
Příčinou jsou vyhlídky na opětovné otevření čínské ekonomiky a zvýšenou politickou podporu ekonomického zotavení, které by zmírnilo hospodářské dopady neúspěšné a nyní ukončené politiky nulové tolerance covidu prezidenta Si Ťin-pchinga.
Tento optimismus ještě posiluje dolar, jenž oslabuje kvůli spekulacím, že Federální rezervy (Fed, centrální banka USA, pozn. red.) zpomalí tempo dalšího zvyšování sazeb, protože inflační vyhlídky už nejsou tak vysoké.
Fond VanEck Global Mining UCITS ETF – kde najdeme i takové giganty jako BHP, Rio Tinto, Glencore, Vale či Freeport-McMoRan – se tento měsíc obchoduje už o 10,5 procenta výš a dosáhl devítiměsíčního maxima.

Zhruba 40 procent výnosů firmy Glencore pochází z mědi, v případě BHP je to 26,7 procenta a u Ria 11 procent. Futures na železnou rudu obchodované v Singapuru se v očekávání silného sezónního zvýšení poptávky po oslavách čínského Nového roku poprvé za šest měsíců přehouply přes 125 dolarů za tunu.
Za počátečním silným vzestupem mědi stojí hlavně techničtí a spekulativní obchodníci, kteří očekávají, že ceny v nadcházejících měsících požene výš čínská poptávka. Až ale skončí počáteční nákupy, začne tvrdá práce, protože k dalšímu posilování bude nezbytný vzestup fyzické poptávky. V této fázi může dojít i k vybírání zisků, takže potenciální kupci dostanou další příležitost.
Měď, která tento měsíc posílila už téměř o deset procent, se obchoduje poblíž sedmiměsíčního maxima. Při posledním výrazném zvýšení se její cena přehoupla přes 200denní klouzavý průměr 3,8350 dolaru za libru, který se stal novou úrovní podpory.
Od té doby už kontrakt na HG měď díky své dynamice a technickým nákupům prolomil několik úrovní odporu a tou zatím poslední byly 4,0850 dolaru za libru, tedy 50% retracement výprodeje z roku 2022. Než se posune ještě výš (možná až k 4,31 USD za libru), bude asi muset trochu vychladnout, takže může dojít k retracementu níž ke čtyřem dolarům za libru.
Autor je hlavní komoditní stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)
Ilustrační foto: Depositphotos.com