Konec zmatků u čerpacích stanic. Značení paliv se sjednocuje po celé Unii

Ode dneška se sjednocuje značení paliva na evropských čerpacích stanicích. Podle členů České asociace asistenčních společnosti (ČAAS), se však počet motoristů, kteří u čerpací stanice sáhnou po špatné pistoli a natankují do svého vozidla jiné palivo, výrazně nesníží. Asistenční společnosti ročně vyjedou zhruba ke dvěma tisícům případů. Z toho je pouze 13 procent případů v zahraničí, kde bývají motoristé obezřetnější právě kvůli rozdílnému značení paliva.
V zahraničí bývají motoristé obezřetnější právě kvůli rozdílnému značení paliva. Foto: Pixabay

O jaké jde palivo, ode dneška nepoznají motoristé pouze podle hrdla na čerpací pistoli či různých nápisů na stojanech. Podle nařízení Evropské komise budou muset všechny čerpací stanice povinně používat i jednotná loga pro jednotlivé typy paliv.

Kolečko bude označovat stojan s benzinem, čtverec s naftou, kosočtverec bude určený pro plyn. V kolečku pak bude napsané písmeno E a číslo označující maximální podíl biosložky (u současného benzínu označovaného jako Natural 95 půjde o označení E5). Ve čtverci označujícím naftu bude písmeno B a číslo označující podíl biopaliva. U běžné nafty je tento podíl maximálně sedm procent, označení tedy bude B7.

„Pomoc asistenční společnosti si v souvislosti s natankovaným špatným palivem ročně vyžádá zhruba 2000 českých motoristů. Naše statistiky ukazují, že výrazně převažují zásahy v České republice. Za hlavní příčinu proto považujeme nepozornost řidičů, kteří například současně jezdí vozidly na rozdílná paliva. Naopak v zahraničí jsou Češi výrazně obezřetnější a ujišťují se, že do vozidla tankují skutečně správné palivo,“ vysvětluje Vladimír Fuchs, viceprezident ČAAS a generální ředitel asistenční společnosti Europ Assistance.

PSALI JSME:
Sváteční řidiči často zapomínají, že mají v nádrži letní naftu. A pak jim to nejede

Nebyla jasná pravidla

Označování paliva doposud nemělo jasná pravidla, proto čerpací stanice využívaly své obchodní názvy. Při návštěvě některých jižních států pak český motorista mohl jen obtížně dedukovat, které palivo je pro jeho vozidlo nejvhodnější.

Záměně benzínu za naftu dnes brání zejména užší hrdlo nádrže u benzinových vozidel, které neumožňuje zasunout hrdlo nesprávné pistole do nádrže, avšak benzinovou pistoli do naftové nádrže zasunout lze. Motor a palivový systém však může poškodit i natankování paliva s jiným než předepsaným podílem biosložky, čemuž se mj. snaží předejít právě nová evropská legislativní úprava.

„Jednotná evropská pravidla pro značení paliva jsou určitě vstřícným krokem pro motoristy, nicméně na počet případů, kdy motorista načerpá špatné palivo, nejspíš nebudou mít zásadní vliv, nadále proto budeme připraveni řidičům s touto nepříjemnou chybou pomoci,“ doplňuje Zbigniew Macura, provozní ředitel Allianz Worldwide Partners pro ČR a SR a člen prezidia ČAAS.

PSALI JSME:
„Pump je u nás zbytečně moc,“ říká Václav Loula z petrolejářské asociace

Ani nezkoušejte nastartovat

Odborníci doporučují vozidlo se špatným palivem ani nezkoušet startovat. V případě že si chybu řidič uvědomí až po nastartování, tak vozidlo ihned odstavit a v jízdě nepokračovat, jinak hrozí závažné poškození automobilu.

„V drtivě většině případů je nezbytné vozidlo odtáhnout do servisu, kde vyčerpají špatné palivo, zkontrolují zasažení palivového systému a otestují plnou funkčnost motoru. Asistenční zásah v takovém případě vyjde průměrně na 1900 Kč. V případě, že má motorista tuto službu sjednanou k povinnému ručené nebo havarijnímu pojištění, ji pak uhradí pojišťovna,“ uzavírá Marek Jaroš, generální ředitel společnosti Global Assistance a člen prezidia ČAAS.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Motorismus

Devatero, jak postupovat při nákupu ojetého auta

Uvažujete o koupi ojetého auta, ale netušíte, na co všechno si dát pozor? A co všechno taková koupě ojetiny obnáší? Připravili jsme pro vás devět základních rad, které by vám mohly v rozhodování pomoci.

Jak správně používat startovací kabely?

Jsou to vlastně rozvírající se nůžky. Na jedné straně nízké teploty snižují výkon akumulátorů aut, na druhé dělají z jejich motorů ztuhlé mátohy, na něž je potřeba docela dost síly, aby se rozeběhly. Když palubní …

Nejčtenější

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Další zdražení elektřiny se blíží, varuje energetický expert

Rozhovor
Domácnosti se musí připravit na ohlášené zdražení elektřiny od nového roku. Další skokový růst cen by mohl následovat poměrně brzy. „Na evropském trhu se pomalu blížíme k deficitu výkonu, který zřejmě vyvrcholí v letech 2021 až 2022 v souvislosti s odstavením německých jaderných elektráren. A to ceny zase ´nakopne´ vzhůru,“ řekl v rozhovoru pro Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) Jiří Gavor, výkonný …

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru