Koruna oslabuje víc, než její „kolegové“

Názor
Koruna po včerejším rozhodnutí České národní banky (ČNB) oslabila o dobré procento. Za poslední měsíc (což je zhruba doba, která uplynula od vyhřeznutí epidemie mimo Čínu – pozn. aut.) oslabila celkově už zhruba o deset procent, což je podstatně více než polský zlotý (cca 4 %) a maďarský forint (cca 3 %).
Nejméně oslabil maďarský forint. Foto: Depositphotos.com

Vzhledem k pocitu, který snad nepanuje jen tady v Česku, že česká ekonomika nemá své základní parametry a politiky nastaveny hůř, než Polsko a Maďarsko, nebo je má nastaveny dokonce lépe, bychom od koruny čekali naopak nejmírnější útěk investorů, a tedy nejmenší oslabení.

Od roku 2013 nahromaděné investice do českých korun v souvislosti s kurzovým závazkem ČNB tak zřejmě i teď fungují jako zvětšovák (o tomto efektu jsem psal už před časem zde), v jehož důsledku se změny regionálního sentimentu promítají v koruně víc než ve forintu a zlotém.

Pokud by tomu tak bylo, pak posílení, které snad přijde, až se situace – a tedy i krátkodobí investoři – uklidní, by mohlo být na koruně taktéž výraznější, než na zbylých dvou srovnávaných měnách.

Autor je Ekonom České spořitelny a člen Výboru pro rozpočtové prognózy
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Koruna i české akcie dnes „krvácely“. Americké akcie zažily třetí největší burzovní krach dějin

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ČNB zdůraznila vysoká rizika

V souladu s očekáváním ponechala Česká národní banka (ČNB) na včerejším zasedání nastavení měnové politiky beze změny. Poslední vývoj ekonomiky se od srpnové prognózy centrální banky téměř neliší. Oslabení koruny …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru