Koronavirus na jaře v Česku zachrání život až desítkám lidí. Ubývá dopravních nehod i kriminality

Názor
Koronavirus nejen zabíjí, ale také zachraňuje lidské životy. Dopravní omezení logicky způsobuje pokles intenzity zejména silniční dopravy, což se následně projevuje nižším počtem nehod, včetně těch s fatálními následky.
V období nouzového stavu však meziroční pokles nehodovosti na českých silnicích odpovídá zhruba 42 procentům. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Z denní statistiky dopravních nehod, kterou vede Český rozhlas, vyplývá, že v době po zavedení nouzového stavu, tedy od 12. března 2020, dramaticky poklesl počet dopravních nehod v ČR. V období od začátku roku až do zavedení nouzového stavu činil meziroční pokles nehodovosti na českých silnicích necelé jedno procento, což lze vysvětlit například mírnější zimou, než jaká panovala loni.

V období nouzového stavu však meziroční pokles nehodovosti na českých silnicích odpovídá zhruba 42 procentům. V absolutním vyjádření jde o stovky nehod. Je tedy zřejmé, že koronavirus v důsledku způsobuje úbytek dopravních nehod v řádu vyšších stovek týdně.

Ve dvou březnových týdnech, které již zcela spadaly do režimu nouzového stavu, zemřelo při dopravních nehodách v ČR devět lidí, zatímco loni ve srovnatelném období jich bylo třináct.

Pokud bude nouzový stav trvat zhruba měsíc, jak je nyní nejpravděpodobnější, lze konzervativně odhadnout, že na tuzemských silnicích zemře přibližně o patnáct lidí méně, než by skonalo při běžném provozu, tedy nebýt omezení souvisejících s šířením koronavirové nákazy.

Lze tedy opatrně konstatovat, že koronavirus během běžícího měsíčního nouzového stavu zachrání život přibližně patnácti osobám, které by jinak zemřely při dopravní nehodě. Pokud budou omezení trvat déle nebo bude návrat k běžnému provozu po ukončení nouzového stavu postupný, což je rovněž poměrně pravděpodobné, lze předpokládat, že koronavirus ve výše uvedeném smyslu zachrání v Česku život desítkám lidí. A to výlučně při dopravních nehodách.

Policisté v některých místech ČR navíc hlásí až padesátiprocentní pokles kriminality, zejména té drobné. Při déletrvajícím nouzovém stavu však může nastat také související pokles počtu vražd, takže i v tomto ohledu by koronavirus mohl v důsledku zachraňovat lidské životy. Lze například předpokládat, že se odehraje méně vražd, k nimž by jinak došlo například v důsledku hospodských potyček a rvaček či obecně v důsledku obecného srocování lidí.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Od listopadu k dnešku: Jak se vraždí v jedné z nejbezpečnějších zemí světa

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Motorismus

Automobilky hlásí obří propady prodejů

Škodovce se propadají prodeje nových vozidel méně, než ostatním značkám na evropském trhu. Díky tomu vzrostl její tržní podíl, takže každý sedmnáctý nově prodaný automobil má logo s okřídleným šípem.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru