Komoditní trauma: Fed dělal komoditním býkům čáru přes rozpočet

Analýza
Výbor FOMC americké centrální banky (Fed) minulý týden snížil riziko možného nástupu pádivé inflace, když navzdory očekáváním oznámil, že urychlí zpřísňování své politiky. Tím sebral vítr z plachet reflačnímu obchodování a vyslal komoditní sektor na cestu k jedné z největších týdenních ztrát od loňského března, kdy trhy na počátku pandemie zachvátila panika.
Schůzka FOMC amerického Fedu udělala komoditním býkům čáru přes rozpočet a vyvolala výprodej i v případě ropy, i když poměrně nevýrazný. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Také čínské úřady se dál snažily přibrzdit inflaci omezením spekulací a hromadění komodit. Třetím nepříznivým vlivem pak byl silnější dolar, který dosáhl vůči měnovému koši dvouměsíčního maxima.

FOMC přišel minulý týden s překvapivě velkou změnou své politiky. Ačkoli původně nebylo do konce roku 2023 plánováno žádné zvýšení sazeb, teď jsou v plánu hned dvě. To je od března, kdy se většina předpovědí shodovala na tom, že do roku 2024 k žádnému zvýšení nedojde, značný posun. To napovídá, že se velká část členů Fedu začíná obávat nedávného vzedmutí inflace.

Očekávaná jádrová i celková inflace pro letošní rok poskočily oproti březnu prudce vzhůru, zatímco prognózy jádrové i celkové inflace na příští rok stouply jen o 0,1 procenta a v případě jádrové inflace se prognóza na rok 2023 nezměnila vůbec. Fed je evidentně ještě pořád přesvědčen, že budou tyto inflační tlaky pouze přechodné.

Také trh uvěřil, že bude inflace jenom pomíjivá, a poslal 10leté rovnovážné výnosy, které odpovídají očekávané míře inflace, o 25 bazických dnů níž. Když se přidal i silnější dolar, mnoho obchodníků, kteří se řídili obecným konsensem, to vcelku dost zabolelo. A to platí i pro reflační obchodování, které spolu se silnými základními fundamenty v posledních šesti až devíti měsících pomáhalo k prudkému vzestupu komodit.

HG měď: Na průmyslových kovech se výrazně podepsaly intenzivní snahy čínské vlády srazit ceny komodit níž. Státní podniky dostaly nařízeno lépe řídit rizika a omezit svou expozici vůči zámořským komoditním trhům. Čínská správa státních potravinových a strategických rezerv potvrdila zvěsti o tom, že brzy začne uvolňovat státní rezervy mědi, hliníku a zinku.

Postupně je bude prodávat výrobním a zpracovatelským podnikům. Mezitím už vysoce kvalitní měď ztratila momentum a spekulativní dlouhé pozice klesly na jednoroční minimum. Také krátkodobé fundamenty vykazovaly známky oslabení, a tak se cena propadla na osmitýdenní minimum.

I když čínská poptávka zjevně polevuje, víra v dlouhodobý růst ceny mědi evidentně přetrvává. V posledním týdnu nám reakce trhu jasně ukazují, jak obchodování doopravdy funguje. Zpočátku je prudký růst často reakcí na přeprodaný trh nebo změnu fundamentů, ale později jej živí už jen spekulanti a těm příliš nezáleží na tom, s čím obchodují. Prostě dál zvyšují svou expozici, dokud jim pohyb cen neřekne, že je čas obrátit.

Oslabení z posledního týdne tak ve svém důsledku nebylo způsobeno náhlým propadem očekávání ohledně nadcházejících let, kdy bude neelastická nabídka jen těžko uspokojovat poptávku rychle rostoucí kvůli elektrifikaci. To jen investoři omezovali své expozice, když reagovali na negativní momentum a menší zájem o měď jako prostředek inflačního zajištění po oznámení FOMC.

Zdroj: Saxo Group

Obilné trhy zažily ve čtvrtek zatím největší jednodenní propad od roku 2009. Vše vyvolala příznivá předpověď počasí v několika oblastech amerického středozápadu a zprávy o lepších produkčních vyhlídkách po celém světě. Znovu se potvrzuje, že je zemědělství komoditním sektorem s nejkratším cyklem, a když mu přeje počasí, dokáže se mezi dvěma sezónami snadno přehoupnout z převisu poptávky k převisu nabídky.

Futures na sójové boby si kvůli očekávanému poklesu poptávky amerických rafinerií po biopalivech nevedly příliš dobře a nyní utrpěly jednu z největších denních ztrát vůbec. I kukuřice se v tomto týdnu propadla o víc než 12 procent, ale pak přišla zpráva o pětinásobném zvýšení čínského importu za květen. To pomohlo pohyb cen před víkendem trochu zklidnit.

V současnosti jsou trhy vydány na milost a nemilost počasí, ale stejně jako v případě kovů nejsou slabší interní fundamenty, jako vyhlídky na lepší úrodu, dostatečným důvodem ke korekci tohoto rozsahu. Pozornost se tak upírá na finanční investory – a ti byli náhlou změnou inflace a sazeb, kterou Fed oznámil, do značné míry zaskočeni. Až se usadí prach po současné likvidaci dlouhých pozic, bude možná stačit další změna krátkodobých meteorologických předpovědí, a ceny znovu zamíří výš.

Ropa: Před schůzkou výboru FOMC začaly některé kovy a různé oblasti zemědělského sektoru oslabovat a ropa se zdála být jasným vítězem. V její prospěch hovořila rostoucí poptávka i skutečnost, že OPEC+ drží nabídku tvrdě pod kontrolou. Schůzka FOMC však udělala komoditním býkům čáru přes rozpočet a vyvolala výprodej i v případě ropy, i když poměrně nevýrazný.

Zdroj: Saxo Group

Spekulanti zatím dál vesele nakupují, protože věří, že v době, kdy poptávka znovu roste a nabídku kontroluje kartel OPEC+, není riziko poklesu příliš vysoké. A podle IEA by se mohla poptávka už příští rok znovu vrátit na úroveň před pandemií.

Když však odhlédneme od oslabení po schůzce FOMC, získala cena ropy podporu v prognózách nejvýznamnějších světových obchodníků s komoditami, kteří na konferenci FT’s Global Commodity Summit svorně tvrdili, že se v nadcházejících letech může znovu vrátit na 100 dolarů, protože se přestane investovat do zvyšování objemu těžby.

Velké naftařské společnosti přestanou vynakládat peníze na další produkci ropy a zemního plynu a místo toho je budou investovat do obnovitelných zdrojů. Vzniká tak potenciální dilema, kdy chtějí politici a investoři přejít na obnovitelné zdroje mnohem rychleji, než je to ve skutečnosti možné. S tím je spojeno i riziko nedostatečné nabídky v přechodném období, než začne poptávka ve druhé polovině desetiletí skutečně klesat.

Globální poptávka tedy stoupá a OPEC+ má evidentně nabídku dál pevně v rukou. Tedy alespoň do chvíle, kdy ostatní země zareagují na růst výnosů a zisků a začnou samy produkovat víc. Důležité bude, jaké rozhodnutí padne počátkem července. Tím vyšle Saúdská Arábie a s ní i celý kartel jasnou zprávu, zda bude dál uměle omezovat nabídku, aby vyšrouboval ceny ještě výš, nebo upřednostní stabilitu a objem produkce navýší.

Autor je hlavní komoditní stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Energetika zažila silný týden, ceny ropy stoupají společně s inflací

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru