Koruna jako na houpačce

Středa se bezesporu podepsala na zvýšené kurzové volatilitě. Nejprve se domácí trhy dočkaly tuzemské březnové inflace. V úterý byla na trhu patrná nervozita a oslabování koruny v obavě, že by inflace tuzemská inflace mohla skončit pod hodnotou inflačního cíle, což se nakonec nepotvrdilo a domácí měna tak během dopoledne mazala úterní ztráty.
Po odpoledním zveřejnění americké inflace za březen koruna oslabila na 25,42 CZK/EUR. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Kurz se posunul z otevíracích 25,42 CZK/EUR k 25,33 CZK/EUR. Po odpoledním zveřejnění americké inflace za březen, která skončila celkově i v jádrové složce nad tržním očekáváním, koruna opět oslabila na 25,42 CZK/EUR. Výrazně samozřejmě na globálním trhu posílil americký dolar, vůči euru se kurz posunul z 1,086 USD/EUR o celý cent níže.

Tuzemská inflace se již druhý měsíc v řadě držela přesně na dvouprocentním inflačním cíli České národní banky (ČNB), což odpovídalo průměrnému tržnímu očekávání. Meziměsíčně spotřebitelské ceny vzrostly v průměru o 0,1 procenta, tedy v souladu s naší prognózou, které zhruba odpovídala také struktura.

Zdroj: Jan Vejmělek, Komerční banka

V březnu rostly hlavně ceny pohonných hmot (+1,6 % m/m) a regulované ceny (+0,7 % m/m). Ve vyšší dynamice regulovaných cen se promítlo především výrazné zdražení roční dálniční známky o 53,3 procenta. Potraviny naproti tomu opět zlevnily, a to o 0,8 procenta meziměsíčně.

To částečně vyvažoval nárůst cen alkoholu a tabáku v průměru o 0,5 procenta meziměsíčně, ve kterém se promítl vliv vyšší spotřební daně na tabákové výrobky. Jádrová inflace po únorových 2,8 procenta meziročně v březnu klesla na 2,7 procenta. To bylo mírně nad naším odhadem ve výši 2,5 procenta meziročně, avšak pod prognózou ČNB, která čekala 3,3 procenta.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB