Komoditní fondy v lednu výrazně posílily, dluhopisové fondy se propadly do ztráty

Nejlepších výsledků podle lednového Broker Consulting Indexu podílových fondů dosáhly v prvním měsíci letošního roku komoditní fondy, které si připsaly 4,34 procenta. Za jejich výrazným posílením stojí zejména nárůst cen ropy a zemního plynu. Společnost Broker Consulting současně oznámila změnu metodiky svého indexu.
Za výrazným posílením komoditních fondů stojí zejména nárůst cen ropy a zemního plynu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Pozitivní dopad měl v lednu na komoditní fondy nárůst cen ropy a zemního plynu, obě tyto komodity si připsaly dvojciferné zhodnocení. Zlato a stříbro k nárůstu podílových fondů příliš nepřispěly, zlato dokonce ztratilo. Výkonnost komoditních fondů ve všech obdobích podle Lukáše Vokela, analytika konzervativních investic společnosti Broker Consulting, ukazuje, že jsou velice volatilní skupinou podílových fondů, a tudíž je nelze doporučit všem typům investorů.

Akciové fondy si v reakci na obavy z dalšího vývoje vakcinace proti covidu-19 připsaly v lednu pouze mírný nárůst a v posledním týdnu měsíce začaly klesat. Stály za tím spekulativní obchody retailových investorů, kteří projevili nejistotu ze zahájení vakcinace a následného vývoje.

Tyto obavy se současně promítly do dalších akciových trhů. Například americký index S&P 500 ztratil na konci ledna 1,9 procenta, stejný pokles zaznamenal rovněž evropský index Stoxx Europe 600.

Mezi hlavní témata, na která v průběhu ledna do značné míry reagovaly akciové trhy, patřilo na domácí scéně zahájení vakcinace proti koronaviru, zahraniční trhy pak odrážely dění ve Spojených Státech, zejména násilné protesty ve Washingtonu proti výsledkům voleb a posléze nástup Joea Bidena do prezidentské funkce. Nejcitelněji na tyto události reagovaly právě akciové fondy.

České nemovitostní fondy (tento typ fondů přináší investorům velmi mírnou volatilitu – pozn. red.) v prvním měsíci letošního roku podle indexu mírně posilovaly, a dosáhly meziměsíčního nárůstu o 0,8 procenta. V lednu se naopak příliš nedařilo dluhopisovým fondům a fondům peněžního trhu, které zakončily měsíc se záporným výsledkem. Nejhůře dopadly dluhopisové fondy (propad ve výši 0,73 %) a ztratily také fondy peněžního trhu (pokles o 0,16 %).

„Nová metodika výpočtu indexu nám umožňuje lépe zachytit dění na finančních trzích. Razantní změna proběhla téměř u všech skupin podílových fondů. Čísla nyní reprezentují portfolio převážně českého investora,“ informoval Lukáš Vokel, analytik konzervativních investic Broker Consulting.

PSALI JSME:
Růst cen ropy zpomaluje, předběhl fundamenty

U akciových fondů společnost změnila pohled a nyní se index spíše zaměřuje na globální akciový trh a nebere již v potaz úzké regionální či sektorové zaměření. Český investor podle Vokela investuje do tzv. „exotických“ akciových fondů pouze ve výjimečných případech, proto také složení fondů v akciovém indexu reflektuje portfolio běžného českého investora investujícího do akciových fondů.

„Podobné je to u komoditních fondů, které investují převážně do tradičních komodit,“ vysvětlil analytik: „U dluhopisových fondů klademe nyní větší důraz na české a evropské dluhopisové fondy. U peněžních a nemovitostních fondů se díváme pouze na výkonnost českých podílových fondů.“

Nově již Broker Consulting Index podílových fondů nesleduje výkonnost smíšených a fondu fondů, které kvůli velmi rozdílné struktuře nejsou tolik vypovídající. „Přidali jsme naopak měsíční výkonnost, díky níž můžeme lépe sledovat dění na finančních trzích na měsíční bázi,“ doplnil Lukáš Vokel.

PSALI JSME:
Vzestup komodit bude pokračovat i v roce 2021

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Vejce zdražují, chovatelé začali pouštět slepice z klecí

Analýza
Klecový chov slepic sice skončí podle loni schváleného zákona až v roce 2027, mnozí chovatelé se ale novým pravidlům přizpůsobuje s předstihem už nyní.  Podle výzkumů se zájem veřejnosti o podmínky chovu slepic a původ vajec sice zvyšuje, přesto ale převažují nakupující, kteří zohledňují především cenu. A ta se zvyšuje – právě i kvůli změně chovu nosnic.

Hrozí Air Bank zánik?

Moneta Money Bank podepsala předběžnou smlouvu o akvizici Air Bank, českého a slovenského Home Creditu a …
Rolovat nahoru