Koronavirové pasy lákají hackery i podvodníky

Od března do května vzrostl počet prodejců padělaných koronavirových potvrzení o 500 procent, což ukazuje, že dovolenková sezóna přitahuje uživatele, kteří se chtějí vyhnout kontrolám. Informoval o tom výzkumný tým společnosti Check Point Software Technologies s tím, že o podobné služby mohou mít zájem lidé, kteří byli pozitivně testováni, odmítli se nechat testovat nebo se nechtějí nechat očkovat.
Digitální certifikát EU COVID vystavují vnitrostátní orgány členských zemí EU. Zdroj foto: Evropská komise

Dalším problémem je snaha o zneužívání uživatelů, kteří hledají informace, rady nebo mobilní aplikace související s koronavirovými pasy. „Od konce roku 2020, kdy se naplno rozběhlo očkování, jsme zaznamenali 25procentní nárůst domén souvisejících s koronavirovými pasy. Ze 703 domén bylo 86 označeno jako podvodné nebo podezřelé,“ informoval redakci Petr Kadrmas z kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies.

Odborníci důrazně varují před napodobeninami oficiálních stránek a také před jakoukoli instalací neověřených aplikací z neoficiálních obchodů. Obecně je třeba dávat si pozor především na QR kódy, protože mohou sloužit jako brána k informacím uloženým v zařízení.

Hackeři totiž často nahrazují legitimní QR kódy podvodnými variantami, které po naskenování otevřou v zařízení škodlivou URL adresu nebo se do něj pokusí stáhnout malware. Škodlivý kód pak může krást přihlašovací údaje k dalším aplikacím v telefonu nebo dokonce realizovat platby na účty hackerů.

„QR kód je jen rychlý a pohodlný způsob, jak se dostat na příslušné webové stránky, ve většině případů není ani patrné, kam odkaz skutečně vede. Chybí tedy jistota, že jde o legitimní zdroj a že kód není součástí nějakého útoku,“ uvedl Petr Kadrmas. Podle něj se vlády musí spojit, spolupracovat a rychle jednat v boji s falešnými certifikáty a potvrzeními.

„Bez jasného centrálního systému je pro hackery a podvodníky mnohem snazší proklouznout nějakými skulinkami. Uživatelé si také musí uvědomit, že EU a národní vlády sice tvrdí, že očkovací pasy jsou bezpečné a zabezpečené, ale hackeři se budou vždy snažit najít cesty, jak nové příležitosti využít,“ dodává.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena