
„Všech 43 subjektů, které jsme oslovili, jmenovalo svého zástupce,“ pochlubila se ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová na lednové tiskovce, kde komisi poprvé představila. Své zástupce v komisi mají sněmovní a senátní stranické kluby, odbory, zaměstnavatelé, akademici i neziskové organizace.
Zbytečné hektolitry kávy
Což je zároveň nejlepší předpoklad toho, aby se zcela zbytečně proschůzovaly stovky hodin, zpracovaly stohy analýz, vypily hektolitry kávy a zkonzumovaly tuny chlebíčků – to vše zcela bez efektu.
Skutečnou příčinu (pokud za ni nechceme považovat nevůli a neschopnost všech polistopadových vládnoucích garnitur uskutečnit jakoukoli skutečnou penzijní reformu) už dávno pojmenovali odborníci z jiných oblastí, než je akademická sféra nebo takzvaný neziskový sektor.
Vysokoškolačky se do vedení nedostávají
Naposledy na ni upozornila společná iniciativa BpS – Byznys pro společnost, národního koordinátora Charty diverzity a Vodafone Czech Republic: „Women in Leadership Platform“.
Rozdíl ve mzdách v ČR mezi muži a ženami je stále kolem 22 %. Matky s dětmi do pěti let pracují jen v 45 %. A i když 46 % absolventů vysokých škol jsou ženy, v představenstvech českých TOP 250 firem je jich podle Indexu žen ve vedení, který sestavuje BpS-Byznys pro společnost, jen něco přes sedm procent.
„Společně chceme sdílet zkušenosti, přinášet společné aktivity a projekty mezi zaměstnavateli. Mnoho témat se řeší ad hoc a izolovaně, adresuje se konkrétní bolavé místo, ale pokud firma nerealizuje celý komplex opatření, situace se nezlepší. A také nezlepšuje, o čemž mluví konkrétní data,“ říká Pavlína Kalousová, předsedkyně aliance BpS-Byznys pro společnost.
„Hlavními iniciátory platformy jsou BpS –Byznys pro společnost a Vodafone Czech Republic. Chceme však, aby se zapojili další – členem iniciativy se mohou stát společnosti, které mají zájem aktivně rozvíjet téma diverzity a leadershipu žen,“ doplňuje Kalousová.
Pozitivní diskriminace made in Vodafone?
„Ruku v ruce s tím jde vytváření takového právního prostředí, ve kterém se každý bude cítit dobře a bude moci být sám sebou,“ říká Jana Vychroňová, HR Business Partner, Vodafone Czech Republic.
Vodafone podle ní chce mít do roku 2020 ve vyšším vedení třicetiprocentní zastoupení žen. To by mohlo na první pohled vypadat jako pozitivní diskriminace s cílem dosáhnout za každou cenu líbivých čísel. Firma ale nabízí mimo jiné také možnost návratu do práce po mateřské na zkrácený úvazek za plnou mzdu, program Reconnect, který pomáhá ženám nastartovat kariéru po delší pauze, flexibilní uspořádání práce nebo rozvojové programy šité na míru.