
Zároveň znovu zopakoval, že sice v srpnu hlasoval pro zvýšení úrokových sazeb o 25 bb, ale zároveň již byl blíže k tomu hlasovat i pro růst o 50 bb. Navíc se podle jeho slov změnilo riziko prognózy ČNB z mírně protiinflačního na vyrovnané. K tomu pravděpodobně přispělo překvapivě rychlé zrychlení inflace v červenci. K nastavení hypotečních limitů Rusnok řekl, že sice nevidí zásadní problém na trhu, ale zároveň bude podzimní jednání o finanční stabilitě příležitostí k ladění jejich nastavení.
Koruna během dneska stagnovala mírně nad hodnotou 25,45 za euro a je tak nejslabší za posledních čtrnáct dní. Podle nás by současná úroveň úrokového diferenciálu vůči eurovým sazbám, který je nejvyšší od vypuknutí pandemie, relativně stabilní eurodolar a optimismus na finančních trzích měly brzy korunu vrátit k nedávným úrovním kolem 25,35-25,40 korun za euro.
Nicméně druhá polovina měsíce obvykle nenabízí příliš nových lokálních impulsů k pohybu kurzu koruny a po vlně posilování v první polovině měsíce tak pravděpodobně dochází k vybírání zisků na finančních trzích, což ve spojení s nízkou letní likviditou může korunu udržet u slabších hodnot déle. V delším horizontu však předpokládáme její další posilování.
Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)