Telefony, urgence, bez odpovědi. Nevíte o instituci, která by za nespokojené žadatele podala hromadnou žalobu?
     Anna

     • Ka Kateřina

      Nerozumím jedné věci, v článku se vůbec nepíše o možnosti zálohy na důchod. Nám, tedy mému muži aa mne nabídli, já dokonce, přestože jsem řekla, že není třeba, přesto mi zálohu poslali. Poslali mi cca 14 tisíc. Už měli k dispozici dobu pojištění a dle příjmu odhadli výši zálohy.

     • Ka Kateřina

      S tou neschopnosti to je těžké…jestli o důchod požádalo téměř 3x více lidí než normálně…tak jak to mají stihnout

     • An Aneta

      Babička žádala o předčasný již v listopadu a do dnes ani zmínka ,když volala na lince ji vždy řekly že je to v řešení a má čekat . Dnes se po dlouhé době bez peněz rozhodla žádost pozastavit a jít opět do práce . Paní se jí zeptala tak debylne proč ?? Jaký má důvod k tomu pozastavení.. to by mě čerti vzaly chudák čekala by ještě minimálně do října jelikož ji řekly že nema ani po pěti měsících výměr ani ťuk stále je to ve fázi jako by to teprve podala. Tohle se může dít jen v Česku ..

    • Ma Margareta

     Možná napíšu hloupost,ale chci se pracovníků ČSSZ zastat.Nezapomeňte, že přibylo hodně imigrantů, kteří žádají o dávky a zaměstnanců je stejný počet.Tak je logické, že nestíhají.🤷

     • Ja Jana

      Vážená paní, o dávky se žádá na úřadu práce, nikoliv na ČSSZ. Z toho vyplývá, že imigranti rozhodně nejsou důvodem, proč sociálka nestíhá v zákonem daných lhůtách. Zajímavé je, že některé úkony ale stíhá velmi rychle – pracuji jako mzdová účetní a když máme po skončení neschopenky poslat hlášení, kdy zaměstnanec opět nastoupil do práce, jsou schopni posílat do datovky urgenci hned následující den po skončení PN, ačkoliv zejména u nerovnoměrně rozvržené pracovní doby může do zaměstnání nastoupit až po několika dnech ….

     • St Standa

      ano zažádáte 3 měsíce před důchodem a 8 měsíců se čekalo tak nepište Jano
      kraviny , když o tom nic nevíte

    • Ja Jana

     Tohle se má řešit minimálně 3 měsíce dopředu.Ne měsíc.To si počkáte..

   • Ev Eva

    Já čekala na důchod přes 100 dní, všude mě říkali buďte solidární, máme toho moc. Všechno jsem doložila v pořádku.A že by nějaká záloha ani zmínka.

    • Mi Milan

     Podal jsem 6/12/22, s výplatou od 1.1.23 a nic, i po urgenci 😪🤣😪🤣😪

    • El Eliška

     Žádost podána 7listopadu a stále nic.Dvakrat urgovano a odezva žádná . Možná je to promyšlený plán.Nechat důchodce pomřít hladem aby ušetřili

     • ZH Zdenka Helesicova

      Manžel podal žádost koncem října 2022 a počátkem března 2023 podal žádost o uvolnění peněz na vyplatu duchodu. Koncem března dostal předběžny výměr a od té doby se nic neděje. 2 urgence a výsledek??? Jste ve fazi vyřizování. Od starších lidí vim, že takový bordel nezažili.

    • Po Popek

     Je to k pláči jsem důchodce a za odpracovámii skoro 44 let se za důchod stydím a teď nás Odrbou všechny o 1000 Kč sobě pridali od 15 až 30000 Kč s tím že to je kapka v moři !! Oproti kolik je důchodců! Do konce roku 22 tvrdili že vše je v pořádku lhali nám! Proč pan El. Nabádal ke vstupu nové důchodce pro vyšší penzí a pak se divil co se děje! Proč naše mladé matky musely čekat na příspěvek oproti cizincům ve frontách ? POMOC je dobrá a potřebná ale hlavně pro ty co to potřebují a utíkali s dětmi z válkou zasažených oblasti ! A ne pro muže okolo 30 let který s jezdili pro dávky ve 4 i 5 auty na které nemá průměrný Čech i kdyby pracoval za průměrnou mzdu ! A kdo ji má ??? Vše je to o slušnosti s lidské solidaritě politiků s těmi co je daněmi živí. A to by bylo dlouhé psaní. Pro jejich slusnost spravedlnost a chování – myšlení tvrfou pracovitost máme v EU nejvyšší inflaci a nejvyšší ceny od potravin po vše další!! A teď nápad přesunout z 10% za vodu a teplo na 21% je skutečně paráda myšlení na občany ČR. No asi myslí co by lidí chtěli bude léto topit nemusí a mýt se mohou chodit do potoka.

   • Mi Miroslav

    Tak jste měla zjevně štěstí. Znám x lidí, kteří čekají jak píše autor článku a zatím ani ťuk.

   • Lu Ludmila

    Já si podala žádost o přepočet důchodu a pokud bych nic neřešila, nic bych nevěděla do dneška. Po několika urgencích jsem dostala odpověď a přepočet důchodu místo za 90 dní za 241 dní. A jinak, důchod nenosí jen pošty, já dostávám důchod na účet. Proč bych měla čekat na důchod a nebo si pro něj chodit na poštu. Pán mluví o tom , že přišel i stím potvrzením o tom že účet je jeho. Tak nevím proč řešíte poštu. A v čem je tedy ten článek nepravdivý. Článek jen potvrzuje to, s čím jsem se já setkala s vyřizováním přepočtu důchodu. Ač u toho přepočtu mě to až tak nepálí. Protože mám důchod a pořád pracuji a odvádím docela dost peněz. Ty procenta co vám přepočítají jsou směšná. Ale to mi nevadí. Práce mě baví, vydělám si jako OSVČ peníze a to, že přispěji více do státní kasy mi žíly netrhá. Žiji ve společnosti a v takovém soužití je potřeba být solidární. Spíš mi vadí, že ty peníze rozhází vláda za kraviny. Ne všichni mladí lidé vydělávají miliony a každá práce ve společnosti je stejně důležitá. Tudíž ti mladí by měli mít šanci si zaopatřit střechu nad hlavou.

   • Fr František

    Asi tam máte nějakého strýčka.. Moje sestra podala také v listopadu ještě ani čárka

    • Po Popek

     Vážená Ludmila asi pracujete na správném místě a nebo nechci říci protekci ale jako OSVČ záleží také v čem podnikáte jinak souhlas , ale také záleží jak jsem napsal někdo podnikat nemůže ( zdraví ) a podobně nebo není hloupý ale nemá štěstí jako Vy a to není
     výčitka ! Přeji hezký den a pevné zdraví.

   • Te Terézia

    Proč obviňujete pána ze lži, resp. částečné nepravdy? Moje neteř si zažádala o důchod v listopadu 2022. Ode mne se jí dostalo ujištění, že dostane písemné vyrozumění a pak, kdyby to z nějakých důvodu mělo trvat delší dobu než 90 dní, že dostane zálohu. Nic z toho se nestalo. Kdyby nebyla OSVČ, tak je už bez peněz.

   • El Eliška

    Jsem na tom stejně jako pisatel . Žádost podaná 7.lidtopadu a stále nic.Jiz dvakrát urgovano

  • Vl Vlasta

   Všechno v článku je pravda. Já jsem si požádala o starobní důchod 31.října 2022, 3x urgence a k dnešnímu dni rozhodnutí prostě nepřišlo,což je 169 dnů čekání.

  • Věra

   Zcela souhlasím, podala jsem žádost o řádný, ne o předčasný důchod, který řeší přednostně, 4.11.2022, výplata od prosince 2022, dnes je druhá polovina dubna, už jsem 4x urgovala, zatím marně, pořád nemám ani vyměření důchodu, natož jeho výplatu 😂

  • Pe Petr

   Jak jste mohl žádat o důchod 30.listopadu 2023 když takové datum ještě nebylo.

 2. ah aham

  Lichvářům a sázkařům, těm je tu hej … a bude ještě víc, jak vidno.

 3. Ja Jana

  Já jsem na vyřízení invalidního důchodu čekala 5 měsíců, přesto že jsem měla v žádosti uveden požadavek na vyplacení zálohy mi nedali ani korunu. A to jsem měla doma 3 děti se kterými jsem byla sama. Dokonce mi nedali ani korunu že sociálky, protože nevyplacení zálohy nebyl důvod k vyplacení hmotné nouze. Dostali mne do dluhů, což mne stálo nemalé peníze na poplatcích z prodlení. A to nebyla doba kdy lidí odcházeli do důchodu jen proto, že to bylo zrovna výhodné.

  • Ja Jaromír

   Když ovdověla moje dcera,dětem byly čtyři roky staršímu a tři měsíce mladšímu.Na vyřízení pozůstalosti a tedy uvolnění peněz na účtu čekala 18 měsíců.Přídavky na děti nedostala,neboť podle zjištění má dostatek prostředků.Co na tom,že zablokovaných notářkou.Na námitku,že přijde pro neplacení hypotéky o dům,jí p.notářka sdělila,že by bylo nejlepší,kdyby ho prodala a děti umístila prozatím do ústavu.Naštěstí my jsme něco měli,tak vše dopadlo dobře.To jen pro ilustraci našeho „přehnaně sociálního státu“.Nepomohl nikdo,ani stát,ani úřady.Lhůty jsou jim ukradené.

   • Iv Ivana

    notářka sdělila,že by bylo nejlepší,kdyby ho prodala a děti umístila prozatím do ústavu
    ………………………………….
    Tak s tímto jste mi „vyrazil dech“, to bych asi nevydržela a dostala by ode mně „čenichovku“. a to jsem klidný člověk.

    • Na Naďa

     Že se nestydí takovou prasárnu na naše lidi. Naše maminky s dětmi tak některé živoří a jiným se rozdává a chlubí se tím v médiích. … žumpa

   • Ka Kateřina

    Banka platí dál trvalé příkazy, tedy i hypotéky. I když není ještě vyřízené dedictvi. Takže váš příspěvek nedává smysl

  • ta tadeusz

   povinnost čssz vyplácet vám důchod nevzniká automaticky okamžikem vaší žádosti, ale až ověřením skutečností, že na něj máte nárok, což vám potvrdí vystavením výměry důchodu. to platí o důchodech obecně, včetně důchodu pana bílka. do té doby je vaše odpovědnost buď mít úspory, nebo se postarat o potřeby své a dětí, včetně ostatních, kteří mají vyživovací povinnost, z jiných zdrojů. nepřehazujte tuto povinnost na nás ostatní.

   • Ji Jiří

    „povinnost čssz vyplácet vám důchod nevzniká automaticky okamžikem vaší žádosti, ale až ověřením skutečností, že na něj máte nárok, což vám potvrdí vystavením výměry důchodu“ → Na vystavení výměru důchodu má právě ČSSZ 90 dní (pokud mezi tím vás nepožádá o doplnění údajů).

 4. Pe Petr

  Pán se ptá: Kolik starobních důchodců a lidí bez pomoci si takové „finanční prázdniny“ může dovolit? No tak pán chce do předčasného důchodu. Takže on musí mít našetřeno dostatek prostředků na to, aby to utáhl ne?

  • Iv Ivana

   Čekám na jakoukoliv zprávu, informaci také od poloviny listopadu loňského roku. Nic.

  • Kv Květa

   Pán má asi důvody, proč chce do předčasného důchodu. Asi už je fyzicky a psychicky vyčerpán a nepočítal s tím, že vyřízení bude tak dlouho trvat. Naspořeno něco určitě měl, ale při té dnešní drahotě všeho,kterou nezavinil, úspory rychle mizí. Jsem důchodkyně, takže mám zkušenosti.

    • An Antonín

     Ale i obdržení peněz z penzijního pojištění trvá několik měsíců, a píše, že ne onn, ale jiní nemají finanční polštář.

   • Iv Iva

    Pán byl na podpoře na ÚP a do předčasného důchodu se hlásil, protože to loni bylo výhodnější. Ne proto, že by v práci padal únavou.

    • Ha Hana

     Už jsem toho tady přečetla dost. Já jsem sice ještě o předčasný důchod nežádala, ale momentálně mám pocit, že jsem v docela bezvýchodné situaci. Kvůli covidu mě v 55 letech vyhodili z dobře placené práce, kterou jsem dělala ráda, klidně se nebojím říct, že jsem svou práci milovala a tím začalo docela peklo. Před 15lety jsem prodělala rakovinu a jsem ráda, že jsem v pořádku, nicméně nezvládnu již každou práci. Dva roky jsem se snažila a i když žádná z prací, které jsem během té doby vystřídala nebyla ideální, nějak jsem to zvládla. Jsem samoživitelka, nejmladší dcera studuje VŚ, což není úplně zadarmo, ale vždycky jsem to zvládla aniž bych musela žádat o nějaký sociální příspěvek. V současné době jsem již 4 měsíce nemocná, stále se nedaří najít na příčinu, ale jsem v takovém stavu, že si neumím představit, že bych každé ráno vstala a šla do práce. Do předčasného důchodu mi chybí ještě 2-3 roky, ale práce pro mě stejně nikde není. Můžete být šikovná jak chcete, ale v 58 letech vám už nikdo příležitost nedá. Nějaké peníze mám naspořené, ale s tím do důchodu nevyjdu a hlavně jsem si myslela, že je budu mít jako přilepšení k důchodu na nenadálé výdaje a ne že je utratím za jídlo než se do toho důchodu doplácám….

     • Ni Nika

      Hlavně často lidem přidaly problémy ty covidové injekce… má máma byla v té době onkologická pacientka a lékař pro tyhle injekce nebyl. Jestli jste si je nechala dát, poohlídněte po detoxikačních návodech, třeba by vám trochu mohly pomoci. Dají se vyhledat na internetu.

   • ta tadeusz

    drahotu zaviňují jedině lidé a to tím, že chtějí za svou práci, případně za produkty, které prodávají, více peněz. a pak také ti lidé, kteří vysokou cenu akceptují.

    • Ro Roman

     Znám Vaše jméno i z jiných diskusí a jste ke všem tématům podezřele podezíravý, za vše si mohou lidé samí. Mám pro Vás řešení k poznání reality, zkuste si vzít montérky a jít kopat krumpáčem, nebo dělat na stavbu. Pak si za ty peníze běžte něco koupit a přesvědčte prodávajícího, že za jeho zboží mu zaplatíte polovic, Vy jste šťoura.

     • ta tadeusz

      nevím, odkud mě znáte, přispívám jen na jednom fóru a teď i poprvé tady. ohledně „drahoty“ jsem neřekl nic světoborného, průměrně inteligentní člověk to ví, těm ostatním to je třeba jednoduše popsat. míra drahoty/inflace prostě stoupá s tím, jak stoupá cena spotřebního koše.

   • IK Iva Kubínová

    Mám několik známých a přátel kteří šli do předčastného důchodu i když někteří přišli o větší částku peněz.Přesto říkají,že nic lepšího nemohli udělat!Když je potřeba a člověk není línej přividělá si i melouchem.Nemusí se kolikrát dohadovat v práci s těma mladšíma kteří jsou dle jejich mínění chytřejší.Jinak línější.Mají klid a navíc, můžou vše a nemusí nic!Prostě pohodička.

  • Zr Zručák

   Také jsem měl našetřeno do penze, jenže z těch úspor díky neschopné politice státní mašinérie přicházím každý rok minimálně o 15% našetřených peněz…

  • Ro Robert

   Naprostá pravda.Od revoluce uteklo 34 let a lidí jsou pořád jako za socíků.Je mi 58 let a celá léta si dávám na stranu,takže důchodu se nebojím.Holt jsem si neprožral stáří.Mladých je míň,jak mají utáhnou důchodce,hypotéky svoje děti?Skoro se za nás starší stydím.Robert

   • Ia Ing.. arch. Pavel Kyncl

    To už bude pěkná htomadka… Za mne se, prosím, nestyďte.

   • Ka Kateřina

    Souhlasim. Schillerova, když byla ve vládě hrimala, že je málo plátců a bude ještě mene. Možná se pletu, ale vždy mluví o synovi…takže jedno dítě?

  • ZK Zuzana Kulíčková

   Objednána 2 měsíce dopředu, dřív než Jurečka přišel s výhodností předčasného důchodu, žádost podána 24.11., v médiích ujieťení, vschovné žadatelům automaticky, nemusí se žádat zvlášť. Po měsíci 3 formuláře“Žádost o výchovné na každé dítě ze 3 zvlášť.
   Urgence, prý žádost dorazila ale registrace až 31.1., kde se válela od listopadu bez odpovědi. Další urgence. „Zpracovává se na příslušném oddělení“. Oni odpovědí promptně, ale nic se nedozvíte ani mailem ani po telefonu. Poslední urgence minulé pondělí. „Zpracováno, do konce týdne rozhodnutí přijde“ Je další týden a nic.
   Pro reptaly po opakované pracovní neschopnosti delš8 než rok, kdy mi nedali inv.důchod, chybělo 5%, mi prodloužili nemocenskou až jsem teprve prodělala 3× covid a zápal plic o měsích. Do důchod jdu o rok a půl dříve jiné řešení to nemělo.
   A co na to ombudsman?

 5. HA HANA

  nejste sám ,pane-touto situací si procházím také-po internetové urgenci mi odpovědeli ai po 14 dnech-a oficialní vyjádření o duchodu stále nemám-ale musím podotknout že peníze už mi 2 měsíce chodí-

 6. IU Irena Ullmannová

  Já jsem jedna z těch „šťastných“, která se důchodu dočkala. Užívala jsem si ho plnými doušky až do minulého měsíce, kdy mi zemřel dlouholetý partner. Protože jsme nebyli sezdaní, stát se na mě vykašlal a nechal mě doslova napospas osudu. S jedním důchodem nemůžu vyjít a tak si v 70 letech zoufale hledám nějakou práci, abych měla po zaplacení všech poplatků na jídlo! Celý život jsem pracovala a jak je vidět, jen s několikaletou přestávkou, budu pracovat až do smrti.

  • Ríša

   S TÍMTO PŘÍSPĚVKEM LZE JEN A JEN SOUHLASIT !!!! cO ŠLO BANDA ODSS,FRÁTERNÍCI,SOCANI A DALŠÍ V ČELE S VAŠKAMA ROZKRADLI,ROZDALI,ZBOŘILI A ŘVALI DOST BOLO KRÁLIKÁRNÍ……!!!! DNES JE KRÁLIKÁRNA ZA 1,5MEGA,CHLEBA JE UMĚLÁ NÁHRAŽKA,MLÉKO,SÝRY,MASO PÁCHNOUCÍ CHEM.SLOUČENINY. A JE DOCELA ZJEVNÉ,ŽE SICE JIŽ Z POSLEDNÍHO,ALE JEŠTĚ SE MELE Z TOHO CO VYBUDOVALI NAŠI PŘEDCI

   • Ji Jiří

    Jen malinká poznámka, z čeho mleli komunisti po roce 1948? To nevybudovali naši předci? Kdyby toho nebylo, tak jsme dnes třeba na úrovni Rakouska a to by zase tak špatné nebylo., nemyslíte? Tam se totiž normální vývoj nezastavil, i když odtamtud Rus odtáhnul až v roce 1955. Škoda, že jsme si nevybrali podobnou cestu.

    • Lu Lubajs

     Příspěvek byl redakcí odstraněn kvůli odpovědnosti provozovatele internetového portálu za obsah diskuse.

  • Ja Jakub

   A to jste měla celý život na to, aby jste si vytvořila nějakou rezervu, nebo Vám mohou pomoct třeba Vaše děti. Co má říkat třeba maminka samoživitelka se dvěma dětmi…? Všichni se pořád ohánějí jen tím jací jsou důchodci chudáci… Jenže my mladší ročníky Vám to zaplatíme a my už nic nic nedostaneme, nebo jen sakra méně než Vy. A argument toho, že jste si celý život platili soc/zdrav…? A my ho snad platit nemusíme..?

   • LC Lubos C.

    Je videt, ze jste mlady a naivni. Od toho je prubezny system. Mladi plati socialni a zdravotni o 1-2 generace starsim. Az tam budete, meli by to Vam platit Vase deti, vnuci. A ze si my meli sporit, delat rezervu? To muzete taky. Jen si uvedomte, ze po 89 muzete rust a studovat co chcete a kde chcete, to same s praci. Dnesni duchodci se do pozadovanych skol casto nedostali, po skole ci ucnaku byli do tovaren dle potreb pridelovani. Plat byl podle tabulek, ne podle vykonane prace. Atd.atd.

  • VE Vladimír Emil

   Stát se na Vás nevykašlal. Prostě pozůstalostní důchod náleží jen manželu či manželce. Tak to je již nejméně 60 let, co pamatuju.
   Nevím, zda jste zkoušela možnost získání sociálních dávek (které ten „kašlající“ stát poskytuje.

  • VE Vladimír Emil

   Hmm. A jakpak ty prachy rozkrádají. A pročpak o prodloužení doby odchodu do důchodu (z důvodů čistě ekonomických, resp. z důvodů vývoje populace) uvažovaly i předchozí vlády. Doba nad 65 let už byla dokonce uzákoněna. Jenže populisté, v čele se Sobotkou a Babišem tuto část ákona zrušili – a lidě je tenkrát znova zuřivě volili. Jenže populační vývoj nejde očůrat.

   • Lu Lubajs

    Příspěvek byl redakcí odstraněn kvůli odpovědnosti provozovatele internetového portálu za obsah diskuse.

    • Ji Jiří

     Dobrý den pane. Něco málo přidám. Paul Samuelson, nositel Nobelovy ceny, jaro 1990: Většina nás ekonomů středního proudu, je překvapena tím, co slyšíme. Mysleli jsme, že Východoevropané a jejich harwardští poradci (Jefrey Sachs) chtějí budovat něco jako Ameriku po Novém údělu (pozn. prezident USA Franklin Delano Roosewelt). Zjišťujeme však, že jejich cílem je vytvoření kapitalismu Charlese Dickence. V této cestě pokračuje i Fialovo Lečo. Vyznavač dřevěného kříže znásilnil zákon a okradl starobní důchodce při valorizaci starobních důchodů. V současné době připravuje na starobní důchodce další tunel. Novou valorizaci nevyplatí, pouze jakýsi příspěvek, který se ovšem nezapočítá do základu starobních důchodů. Vážení kolegové důchodci musíme se bránit sami. Nikdo nám proti zlodějské chásce Fialova Leča nepomůže. Vy, co bydlíte v Praze, Plzni, Jihlavě a Brně začněte působit na naivní
     mladé lidi, aby si konečně uvědomili jakou zlodějskou chásku vlastně volí. Měli by si uvědomit, že i je sociální zrůdnost Fialova Leča jednou dožene.

  • Zr Zručák

   Je zajímavé, že dříve, tím myslím za socíka se takové problémy neřešily, zkrátka se chodilo v 60 letech a v 55 ženy. Když člověk šetřil a dával peníze do spořitelny, tak si mohl být jistý zúročením každý rok ve 4% , dnes každý rok z našetřených peněz zmizí 15%….Jen se divím, že toto hospodaření lidé podporují.

  • Al Alena

   To je smutné.
   Mám pocit, že kvůli důchodcům zbankrotuje stát. Co kdyby se vláda podívala na občany, kteří celý život nepracují, mají X dětí, berou jen sociální dávky……
   A taky OSVČ a jejich odvody…… Např. kadeřnice, ještě se mi nestalo, že by mi dala účtenku, to je šedá ekonomika, jestli přizná třetinu, to je moc, ale každý rok je dvakrát u moře a v zimě na lyžích, auto, barák….. EET se neměla zrušit.

   • Da Danuše

    Naprosto a jednoznačně souhlasím. Navíc dodám, že v naší republice se mlčky toleruje, že se nezdaňuje ani nijak neregistruje prostituce na rozdíl od Německa nebo Rakouska. Holt vyskakovat si na důchodce je jednodušší.

   • Ka Kateřina

    A když bylo eet, tak vám účtenku ta vaše kadeřnice dala? To bych chtěla vidět.

  • ta tadeusz

   promiňte, ale to jste věděla, že život na „psí“ knížku bez závazků má určité nevýhody. navíc, stát se na vás nevykašlal, důchod jistě dostáváte.

  • ta tadeusz

   promiňte, když bismarck zavedl v německu současný důchodový systém, byla průměrná doba pobírání státního důchodu 5 let. dnes lidé pobírají v průměru 20 let. uvědomte si, že důchod je pořád přece jen sociální dávka a má uspokojit jen základní potřeby, na ostatní nadstandard musíte mít vlastní úspory. navíc stát vám poskytoval a poskytuje řadu služeb bezplatně, školstvím počínaje a zdravotnictvím konče, schválně se podívejte, co všechno stát spravuje: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2019-1. kdybyste si více věcí vážil a méně si stěžoval, váš život by byl jistě šťastnější.

   • Ja Jaria

    Ha,ha,ha…kolik je vám let?Důchod že je dávka?Pane,každý si důchod poctivě platil….a teď se dozvídáme,že „stát špatně hospodaří“a tudíž potrestá občany?Jen české,protože na jiných nešetří!!!

   • Pa Pavel

    Já jsem přispíval 41 let do systenu a dnes jsem invalida s 8500 kč .Ty služby mám už dávno za ty roky zaplacené (39let jsem nemarodil) a co mám

    • Ka Kateřina

     Po válce bychom mohli navázat na prvorepublikovou ekonomiku, která byla silná. Po roce 89 se z nás stala z části montovna, to je pravda a není divu. Vyrobit je totiz jednodušší, než prodat. A to my po 40 létech pauzy…všechny kontakty fuč.

    • Ka Kateřina

     8500? A co jste dělal za práci?? A kolik jste platil? Moje sestra emigrovala v 35 letech a bere přes 7 tisíc. Takže buď si vymyslíte, nebo, jako mnoho OSVČ, jste platil minimum. Ale to si pak nestezujte.

   • Ha Hana

    Milý pane Tadeuszi, že je u nás školství a zdravotnictví zadarmo? To nevím, odkud berete tu nehoráznost tohle tvrdit. Do zdravotnictví odvádíme zdravotní pojištění a každá nemoc i jen obyčejné nachlazení mě v lékárně stojí minimálně 500,-. A školství ? Tváří se, že je zadarmo, ale ve škole už nedostanete zadarmo ani výkres na kreslení a víte, kolik rodin si nemůže dovolit platit dětem obědy nebo školní výlety, exkurze, divadlo, focení, lyžařský výcvik apod. O vysoké škole ani nemluvím. Dcera platí za koleje 4500 (měla štěstí, že je sehnala, jinak pronájem by vyšel v přepočtu na jednoho studenta asi na 8000, něco projede, koupí si učebnice, taky občas jí (oběd v menze stojí kolem 80Kč) a kdyby nechodila na brigády, tak by si nemohla dovolit studovat. Takže se tady nesnažte pořád obhajovat stát, co má všechno chudáček na starost

  • sl sladká

   Myslím, že jste s vaším partnerem měli spořit. Mohli jste se vzít a měla byste alespoň vdovský. Za to, že nemáte úspory nemůže vláda i taková jaká je nyní. Co máme říkat my, co jsme samy od začátku důchodu.

   • VH V. Hrdlickova

    Třeba byl pán vdovec a nevzali se proto, aby nepřišel o vdovecký důchod…

  • mi milan

   a co jste čekala že Vám dají vdovský důchod když jste nebyla vdaná nechápu

  • mi milan

   Aco jste čekala že Vám dají vdovský důchod když jste nebyla vdaná snad máte svůj důchod .

  • Le Lena

   My jsme se s přítelem vzali po 30 letech soužití,abychom se podobné situaci vyhnuli.

  • Le Lena

   My jsme se s přítelem vzali po 30 letech,abychom takové situaci předešli.

 7. Ol Oldřich

  Přece nejde vůbec o to, zda pán má nebo nemá našetřené prostředky. Jde o to, že pro někoho zákony platí a je vyžadováno jejich dodržování a pro někoho ne. Zkuste se například opozdit s podáním daňového přiznání a zaplacením daně o 150 dnů.

  • ta tadeusz

   pokud doložíte, že jste třeba ležel v nemocnici, finančák určitě žádnou sankci nenasadí. stejně tak, když čssz doloží, že všichni zaměstnanci řeší důchody, ale žadatelů je zkrátka moc, ani správu sociálního zabezpečení nikdo sankcionovat nebude.

  • Ja Jaria

   Nemají na svých stránkách a projevech lhát!Prý se lhůta prodloužila na 99 dní….ať nelžou a řeknou pravdu,podle toho se člověk pak zařídí….a navíc kdo takovou lhůtu uzákonil???To si určují občani-NE!!!

 8. Pa Paros

  tak teď se budou lidé hromadně ptát a urgovat a výsledkem bude jen další zdržení. pašáci. taky čekám a na můj nesmělý dotaz mi hned při podání žádosti úřednice odpověděla, že tak půl roku to bude. moje známá čekala na invalidní důchod rok a půl. před patnácti lety. nějak tu teď nevidím typicky hospodské naštvané názory, že by se měla půlka úředníků vyházet, protože je jich zbytečně moc.

  • LC Lubos C.

   Ano, je jich moc, ale se zalozenyma rukama a nohama na stole. Ono totiz nestaci, ze maji xx pobocek po cele CR a uredni hodiny 2 dny v tydnu. Zavedl bych tam 5 denni uredni dny a do kazde kancelare webkameru, aby lide mohli kontrolovat, jak moc pracuji.

   • Ka Kateřina

    Dva dny v týdnu mají úřední hodiny proto, aby mohli ty zbývající dny důchody zpracovávat, vy mudrlante…

 9. Ja Jaria

  Vypisovat formulář na jejich stránkách -ČSSZ- je naprosto zbytečné….už jsem dvakrát urgovala a vždy mi napsali jenom,že moji žádost k určitému datu přesunuli na nějaké“oddělení“…..hotovo, vyřízeno!A já už čekám PĚT měsíců…..

 10. LC Lubos C.

  Ano, stejne. Ja zadal o ID v 2018, kdy zadni predduchodci praci CSSZ nezatezovali. Na doporuceni lekarky, ze s mym stavem to na navrat do prace nevypada jsem zadal v cervnu, v rijnu by skoncila 12mes nemocenska. Schvaleni bylo koncem prazdnin, to ano a proto doktorka nemocenskou ke konci zari ukoncila. V prosinci jsem na CSSZ sepsal z urednici zadost o zalohu, nikdy neprisla. Jenze prvni duchod az nasledujici rok v breznu. Ted pujcka z doby akrivniho prijmu ze zamestnani, potreba placeni najmu a jidla behem onech „financnich prazdnin“ me hnaly do dalsi pujcky. Po nastehovani se k rodicum jsem z ID splacel ony pujcky a prezival. V lednu 2021 vyzadany prezkum, v cervnu 2021 LPS posudek o snizeni ID a v listopadu 2022 rozhodnuti. Taky na to meli 90dni, bylo jich 480 !!! Zadna omluva, nic. Az po namitce v breznu 2023 ve vyjadreni k namitce jedna veta, kterou se CSSZ za prodleni omlouva. Po skoro 2 letech. Kdepak, ZAKONY A JEJICH DODRZOVANI JE POUZE PRO LIDI !!!

 11. JB Jan Brestič

  Možná by mladší generace úředníků a úřednic mohla víc omezit přestávky na kafíčko a cigaretku. Ale hold přece se v práci nepřetrhnou. Sám jsem to viděl na úřadě když jsem byl žádat o důchod. Půl hodinka žádná doba.

  • Ja Jaria

   Přesně,úřady pozapominaji,že jsou tu pro lidi…..a tak by všude na úřadech měly být prosklené dveře,aby klient viděl,jestli se úředník nefláká,nevykecává po telefonu,nebo nepopíjí kafičko,nepoletuje po chodbě…..když má pracovník v práci 20 minut pauzu,mělo by to platit i pro ně!

 12. Or Orel

  Ani se nedivím, že autor takovou snůšku blbostí píše pod pseudonymem… V tomto státě si každý den každý člověk pouze na něco stěžuje. Nevím, jak bychom dopadli, kdybychom pisatele pěkně zlustrovali who is who? Citát z klasických „Světáků“ říká: „Méně vody, chlapče, méně vody…“

  • Ja Jaria

   Jen vám přeju,abyste tyto“blbosti“nikdy neprožíval….není všem dnům konec

 13. Kv Květa

  V našem státě se spravedlnosti nedovoláte. Vy musíte lhůty dodržovat, jinak jste pokutován, ale stát nemusí nic. Za to mohou všechny vlády, které jsme po roce 89 měli. A ta nynější je nejhorší. Chce chyby napravovat, ale nemá na to. Penįze daňových poplatníků rozdává, kde se dá a na vlastní lidí kašle!! Sami si žijí v blahobytu, mají amorální platy. Tady platí:
  sytý hladovému nevěří.

  • Mi Mirek

   Pokuta jde do státní pokladny. Takže se nic něděje. Ale dotace na kdejakou kra**nu, dáváme kdekomu. Kdo si zaslouží toho nechají hladovět, a kdo se ulájvá to živime.

  • Zr Zručák

   Stát nás udržuje v betonových krabicích co vybudovali komouši jen proto, aby jsme na něj dělali, kdo už nepracuje, neni potřeba a je pro stát přítěží..

 14. Al Ala

  Od listopadu taky čekám na vyřízení mi žádosti , urgovala jsem už 3 x a nic a aby toho nebylo málo tak mi ještě VZP že jsem neplatič a bude požadovat doplatit měsíce co za mně nikdo neplatí i s tučným penále .

  • Na Naďa

   Ano, já jsem žádala o důchod v říjnu, jsem vítěz! Minulý týden mi konečně na účet dorazil první a i doplatek od října. Ovšem rozhodnutí o přiznání stále nemám, což jako účetní tak nějak nechápu, na jakém základě mi duchod vyplácí

  • Ka Kateřina

   Ne, VZP staci ukázat potvrzení, že máte požádáno o důchod a nic platit nemusite.

 15. Pa Pavel

  Jediná cesta je vydržet do voleb, vše si pamatovat a u voleb tuhle partu co nám vládne poslat tam kam patří.

  • Ka Kateřina

   A zase zvolíte ty, kteří v době růstu ekonomiky o 6 až 7% ročně všechno utratil a ještě si půjčovali?? To se jim to vládlo….

 16. ml mila lhotak

  Také čekám již čtyři měsíce na vyřízení žádosti o důchod.
  Jen mě tak napadlo,co by tomu říkali všichni zaměstnanci Čssz a zejména pan Jurečka, když by nedostali čtyři měsíce výplatu.

 17. Mi Miroslav

  Autor článku neuvedl další zásadní fakt, že je od 31.12.2022 tzv. OBZP (osoba bez zdanitelných příjmů) a musí si platit zdravotní pojištění 2.336,-Kč měsíčně, které sice pojišťovna po přiznání důchodu vrátí, ale je to další zátěž.

 18. Ja Jaromír

  Vymlovají se na ,,Husákovy děti“ jaký je to velký problém, ale dokud tito lidé makali, stavěli baráky a na dalších pozicích a platili do státní pokladny jako mourovatí, to nikomu nevadilo. Bylo ale jasné že tento problém příjde, neudělalo se nic a teď když tito lidé už nemohou, jsou ztrhaní, tak je oje-beme ať si poradí mají přece děti. To je opravdový hnus a neúcta k člověku.

  • In Ina

   „Husákovy děti“ ještě nemají jiný vliv na důchody než ten, že na ně dosud pracují. Jsou to jedinci narození po r. 1970 a ti ještě zdaleka nemají na důchody nárok.

 19. To Tonda

  Taky jsem čekal několik týdnů na odpověď kdy bude moje žádost vyřízena. Pak přišlo vyjádření že moje žádost je v procesu zpracování, tečka. A čekám další týdny.

 20. Ka Karel

  Můj dojem je, že tato novela důchodů nic neřeší. Místo toho, aby se našl způsob financování, hledá se způsob jak na důchodcích ušetřit. Už v minulosti se uvažovalo, že stroje, které nahrazují lidskou pracovní sílu budou zatíženy platbou pojištní, jenž bude použito právě na tyto účely. Dodnes to nefunguje a ani v návrhu vlády to není.
  Pak je tu ještě jedna, myslím že důležitá věc. Při vstupu do tohoto systému jsou dány podmínky, myslím, že by nemělo být možně je jednostraně upravovat, ale naopak je dodržovat.

 21. Ji Jiřina

  já jsem jim dala 90 dní, call centrum nefunguje, tam nic neví, max. Vám řeknou, že se žádost vyřizuje. Nakonec jsem si zřídila datovou schránku a podala dotaz přes datovku a běchem tří týdnů jsem již měla peníze na účtu. Je fakt, že jsem byla urputná….. Dokonce při čekání na sociálce jsem psala i panu Jurečkovi a popsala jsem ponižující situaci, kterou musí budoucí důchodci podstoupit. Přeji Vám hodně trpělivosti a více urputnosti, nedejte se.

 22. Da David

  Stačí se podívat na strukturu PSSZ/ČSSZ, je tam více lidi v řídící funkci, než těch co opravdu oracují 🥵

 23. JT Jiří Trnka

  12.10’2022 jsem podal žádost. Do důchodu jsem šel od 17.12.2022. Ale výměr ani důchod jsem do současnosti nedostal…Dvakrát jsem určoval,ale zcela zbytečně. Žádná odpověď do současné doby nepřišla…

 24. Ja Jan

  Starobní důchod vypočítali v PRŮMĚRU ALE ÚČELOVĚ AŽ OD ROKU 1986 do té doby dřiny započítali jen POČET LET Je to svoloč nic víc ,jeden hajzl větší než druhý .Práce na šachtě v lomu ,montážích jsem do důchodového systému odváděl jedny z NEJVYŠŠÍCH DANÍ a kde mám ty naspořené peníze ? Za 43,5 roku jsem dostával ,začínal na 5 700 kč

  • Zr Zručák

   Ano, protože se jim ten přepočet nehodil, protože v té době jsem byl skladník a když mi vypočítali poměr, tak jsem měl nadprůměrnou mzdu, v tom samém skladě jsem šel o 30 let déle do penze s penzí 11 000 a odpracovaných 46 let…

   • ta tadeusz

    promiňte, pokud jste pracoval 46 let jako zaměstnanec a pobíral průměrnou mzdu, tak jste v roce 2019 neodešel do důchodu s 11.000.

 25. Al Ala

  Nevím, kde pán žádal o důchod. Já jsem byla na sociálce 2. 11. Termín jsem mela domluvený asi měsíc, ještě před vyhlášením výhodnosti. Předčasný důchod jsem žádala od 31.12. 22. V únoru 23 přišlo vyúčtování a doplatek za leden a důchod chodí pravidelně. Nemám sice výměr, ale na ten si klidně počkám.

  • Ji Jitka

   Problém asi bude v Pražské spávě soc.věcí a v počtu žádostí, které se nahromadily v hlavním městě a Středočeském kraji.
   Domnívám se, že mimo Prahu a Stř. kraj bude asi vyřízení důchodu rychlejší.

  • Ji Jiří

   Přesně toto je můj případ. Jen by mne zajímalo co vám řekli na zdravotní pojišťovně, když pobíráte důchod a zatím nemáte vlastně v ruce žádný dokument. Byl jsem na pojišťovně už dvakrát a tam se tvářili jako kdyby tomu nechtěli věřit. Dokonce mě jedna úřednice ze zdravotní pojiťovny doporučila jít na ÚP, což je samozřejmě nesmysl.

 26. Ri Rita

  Jediní občané,kteří VŽDYCKY dostanou štědré soc. podpory jsou ti,kteří už 3 generace nepracují,ale stát je i přesto vydatně a velkoryse dotuje .Ostatní mají smůlu,že se narodili v ČR a nemají kam odejít.

  • Bo Bohdan

   Známe je všichni,Jsou to ti „nepřizpůsobiví“.Hlavně,že je potkáváme na ulicích a jsou v pohodě.

 27. Ji Jijirka

  Důchodci jdou do předčasné penze, a mají plno jedovatých řečí jací jsou to chudáci. HNUS….“
  Ani si totiž neuvědomí že na tom jsou a budou lépe než mladší ročníky kterým se v budoucnu při odchodu do důchodu bude o předčasných důchodech jen vyprávět v pohádkách. Ti na tom budou teprve spatně

  • Lu Lubajs

   Hochu, zamysli se koho ve volbách volíš. Tam máš odpověď, jestli půjdeš do předdůchodu či vůbec nějaký důchod za svou celoživotní práci dostaneš. Jinak na tvých závistivých slovech je vidět typická nátura Čechů. Místo aby se spojili v jednu masu, vzali hole do rukou a vypráskali politiky, kteří za dnešním stavem stojí, tak se budou jako blbci hádad mezi sebou a zavidět si navzájem i nos mezi očima. Můžes si být jistý, že se to těm šmejdům nahoře velmi líbí, protože když se lidi mezi sebou hašteří, oni mají klid na „práci“ lumpárny a zlodějiny. Když z nás politická reprezentace strach mít nebude a bude vědět, že ať udělá co udělá nic se jí nestane, tak se ani nic nezmění.

   • Ka Kateřina

    Vláda může za to, že v důchodu jsou silné ročníky a že dnešní plátci tak nějak nestačí platit? A bude hůř, až půjdou do důchodu moje děti, bude jeden plátce na jednoho důchodce! Tento problém je plus mínus všude, nikde už se nerodí moc děti, jen jedno, max dvě,… Ale prostě jste si vzal do své hlavy, že za vše může nynější vláda….však to taky Babiše stojí fůru peněz, ta propaganda…a lidí mu na to skáčou. Škoda, že víc nepremyslite.

 28. pp petr piechaczek

  Pán měl naspořeno na předdůchod 700 tisíc ,s tím by měl pár měsíců vydržet.Píše že doba kdy důchody nosila pošta je pryč…přitom je nosí dodnes .Píše že nemůže pracovat..proč si tedy nezažádal o důchod bez výplaty?

 29. Da Dagmar

  Spravuje se, co zbabral Husák a jeho Novomanželské půjčky a Babiš s Covidovými opatřeními. Následkem čehož byla NADMĚRNÁ PORODNOST, peníze do fondu by se měly stahovat jinde, ne ze zvyšování lidí na této planetě. URČITĚ JSOU DALŠÍ MOŽNOSTI.

 30. La Lada

  Vážení, než začnete psát a hodnotit, chtělo by to vědět a to alespoň rámcově, o čem se píše, a jak to je v zákonech.
  Např. pro pana Jana – v dobách minulých, by Vám bylo započteno pouze 5 let výdělkem (případně 10, pokud by to bylo pro Vás výhodnější), ostatní jen časem.

  Ale on ten článek je celý tendenční a zavádějící. Autor píše o předdůchodu (to není předčasný důchod), správně uvádí, že tady se nic nevyplácí a čerpá z naspořené částky, která je podmínkou. Chybně uvádí, že stát to nic nestojí, ale on za něho ZP hradí pojistné ze státní rozpočtu. A když si tak stěžuje, že nemá, tak proč, když má našetřeno cca skoro 3/4 mil.?
  To zpoždění není 150 dnů, je 60 dnů (a při zpracovávání 4 násobku dokladů) i pochopitelné, i když je přes lhůtu. A nikdo mu opravdu nebude teď dohledávat dobu, která chybí, to měl už dávno udělat sám – je tady možnost během let důchodu předcházejících si o výpis pojištěných dob zažádat a co chybí objasnit. A pokud sám říká, že přihlášen nebyl, tak asi o tom něco ví. Taky by měl vědět, že se tato jako odpracovaná / pojištěná nepočítá, když nebyl přihlášen, nic nebylo odváděno.
  A jen tak mimochodem už před r. 1989 se na školeních správy sociálního zabezpečení běžně uvádělo, že musí být důchody přepracovány, neboť na ně nebude.
  A žádný důchodový účet není ani nebyl a daně už do toho vůbec nemotejte, ty s důchody opravdu nesouvisí.

  • ta tadeusz

   ono je taky možné, že pan bílek ještě na důchod nárok nemá, co když je těch dob, kdy nebylo odváděno pojištění, více?

   • La Lada

    Ano, i tak to docela dobře může být. I u předdůchodů a předčasných důchodů jsou podmínky. Jste jeden z mála kdo ví, co píše, přestože jste osočován, že s Vámi cloumá nějaká závist. Ale je to opak, s těmi stěžujícími si cloumá neznalost a nemají a nikdy nebudou mít dost. A pokud si někdo myslí, že změna vlády jim přinese nevím co, tak pokud to bude jako za předchozích dvou vlád – budeme rozdávat a krýt dluhem, budeme ta nejlepší vláda a po nás potopa. Proto to teď je tak, jak je. Není vše OK, ale nejde všechno naráz a ten stálý nátlak na rozdávání tomu taky jen kříží řešení.

 31. ER Eva Ročeňová

  Moje osobní zkušenost:
  vloni jsem si v 12/2022 elektronicky přes portál ČSSZ podala žádost o předčasný důchod s žádostí o termín jednání na OSSZ v Pardubicích. Takže bez front a čekání. Podáním žádosti do konce roku jsem se kvalifikovala mezi žadatele s výhodným výpočtem důchodu. V únoru si mě pozvali na jednání, vše se mnou sepsali a domluvili jsme můj nástup do důchodu. Úplně v pohodě a moje naprostá spokojenost. Každý, kdo jde do předčasného důchodu, by měl mít něco našetřeno pro případ výpadku. A pokud nemá, tak se dá pracovat na dohodu o provedení práce bez omezení počtu uzavřených dohod. Takže může brát i třeba 30000,- Kč měsíčně k důchodu, pokud pracuje na tři dohody. A to není žádný problém.

 32. Ev Eva

  Jsem na tom úplně stejně….. více jak 2 měsíce jsem čekala na objednaný termín sepsání žádosti na řádný důchod, na který mi vznikl nárok na podzim 2022. Od podané žádosti dne 21.11.2022 nemám po více jak 150 dnech žádnou zprávu od ČSSZ. Nelze se k nim dovolat, na reklamační email také neodpověděli. Hlavně že uvádějí na svých stránkách, že do 99 dní vyřizují. Přednostně prý řádné důchody. Že bych byla vzácnou výjimkou?

 33. Zu Zuzana

  Žádost o důchod jsem podávala 12.10.2022. To se ještě nespustila kampaň s výhodným předčasným důchodem. Na dokladu od paní úřednice bylo psáno, že bude vyřízeno do 90 dnů,pokud tak nebude,budu písemně informována o důvodu zpoždění. 8.1. 2023 jsem odešla do důchodu. Po 90 dnech,když nepřišly ani peníze, ani výměr, ani vysvětlení, dovolila jsem si zavolat na pobočku, kde jsem žádost podávala. Vysvětlení žádné. Nabídku zálohy jsem přijala a za další měsíc obdržela 15000 Kč. Ač jsem předložila číslo účtu potvrzené bankou, dostala jsem složenku.Marně jsem se ji snažila nacpat do telefonu,aby byly peníze na účtu,odkud mi jdou trvalé platby. Vyzvedla jsem si je tedy na poště a za poplatek 60 kč si hotovost poslala na svůj účet. Za 2 týdny přišel dopis z ČSSZ,kde mě upozornili,že mi tu zálohu strhnou z výplaty důchodu. Teď v dubnu jsem dostala první důchod, doplacení i zpětně. Hurá. Ale do dneška nemám výměr. Jsem blondýna, asi proto to všechno nechápu.

 34. ol ola

  Vy, co si stěžujete, tak byste měli zkusit, jaké výdavky mají např. duchodci v zahraničí, Tam si platí i zdravotní pojištění. Náš sociální stát to prostě neutáhne, Za peníze na Škodovku nelze jezdit v Mercedesu. A když tak žádejte od svých politiků nižší daně a soukromé pojištění, jak sociální, tak zdravotní.

 35. Mi Miroslav

  Nebát se , sehnat šikovného advokáta a stát zažalovat , včetně mediálního humbuku .
  Stát není bůh a zákony musí platit pro všechny stejně.
  Češi v sobě mají historicky zakódovaný strach před vrchností a ne úplně chápou, že žijeme v občanské společnosti.

 36. Antonín Šulc

  Dobrý den v minulém rocejsem si také podal žádost o starobní důchod číslo jednací 5902161727 a řeším Obdobný problém o důchod si požádal již v říjnu 2022 s Datumem přiznání k 31.12.2022 . 3 X Dotaz urgence a x krát telefon na stav žádosti případně předpokládaný termýn vydání rozhodnutí o přiznání starobního důchodu a po 6 měsících čekání je výsledek 0 a budu štastný jako blecha pokud se letos v listopadu nebo prosinci dočkám soudě podle článku a zdejších 🙁 . Jsem již osoba bez zdanitelných příjmů a pracuji jen na dohodu s výdělkem do 10 000 Kč3 X Dotaz urgence a x krát telefon na stav žádosti případně předpokládaný termýn vydání rozhodnutí o přiznání starobního důchodu a po 6 měsících čekání je výsledek 0 a bude štastný jako blecha pokud se letos v listopadu nebo prosinci dočká soudě podle článku a zdejších 🙁 . Je již osoba bez zdanitelných příjmů a pracuje jen na dohodu s výdělkem do 10 000 Kč a zdravotní pojištění si tak si platím dle zákona sám prej mi bude jednou možná již přiští rok od VZP vráceno , ale jen pokud se toho v 66 letech dožiji jinak prej zubatá s kosú řeší problém jako konečné řešení pro stát výhodně a rzchleji než sociálka .

  • La Lada

   Pane Antoníne, pokud jde ve Vašem případě o řádný starobní důchod (usuzuji tak podle toho, že píšete něco o 66 letech), tak v takovém případě může mít klidně běžný pracovní poměr s normálním výdělkem, nejste ale vůbec ničím omezen. A pokud jde o důchod předčasný a měl byste pracovní vztah zakládající pojištění, tak pro splnění zákonných podmínek stačí se vzdát výplaty důchodu až do data pro přiznání řádného starobního důchodu a nemusíte tady mudrovat o zdravotním pojištění.
   Kdekdo si stěžuje na stát, ale píše, že vznesl x dotazů atd., ale už samo množství žádostí a ještě tyto dotazy rychlému vyřizování opravdu nepomáhají.
   Na OSSZ nezpracovávají jen ty důchody, ale mají i mnoho jiných agend – nemocenské, ELDP, doklady při zaměstnání případně vysílání na zahraniční zakázky a další průběžné doklady, rozhodně toho není málo. A stejně tak jako u žádostí o jakýkoliv důchod ani u toho ostatního nejsou všechna ta podání bez chyb. Vím, co píšu. A za cca 40 let jsem se s neochotou tam setkala jen 2x.

   • ta tadeusz

    lidi jsou nevděční, myslí si, že na všechno mají automatický nárok a běda, pokud to není hned.

    • Ho Honza

     Nejen si myslí. Nárok na rozhodnutí o své žádosti o starobní důchod v zákonné lhůtě 90 dnů skutečně nárok mají. Ten nárok je zakotven v zákoně.

 37. Št Štěpán

  30.11.2022 sepsání žádosti, doplnění dokladů….., s výplatou od 7.4.2023. 8.12.2022 jsem dostal dopis, že dostali žádost a začali ji řešit. Dnes 20.4.2023 a pořád nic, jeto cca 140 dní. Pán ministr by mě měl poděkovat, že JA důchodce chodím do práce 45 let a pořád platím zdravotní a socialní poištění

 38. Ho Honza

  Autore, na základě čeho vám vlastně úřad práce zastavil podporu v nezaměstnanosti? V zákoně o zanměstnanosti jsem nikde nenašel, že starobní důchodce – natož někdo, kdo o starobní důchod požádal, ale dosud mu nebyl přiznán – nemůže být uchazečem o zaměstnání.

  Čím to úřad práce odůvodnil, odvolávkou na které ustanovení zákona?

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB