Jak plátci zvládnou kontrolní hlášení DPH? Tedy jednu z novinek Ministerstva financí, která má podle předkladatelů přilepšit státnímu rozpočtu deseti miliardami efektivněji vybraných daní. Závěr posledního únorového týdne byl termínem první zkoušky.

K termínu odevzdání kontrolních hlášení evidovala finanční správa, že svou povinnost splnilo 84 % plátců daně. Ze 245 000 kontrolních hlášení sice byla čtyři procenta chybná, na druhou stranu úspěšnost prvního termínu nepochybně zvýší skutečnost, že zdaleka ne všichni podnikatelé a firmy, u nichž finanční správa předpokládala zaslání kontrolního hlášení, tuto povinnost skutečně měli.
Zhruba 45 000 předpokládaných plátců daně nyní čeká v tomto směru kontrola, ale ještě před jejími výsledky ministr financí Andrej Babiš konstatoval: „Kontrolní hlášení, které je nejúčinnějším nástrojem proti podvodům na DPH, se rozjelo hladce. “
Pokud plátci měli ve svém hlášení chyby, finanční správa je vyzve k jejich odstranění a mohou hlášení zaslat znovu v osmidenní lhůtě. Zatím se vyhnou pokutě, která jim hrozila podle původního znění zákona, protože ten byl ještě v loňském roce novelizován.
Ministerstvo financí vyhovělo námitkám firem a zmírnilo hrozící postihy. Nejnižší pokuta, tisíc korun, za pozdní podání hlášení, které však plátce zašle ještě před tím, než jej k tomu úřad vyzve a navíc půjde o první přestupek, nebude udělována do doby, než začne platit novela zákona, což by mělo být v polovině roku.
Pokud poplatník hlášení podá v náhradní lhůtě poté, co jej finanční úřad vyzval, může očekávat pokutu 10 000 Kč. Pokuta až 500 000 korun hrozí v případech, kdy plátce závažně ztěžuje nebo maří správu daní.
Firmy musejí podávat kontrolní hlášení každý měsíc. Pro fyzické osoby, které jsou plátci DPH, bude lhůta pro kontrolní hlášení závislá na lhůtě přiznání u DPH. Fyzické osoby mohou přiznání podávat měsíčně nebo čtvrtletně. Celkově se kontrolní hlášení týká zhruba 500 000 poplatníků.