Robotizace. Příležitost, nebo průšvih?

Názor
Kvůli robotizaci sice zanikne spousta pracovních míst, především těch pro méně kvalifikované, ale jiná pracovní místa vzniknou. Budou pro ně potřeba lidí s odpovídajícím vzděláním, obvykle vyšším, specializovanějším. Vzroste prý také poptávka po lidech nápaditých, tvořivých, moderně řečeno kreativních. Už vidíte, kde bude problém?
Kolik lidí a za jakou cenu se dokáže přizpůsobit požadavkům toho, co se nazývá Průmysl 4.0? To je možná klíčová otázka pro budoucnost lidstva. Foto: Pixabay

Současná mantra zní, že takzvaný Průmysl 4.0 je obrovská příležitost. Bráno čistě podnikatelsky, nebo vědecky, je to jistě pravda. Jenže je nezbytné se na robotizaci dívat ještě lidsky. A tenhle pohled už tak zářný není.

Podle české vládní studie z roku 2016, (psali jsme) díky automatizaci a robotizaci, tedy onomu mystickému Průmyslu 4.0, skutečně vznikne asi 300 tisíc nových pracovních míst. Ovšem těch starých pracovních míst zanikne 700 tisíc. Nová místa navíc budou spojena s vyššími nároky na pracovníky, případně specializovanějšími, než nyní.

Podle globální studie společnosti PwC, o které informoval iDnes, přitom již v roce 2035 může automatizace připravit o práci až 44 procent lidí s nízkým vzděláním. Celkově pak 30 procent pracujících. A Česko je podle studie na čtvrtém místě mezi ohroženými… Významnou změnu nebo rovnou zánik dokonce 45 procent pracovních míst v Česku kvůli automatizaci předpokládá analýza i OECD Employment Outlook 2017.

Pro zemi, která přestává zvládat financovat svůj penzijní systém, a jejíž vlády za podpory voličů oddalují penzijní reformu, jak jen to jde, to není dobrá zpráva. Víc už není třeba říkat.

Místo toho bude nutností vymyslet, co by tak asi mohli dělat lidé, kteří se nevejdou ani do jedné z požadovaných škatulek, tedy „potřebná úroveň vzdělání“, nebo „tvůrčí a nápaditý duch“. Pravda, přemýšlet by měli především oni sami. Ale již jen proto, že se problém týká lidí s nižším vzděláním a méně invenčním myšlením, nelze předpokládat, že se budou opravdu všichni ohrožení s několikaletým předstihem věnovat vymýšlení a přípravě na to, co budou dělat, až jejich opravdu místo zanikne.

Tohle je totiž ohrožení, které nevyřeší větší zdanění firem, nebo nějaká „milionářská daň“, jak vždycky navrhují rudé a narudlé strany typu sociální demokracie. Současně je nevyřeší ani sociální inženýrství s dovozem migrantů, jak o něm básní salónní levičáci a pseudohumanisté či bruselští byrokraté a Angela Merkelová.

A úplně to nevyřeší ani rozsáhlé změny ve školství, i kdyby se k nim už schylovalo, což se navíc stále neděje. Jednoduše proto, že zdaleka ne každý má na to, aby vystudoval nějaký specializovaný obor, nejlépe na vysokoškolské úrovni. A další lidé by na to možná měli, ale prostě je to neláká, protože chtějí dělat něco jiného. Co třeba se všemi těmi kluky, kteří chtějí být řidiči, když firmy začnou používat robotická auta, jež už nyní fungují v testovacím provozu?

A aby toho nebylo málo, robotizace postupuje ruku v ruce se šířením internetu. V řadě oborů by dokonce bez internetu fungovala jen stěží. Jenže šéf největšího čínského e-shopu Alibaba, miliardář Jack Ma, loni na jaře předpověděl, že kvůli ztrátě pracovních míst způsobené rozšiřováním internetu, čeká lidstvo 30 let neštěstí, plných sociálních konfliktů. To, že stroje nenahradí lidi, ale budou s nimi spolupracovat, se podle Ma dá dosáhnout tak, že stroje budou dělat jen to, co lidé nemůžou.

Abych se vrátil na začátek. Když se naplní všechny předpovědi, a když vezmeme v úvahu, že realita bývá ještě „hustší“ než seriózní předpovědi, je celý Průmysl 4.0 skutečně velkou příležitostí. Bohužel k velkému sociálnímu průšvihu.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Ekonomika

Brexit: Z frašky je nastavovaná mýdlová opera

Příběh brexitu se po včerejšku změnil z frašky na nastavovanou mýdlovou operu. Obě strany „rozvodového řízení“ se chovají jako by si rozvod sice odkývly, avšak záhy shledaly, že bez sebe prostě neumí žít. A chtějí …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Dopravní předpisy platí i za závorou

Poradna
Parkování mimo veřejné komunikace se může stát problémem. Zvláště pak, když dojde k poškození vlastního nebo cizího vozidla či spáchání dopravního přestupku, protože ohledně režimu na parkovištích a okrajových cestách se často neshodnou ani právníci. Někdo totiž tvrdí, že tzv. za závorou pravidla silničního provozu neplatí, jiní namítají, že je nutné je dodržovat i na parkovištích obchodních domů či nemocnic …

Investice s vůní benzínu

Kouzlu vozů z dob minulých podléhá stále více lidí, kteří shánějí hlavně socialistické veterány. V tom jim už rok …

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru