Kurz se posunul z otevíracích 25,42 CZK/EUR k 25,33 CZK/EUR. Po odpoledním zveřejnění americké inflace za březen, která skončila celkově i v jádrové složce nad tržním očekáváním, koruna opět oslabila na 25,42 CZK/EUR. Výrazně samozřejmě na globálním trhu posílil americký dolar, vůči euru se kurz posunul z 1,086 USD/EUR o celý cent níže.
Tuzemská inflace se již druhý měsíc v řadě držela přesně na dvouprocentním inflačním cíli České národní banky (ČNB), což odpovídalo průměrnému tržnímu očekávání. Meziměsíčně spotřebitelské ceny vzrostly v průměru o 0,1 procenta, tedy v souladu s naší prognózou, které zhruba odpovídala také struktura.
V březnu rostly hlavně ceny pohonných hmot (+1,6 % m/m) a regulované ceny (+0,7 % m/m). Ve vyšší dynamice regulovaných cen se promítlo především výrazné zdražení roční dálniční známky o 53,3 procenta. Potraviny naproti tomu opět zlevnily, a to o 0,8 procenta meziměsíčně.
To částečně vyvažoval nárůst cen alkoholu a tabáku v průměru o 0,5 procenta meziměsíčně, ve kterém se promítl vliv vyšší spotřební daně na tabákové výrobky. Jádrová inflace po únorových 2,8 procenta meziročně v březnu klesla na 2,7 procenta. To bylo mírně nad naším odhadem ve výši 2,5 procenta meziročně, avšak pod prognózou ČNB, která čekala 3,3 procenta.
Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)