Koruna je teď vůči euru nejsilnější za poslední měsíc

Názor
Globální makroekonomický kalendář byl ve středu téměř prázdný, což se projevilo na klidném charakteru obchodování. Zveřejněn byl pouze zpřesněný odhad inflace za březen v eurozóně. Ten však pouze potvrdil celkovou inflaci na 2,4 procenta meziročně a tu jádrovou na 2,9 procenta meziročně. Pohyby hlavního měnového páru tak byly jen malé, když americký dolar oproti euru oslabil o zhruba 0,2 procenta.
Kurz koruny vůči euru je nyní nejsilnější za poslední měsíc. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Obchodování spíše technického charakteru bez přítomnosti kurzotvorných informací převládalo také na trhu s českou korunou, která vůči euru odepsala nepatrných 0,1 procenta a její kurz se tak udržel mírně nad 25,20 CZK/EUR. Korunové sazby zejména v posledních dvou týdnech zaznamenaly významný nárůst, a to pod tlakem růstu dolarových sazeb tažených silnými daty z americké ekonomiky.

To poskytlo tuzemské měně podporu a její kurz vůči euru je nyní nejsilnější za poslední přibližně měsíc. Podle aktuálního tržního zacenění by se pokles úrokových sazeb České národní banky (ČNB) měl zastavit poblíž čtyř procent. Centrální banka by na blížícím se zasedání začátkem května měla představit výsledky analýzy toho, kde se nyní nachází rovnovážná úroveň úrokových sazeb.

Podle dosavadních vyjádření členů bankovní rady by tato úroveň mohla být výše než na úrovni tří procent, kterou ČNB dosud používala. Je však otázkou, zdali revize bude o celý jeden procentní bod směrem vzhůru. Zbylé dvě měny středoevropského regionu, polský zlotý a maďarský forint, ve středu oproti společné evropské měně o přibližně půl procenta posílily.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Koruna jako na houpačce

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Odolná britská inflace

Z globálního úhlu pohledu byl ve středu makroekonomický kalendář téměř prázdný, zaujala pouze britská inflace. Ta totiž skončila poměrně významně nad odhady. Celková inflace za duben zpomalila z 3,2 procenta na 2,3 …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB