Sponzorům placený fotbal v televizi nevadí, ale co fanouškům?

Názor

Televizní fotbal za peníze sponzorům nevadí, navzdory slabší sledovanosti, dočítáme se v tuzemských médiích. Současně nás média masírují tím, že sportovní přenosy na placených kanálech jsou ve světě běžné a jako příklad se uvádí například loňský boxerský zápas v USA, který byl jedním z nejlukrativnějších TV přenosů v historii, nebo vysílání anglické a německé fotbalové soutěže na placených kanálech.

Nové logo první fotbalové ligy. Titulárním partnerem se stal internetový vyhledávač pojištění ePojisteni.cz. Reprofoto: www.ePojisteni.cz

Takže jsme světoví a konečně máme placený fotbal i v Čechách, za což můžeme poděkovat zejména tuzemskému miliardáři Petru Kellnerovi, který před několika lety koupil mobilního operátora O2. Téhož, který nejprve spustil internetovou televizi a vloni pak v jejím rámci vlastní sportovní kanál. Na něm dnes kromě jiného vysílá nejatraktivnější přenos z české nejvyšší fotbalové soutěže a plánuje, že už za dva roky se na něj přesunou i některé zápasy tuzemské hokejové extraligy.

Ona světovost ovšem pro naprostou většinu tuzemských fotbalových fanoušků znamená černou obrazovku, pokud nemají předplacenou „outůtývý“, jejíž nejlevnější předplatné přijde na 299 korun měsíčně. Udávaná průměrná sledovanost fotbalových zápasů na O2TV je asi 70 tisíc diváků, přičemž veřejnoprávní Česká televize, se zákonným koncesionářským poplatkem ve výši 135 korun měsíčně, se může pochlubit dvojnásobným zájmem.

Fotbalová asociace ČR každoročně inkasuje státní dotace od ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ve výši zhruba 300 milionů korun. To jsou zhruba tři pětiny jejího každoročního rozpočtu. Dalších asi 100 milionů dostává asociace darem od sázkových a loterijních kanceláří, které pak tyto peníze nemusejí odevzdávat do státního rozpočtu.

Faktem je, že fotbal je v Česku nejvíc podporovaným ze všech státem dotovaných sportů. Podle propočtů dostává přibližně 14 procent veškerých státních dotací na sport. Což mimo jiné znamená, že každoročně každý z obyvatel této země včetně nemluvňat podporuje tuzemský fotbal asi třiceti korunami.

Ať si ti, kdo se chtějí dívat na zahraniční fotbalové soutěže, platí sportovní kanály. Ale na tuzemská fotbalová klání by měli mít právo dívat se za koncesionářský poplatek ve veřejnoprávní televizi všichni.

A pokud takové právo nemají, mělo by ministerstvo školství přehodnotit svůj přístup k podpoře českého fotbalu, který je na rozdíl od drtivé většiny jiných sportů schopen sehnat si peníze jinde – od sponzorů, prodejem vysílacích práv a podobně. Nový partner první lidy – ePojisteni.cz -za 30 milionů ročně je toho nejnovějším důkazem.

Jenže to už jsme u politiky. A také u zájmů konkrétních jednotlivců a skupin, jejich lobbistů, „Ivánků“ a „bratříčků“. A v neposlední řadě rovněž u vtipu o sportu, kde tisíce obyčejných lidí sledují, jak na zeleném trávníku pobíhá 22 milionářů.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Lidé a společnost

Počet živě narozených překonal počet zemřelých

Extrémně nízká nezaměstnanost a rychlý růst mezd činí z České republiky atraktivní místo k životu. Naše země láká především Ukrajince, Slováky, Rumuny a Rusy. Žít v České republice však chtějí i lidé ze západní Evropy.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru