Koruna se odtrhla od zbytku regionu

Zatímco polský zlotý a maďarský forint v průběhu úterního obchodování ztrácely, koruna se vydala opačným směrem a posílila na nejsilnější úrovně od srpna loňského roku (26,066 Kč/eur). Reagovala zejména na vyjádření guvernéra centrální banky Jiřího Rusnoka, že ČNB přemýšlí o dvojím zvýšení úrokových sazeb v letošním roce.
Podle slov guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka bude centrální banka postupovat opatrně, aby nenarušila křehké oživení ekonomiky. Ilustrační foto: ČNB

Guvernér se však vyjádřil ve smyslu, že neví, zda centrální banka zvýší sazby letos dvakrát, jednou nebo vůbec. V každém případě však podle jeho slov bude postupovat opatrně, aby nenarušila křehké oživení ekonomiky. Koruna se však řídila především titulkem rozhovoru a zareagovala posílením o 0,3 procenta. Maďarský forint naopak o 0,3 procenta oslabil, a to na 358,6 forintů za euro.

Maďarská centrální banka dnes ponechala úrokové sazby beze změny. V programu kvantitativního uvolňování plánuje pokračovat do té doby, dokud bude třeba. V jeho rámci doposud nakoupila aktiva za 1 192 miliardy forintů.

S úpravami úrokových sazeb hodlá postupovat opatrně. Inflace sice v posledních měsících výrazně zpomalila, v první polovině letošního roku však vlivem statistické základny a zvýšení spotřebních daní vyskočí zpět ke čtyřem procentům.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Maďarská inflace výrazně překvapila

Zavřít reklamu ×
  1. všichni kolem nás strácí na měně jem mi posilujeme není to trik Rusnoka příjde jaro koruna bude tvrdě oslabovat lidé přeci musí zaplatit obrovské dluhy,rozhazování pohoné hmoty,potraviny,energie,nájmi a slabá koruna vytáhne lidem peníze!!

  2. ČNB není česká a proto musíme poslouchat anglického majitele a držet hubu a krok.Nejlepší by bylo odejít ze zlodějského mezinárodního měnového fondu a být nezávislí

    • A Vy jste viceguvernér ČNB, že můžete tvrdit to, co jste napsal? To, že ČNB vlastní anglický majitel je dost odvážné. Řekl bych až na žalobu…
      Myslím, že mimo MMF jsme už pár desítek let byli a kam to komančové dovedli.

  3. „inflace zpomalila“ – 😀 😀 😀 Kdes na tym byl, kámo? Ceny rostou tak o 4 % měsíčně, zajdi si někdy do obchodu.

  4. ČNB už dávno není Česká. Ta pracuje právě proti Česku! Uměle drží euro na vysoké ceně a vše z dovozu máme zbytečně drahé…….Hlavně řidiči platí zbytečně moc za palivo.Pokud by ČNB využila 2 biliony korun raději opačně a to na posílení koruny tak mohlo být euro dávno pod 25 kč.

  5. Už delší čas kroutím hlavou nad tím proč čnb kupuje americké dluhopisy a tím devalvuje korunu ,respektive ji ničí,onehdá jednala merkelová s Nečasem mj. i o výši českých důchodů…jejich výši určovala.Malá písmena jsou u toho ,čeho si nevážím , Nečase si vážím protože se postavil proti rozšíření Temelína US firmou ,která měla vyhrát výběrové řízení…proto byl odejit za pomoci chodovské kantýnské – nynější manželky.

  6. Není divu, že koruna posilovala. Když má za sebou několik let, během nichž ČNB její hodnotu výrazně srážela. Vzhledem k tomu bych reálnou hodnotu eura viděl někde u 20 Kč.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Česko vykazuje jednu z nejnižších inflací v EU

Česká republika letos v únoru vykazovala sedmou nejnižší inflaci v EU. Podle Eurostatu činila meziročně 2,2 procenta, což Česko řadí na sedmé místo v pomyslném pořadí zemí EU dle nejnižší inflace. Česko má nižší …

Koruna na začátku týdne lehce oslabila

Únorový růst tuzemských průmyslových cen byl tažen dražšími energiemi. Výrazně se na jejich meziměsíčním růstu o 0,5 procenta podepsal zejména nárůst cen ropy na světových trzích, jehož proinflační vliv byl dále …

Česko se sune k zemím s nejnižší inflací v EU

Ještě v prosinci měla Česká republika nejvyšší inflaci v rámci všech zemí Evropské unie. V lednu měla už devátou nejnižší a podle dat Eurostatu zveřejněných v pondělí se v únoru už posunula na sednou příčku s …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.