Maďarská inflace výrazně překvapila

Růst spotřebitelských cen v Maďarsku zrychlil, a to o dost více než se čekalo. V meziměsíčním vyjádření inflace vzrostla z červnových 0,4 % na 1,1 % v červenci, v tom meziročním pak z 2,9 % na 3,8 procenta.
Růst spotřebitelských cen v Maďarsku zrychlil, a to o dost více než se čekalo. Foto: FAEI.cz

Trh přitom pro červenec očekával růst spotřebitelských cen o 0,6 % meziměsíčně a 3,1 % meziročně. Červencová inflace se tak nacházela poblíž horní hranice tolerančního pásma Maďarské centrální banky, která cíluje inflaci ve výši tří procent s tolerančním pásmem v rozsahu jednoho procentního bodu na obě strany. Jádrová inflace zrychlila z 3,5 % na 4,1 %.

Rychlý růst přesahující sedm procent vykazovaly i nadále ceny potravin. Ceny pohonných hmot pokračovaly v meziročním poklesu, ten byl však ve srovnání s předchozím měsícem o poznání nižší.

V Maďarsku tak pokračuje stagflační vývoj, když při výrazném útlumu ekonomické aktivity rostou spotřebitelské ceny neobvykle rychlými tempy.

Obdobný vývoj nyní zažívá také Polsko a Česká republika. Inflaci ve všech třech případech táhnou nahoru především ceny služeb, jejichž provozovatelé si pravděpodobně vyššími cenami kompenzují nárůst nákladů spojených s vládními opatřeními proti koronaviru.

Naproti tomu v zemích západní Evropy se spotřebitelské ceny v průběhu druhého čtvrtletí vyvíjely podle očekávání, když na propad poptávky zareagovaly nižším růstem.

PSALI JSME:
Maďarská centrální banka snížila úrokové sazby

Nad vývojem ve středoevropském regionu si teď lámou hlavu především tamní centrální banky, které v minulých měsících výrazně uvolnily měnovou politiku s cílem podpořit oživení ekonomik, nyní však čelí inflaci poblíž horní hranice svých tolerančních pásem. Hodnoty české inflace za červenec se dozvíme ve čtvrtek.

Očekávání investorů a analytiků pro následujícího půl roku se podle srpnového ZEW indexu výrazně zlepšila, trh přitom čekal, že dojde k jejich mírnému zhoršení. Za odhady naopak zaostalo hodnocení současné situace, kde trh počítal s dalším nárůstem indexu, ten však nakonec setrval poblíž červencové hodnoty.

V hodnocení investorů a analytiků se teď mísí poslední vývoj měsíčních indikátorů, který ukazuje na oproti očekávání rychlejší oživení ekonomik, s narůstajícím počtem nových případů koronavirové nákazy, která naopak může toho oživení významně přibrzdit.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Mnoho otázek a málo odpovědí české měnové politiky

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Motoristé a kuřáci radost z inflace mít nebudou

Vysoké ceny trápí milovníky neřestí. Hlouběji do kapsy si musí sáhnout kuřáci, kterým podražily tabákové výrobky o 17,5 procenta. To je dáno hlavně růstem spotřebních daní.  Éra levného tankování skončila. Ceny …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru