
Globální trhy se dnes více obávaly inflačního scénáře než toho recesního ve světle zvýšeného geopolitického napětí. Odrazem toho byl patrný nárůst tržních úrokových sazeb na obou stranách Atlantiku.
Inflační očekávání povzbudil dnešní vývoj na komoditních trzích, zejména těch energetických. Cena ropy se dnes posunula výše o zhruba pět procent, plyn skočil dokonce o dramatických více než 30 procent.
Na středoevropských devizových trzích pokračoval výprodejní tlak v souvislosti s konfliktem na Ukrajině. Česká koruna dnes odepsala zhruba dvě procenta, když z ranních kotací u 25,40 CZK/EUR se kurz krátce po poledni přehoupl přes 25,90 CZK/EUR.

V závěru seance koruna své ztráty částečně korigovala posunem k 25,70 CZK/EUR. Obdobný pohyb zaznamenával maďarský forint. Jedinou měnou regionu, která dnes ve finále neoslabila, byl polský zlotý. Již včera tamní centrální banka intervenovala na jeho podporu a dnes v tomto konání pokračovala.
Koruna dnes ztrácela navzdory tomu, že kratší konec výnosové křivky celkem výrazně vzrostl. Trhy spekulují na další zvýšení úrokových sazeb ze strany České národní banky (ČNB). Impulsem byly dnes již výše diskutovaný další nárůst cen energetických surovin i samotné oslabování české měny.
Ve prospěch vyšších úrokových sazeb se vyjádřil i člen bankovní rady T. Holub. Jako proinflační riziko současný konflikt na Ukrajině označil i šéf sekce měnové v ČNB P. Král.
Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)