Koruna se propadá. ČNB zřejmě bude muset intervenovat

Názor
Koruna ve středu prudce oslabuje. Jak vůči euru, tak vůči dolaru. Vůči euru padá k úrovni 26,00 korun za euro. Přitom v pondělí začínala své obchodování pod úrovní 24,80. Za necelé tři obchodní dny tedy oslabila více než o korunu. Její dnešní minimum činí podle Bloombergu zatím 25,94. To je absolutně nejslabší hodnota koruny od dubna 2021.
České měně hrozí další citelné oslabování, zejména pak vůči dolaru. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Kurs koruny k dolaru dnes poprvé od přelomu října a listopadu 2020 překročil úroveň 23,00. Koruna oslabila až na 23,40 koruny za euro, vyplývá z dat Bloombergu. České měně hrozí další citelné oslabování, zejména pak vůči dolaru.

Patří tak mezi šestici měn, které jsou ve světě ruskou invazí na Ukrajinu poškozeny vůbec nejvíce. Od minulého čtvrtka, kdy invaze začala, citelně oslabila po boku forintu, zlotého, rublu a měn Kazachstánu a Kyrgyzstánu.

Mezinárodní měnoví obchodníci korunu hází do jednoho pytle s dalšími měnami zemí, jež jsou z globálního hlediska geograficky poblíž Ukrajiny. Roli hraje také obchodní provázanost Česka s Ruskem, případně s Ukrajinou, či energetická závislost na Rusku.

V souvislosti s oslabováním koruny hrozí Česku závažná inflační spirála. Ta podle dnešní analytické zprávy Deutsche Bank hrozí také euru. Koruně však tím pádem ještě mocněji, neboť jde o měnu mnohem menší ekonomiky, než je eurozóna.

PSALI JSME:
Na regionální měny dolehla riziková averze

Česko je navíc geograficky blíže válčící Ukrajině, než eurozóna jako celek. Geografická blízkost má minimálně svůj psychologický efekt.

Euro se podle zmíněné zprávy Deutsche Bank ocitá v inflační spirále a Evropská centrální banka by měla na jeho podporu intervenovat. Stalo by se tak prvně po 11 letech. Čím je totiž nyní dolarová ceny ropy vyšší, tím je euro slabší vůči dolaru, což právě hrozí eurozónu uvrhnout do inflační spirály.

Ta tedy hrozí i Česku. Česká národní banka (ČNB) tak asi bude muset intervenovat, například i prodejem části svých devizových rezerv. Současně také bude muset výrazněji zvednout základní úrokovou sazbu, zřejmě až na 5,5 procenta.

Pokud Kyjev padne do rukou ruských vojáků, koruna se může ocitnout ve „volném pádu“. Pak by potřeba intervence ČNB byla ještě naléhavější, a ta by tak zřejmě nouzově zasáhla. Podobný efekt, tedy „volný pád“, by na korunu mělo citelné přerušení dodávek plynu či ropy z Ruska do Evropy.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Dva roky od konce devizových intervencí

Zavřít reklamu ×
  1. No vidím to jinak, ČNB chce vykrást peněženky občanů, jde totiž o měnu, jen se o tom nemluví a tiše se trpí intervence ČNB.
    Inflace je vlastně takový řízený zisk bank, nulová inflace je pro banky ztrátová a tak potřebuje inflaci na úrovni 2% a pokud je vyšší, znamená to že se v ní zobrazuje jistý nedostatek čehokoliv co ovlivňuje ceny.

  2. Stále se někde „toulá“ euro,které se nakoupilo za 2 biliony korun v době intervencí proti koruně.Zatím mě nikdo nebyl schopen dát informaci kde ty peníze jsou.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB