Koronavirus zasáhl maloobchod v celé EU

Názor
Rozšíření koronaviru v Evropě zasáhlo tržby obchodníků v celé EU, tedy alespoň v zemích, které už byly schopny výsledky maloobchodu ke včerejšímu dni spočítat. V celé Unii se v březnu tržby snížily o více než desetinu (-10,4 %), přičemž nejvíce zasaženy byly obchody s textilem a obuví, elektronikou a nábytkem. Téměř o pětinu tržeb ve srovnání s únorem přišly benzinky.
Téměř o pětinu tržeb ve srovnání s únorem přišly benzinky. Ilustrační foto: FAEI.cz

Úbytek zákazníků v obchodech nejvíce postihl země, které zavedly tvrdé restrikce, respektive tam kde se vir rozšiřoval nejrychleji. S nižšími tržbami se však potýkaly i obchody ve Švédsku, které se ke koronaviru staví svým specifickým způsobem, nicméně se i tamní ekonomika rozhodně nevyhne hlubokým šrámům.

Pokud se podíváme na srovnání s loňským březnem tak tržby poklesly o 8,2 %, avšak v eurozóně byl propad ještě o něco rychlejší 9,2 % v důsledku razantního poklesu nákupů ve Francii (-16 %) a Španělsku (-13,1 %). O poznání lépe na tom bylo Německo, kde se obchodníkům snížily tržby reálně jen o 3,1 %.

PSALI JSME:
Ještě horší, než se čekalo. Maloobchod se v březnu propadl

Vzhledem k tomu, že se podobně jako v ČR teprve v průběhu dubna začala postupně uvolňovat různá omezení prodeje, lze očekávat, že dubnová čísla budou ještě o poznání slabší. Duben byl prozatím asi nejhorším měsícem probíhající recese nejenom pro obchod, ale i pro průmysl a další důležitá odvětví ve většině evropských zemí.

Ani odstranění omezujících opatření však nebude pro obchod znamenat návrat k dřívějšímu normálu. Vzhledem k tomu, jak se postupně v řadě zemí začíná zhoršovat situace na trhu práce, lze očekávat i omezení spotřebitelské poptávky a následně i zesílení protiinflačních tlaků. V každém případě tak o rychlosti oživení a o umazávání současných ztrát nakonec rozhodne trh práce, respektive současný tlak na propouštění v celé EU.

Autor je analytik ČSOB
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Čínská ekonomika jako okno do budoucnosti

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Británie odejde z EU pravděpodobně bez dohody

Návrh zákona o vnitřním trhu, se kterým přišla vláda Borise Johnsona, ještě více zkomplikoval už i tak složitá jednání mezi Velkou Británií a Evropskou unií. Pravděpodobnost, že Británie vystoupí z EU bez dohody, se …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Všimli jste si? Peníze leží i v kanceláři

Poradna
Nestarali jste se? Pak jste možná přišli úplně zbytečně o peníze. Řeč je o příspěvcích z fondu kulturních a sociálních potřeb, na které si mohou dosáhnout zaměstnanci organizačních složek státu, státních příspěvkových organizací a příspěvkových organizací zřízených územními samosprávnými celky. V soukromých firmách zase fungují sociální fondy či jiné formy benefitů, které se pohybují v často tisícových částkách.
Rolovat nahoru