
Z pohledu dolaru dobrá zpráva. Během čtvrteční evropské seance se tak kurz EUR/USD ještě posouval dolů, krátce se dostal pod 1,087, aby následně dolar své zisky korigoval návratem nad 1,09.
Čtvrteční ekonomické indikátory obchodování na trzích nijak zásadně neovlivnily. Ranní čísla německé průmyslové výroby za únor ukázala v souladu s tržním očekáváním na její mírný meziměsíční vzestup o 0,2 procenta. Nicméně celkem významně směrem dolů byl revidován údaj za leden.
Ve srovnání s konsensem skončily níže také statistiky maloobchodních tržeb v eurozóně, i zde šlo o únorová data. Dopad rostoucích obav ze zvyšující se inflace byl na číslech patrný. Další silná data z amerického trhu práce přišla v podobě týdenního počtu nových uchazečů o podporu v nezaměstnanosti. Pouhých 166 tisíc je nejnižší číslo od roku 1968.
Dále sílící spekulace na agresivní utahování americké měnové politiky vedly k výprodejům středoevropských měn. Zlotý i forint se ale rychle oklepaly a nakonec si ve čtvrtek připsaly zisky. Česká koruna nikoliv. Ta se po ranním oslabení nad 24,50 CZK/EUR v odpoledních hodinách stabilizovala těsně nad touto úrovní.
Česká národní banka (ČNB) ve čtvrtek zveřejnila statistiky devizových obchodů za únor, tedy ještě před spuštěním devizových intervencí ve prospěch koruny. Ty uvidíme až v březnových datech. V únoru centrální banka pokračovala v odprodeji výnosů z devizových rezerv. S tím opětovně začala v lednu. Stejně jako v lednu bylo i v únoru na spotovém trhu odprodáno deviz v objemu 122 milionů eur.
Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)