ČNB intervenuje za silnější korunu

Názor
Česká národní banka (ČNB) v pátek zahájila intervenci na podporu koruny. Ta ve světě patří mezi měny, které jsou vůbec nejvíce zasažené dopady ruské invaze na Ukrajinu. Od čtvrtka minulý týden, kdy invaze začala, až do tohoto čtvrtka koruna dle dat Bloombergu oslabila o více než pět procent. To je nejvýraznější oslabení mezi měnami zemí ekonomicky vyspělého světa, vyplývá z dat Bloombergu. Hůře už na světových devizových trzích dopadají jen rubl a měny Kazachstánu a Kyrgyzstánu.
Česká národní banka v pátek zahájila intervenci na podporu koruny. Ta ve světě patří mezi měny, které jsou vůbec nejvíce zasažené dopady ruské invaze na Ukrajinu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Tuzemská centrální banka disponuje celosvětově jedněmi z největších devizových rezerv po přepočtu na velikost ekonomiky, z velké části v důsledku intervence za slabší korunu z let 2013 až 2017. Devizové rezervy ČNB navíc ke včerejšku pokrývaly dovozy za zhruba 12,5 měsíců. V Maďarsku rezervy tamní centrální banky ale potenciálně zaplatí jen 3,9 měsíce dovozu, v Polsku pak 7,3 měsíce. Mezinárodní doporučení jsou přitom taková, že rezervy mají pokrývat alespoň tři měsíce dovozů.

Maďarské rezervy jsou v rámci jmenovaných zemí relativně nejnižší, pročež se země včera uchýlila k vyššímu než očekávanému zvýšení své základní úrokové sazby. Polsko zase už ve středu nakupovalo za část svých rezerv zlotý, aby zpevnilo jeho kurs.

PSALI JSME:
Rusku se pád rublu zatím mírnit nedaří

Všechny jmenované země budou ale k intervencím přistupovat poměrně opatrně, aby si naráz nevypotřebovaly výraznější část svých rezerv. Jmenované země ovšem také budou zvedat své základní sazby razantněji, než se čekalo před zahájením invaze. Tehdy se za horní hranici zvyšování sazeb považovala poměrně široce úroveň pěti procent, nyní je to spíše úroveň 5,5 procenta.

Koruna v reakci na intervenci bezprostředně posílila z úrovně bezmála 25,90 koruny za euro až k 25,55. Česká měna se před intervencí dnes ráno ocitla opět pod výprodejním tlakem v důsledku pokračujícího, ba stupňujícího se konfliktu na Ukrajině. V noci na čtvrtek tam ruská vojska ostřelovala jadernou elektrárnu v Záporoží, která je největší v Evropě. Jde o historicky bezprecedentní válečný akt.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Koruna se propadá. ČNB zřejmě bude muset intervenovat

Zavřít reklamu ×
  1. Z dřívějších intervencí proti koruně bylo nakoupeno euro za 2 biliony korun. Ty eura někde jsou a je logické začít prodávat nakoupená eura a zpevnit korunu.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč otcové nedostávají výchovné?

Poradna
Mohl by to být docela dobrý nápad, jak k důchodu získat pár stovek měsíčně navíc. Od ledna je totiž k penzi přiznáváno tzv. výchovné ve výši 500 Kč za každé vychované dítě a zmíněný nápad spočívá v tom, aby si o toto přilepšení zažádal otec v rámci např. předčasného důchodu. A nikoli obvykle mladší matka, kterou penze čeká až za několik let, během nichž by výchovné nebylo vypláceno ani jednomu z rodičů.