Komoditní výhled na 3. čtvrtletí 2023 (2.): Zlato si dává pauzu, ale cílem zůstává nové rekordní maximum

Po silném růstu cen od listopadu a krátkém dosažení nového rekordního maxima zlato většinu druhého čtvrtletí konsolidovalo. Sentiment je v současné době zpochybňován nedávnou rally na akciových trzích a vyhlídkou na další zvyšování sazeb v USA, což oddaluje načasování vrcholu sazeb podporující zlato.
Podle Saxo Bank zlato dosáhne do konce letošního roku nového rekordu nad 2 100 dolarů. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ačkoli tedy krátkodobý výhled ukazuje na další konsolidaci pod hranicí 2 000 dolarů za unci v očekávání příchozích ekonomických údajů, zachováváme celkově býčí výhled pro zlato a stříbro, mimo jiné díky pokračujícímu oslabování dolaru.

A také zpomalování ekonomiky, které činí současné zisky na akciových trzích neudržitelnými, což vede k nové poptávce po drahých kovech jako bezpečném přístavu a pokračující poptávce centrálních bank, která poskytuje trhu spodní hranici.

V neposlední řadě rovněž díky lepkavé inflaci v USA, která se snaží dosáhnout 2,5 procenta dlouhodobý cíl stanovený americkým Federálním rezervním systémem (a pokud bude realizován, pravděpodobně vyvolá přecenění reálných výnosů na nižší hodnoty podporující zlato, pozn. aut.) a multipolárnímu světu zvyšujícímu geopolitickou teplotu.

Kromě toho může stříbro těžit z další síly průmyslových kovů, díky čemuž by mohlo překonat zlato. Celkově a na základě uvedených očekávání a předpokladů vidíme potenciál, že zlato dosáhne do konce roku nového rekordu nad 2 100 dolarů.

Autor je hlavní komoditní stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB