Krize dřímá v každé firmě. Jak předejít krachu a nastartovat proces změn?

Že je firma na počátku krize, lze vypozorovat z některých příznaků. Ve firmě nefungují procesy, informační toky jsou zamrzlé a zaměstnanci jsou znechuceni. Úskalím je také nesprávný přístup k finančním tokům. Základem řešení krizové situace je zachovat si chladnou hlavu a začít co nejdříve jednat. Řešením proto může být nájemný externí manažer, který problémy vidí z nezaujaté perspektivy.
Roste úloha tzv. interim manažerů, které si podniky najímají kvůli restrukturalizaci a řízení změn. Ilustrační foto: Pixabay

„Jestliže se několik měsíců potýkáte s nízkými prodeji, které zaostávají za plány, rozhodně zbystřete. V takové situaci nelze spoléhat na jednorázové zakázky nebo prodejní akce. Předpokladem prosperity je totiž stabilní tok prodejů,“ vysvětluje Jiří Jemelka, ředitel společnosti J.I.P. pro firmy, jež pomáhá malým a středním podnikům.

S tím souvisí též úbytek zákazníků. Pokud se současně nedaří získávat zákazníky nové, znamená to, že vás zřejmě čeká propad tržeb, nižší zisk a problémy s cash flow. „Získávání nových zákazníků bývá zpravidla mnohem těžší než udržení těch stávajících. Zaměřte se proto též na důvody, proč jsou vám dlouhodobí zákazníci věrní. Vedle zjištění problémů totiž potřebujete znát i své silné stránky, což vám umožní lépe nastavit novou marketingovou strategii,“ dodává Jemelka.

Nesprávný přístup k řízení byznysu

Do cash flow se přitom nepromítají pouze nižší prodeje a úbytek zákazníků. Manažeři mohou chybovat také nesprávným přístupem k řízení byznysu. „Z praxe známe příklady firem, jejichž majitelé byli skvělými odborníky v daném oboru a měli výborný produkt, ale špatný přístup k řízení financí nakonec firmě zlomil vaz. Často jde o nedůsledné vymáhání nezaplacených faktur v kombinaci s drahým financováním rozvoje podnikání,“ uvádí Petr Vencálek ze společnosti Bez Banky, která poskytuje úvěry pro malé a střední firmy.

Nepříjemný vývoj ve firmě samozřejmě pomůže odvrátit rychlá finanční injekce. Nebankovní úvěry lze čerpat v řádu dní, a tak je možné jednat okamžitě. Podle Vencálka by se však firma měla primárně soustředit na různé obchodní příležitosti, které jí mohou zajistit mimořádný zisk nad rámec plánu.

„Firmy se často setkávají se zajímavými obchodními či investičními příležitostmi, ale cash flow jim v danou chvíli neumožňuje je využít. Rychlým úvěrem je ale možné okamžitě reagovat například na výraznou slevu materiálu nebo získat zakázku, kde je třeba okamžitě složit jistotu,“ dodává Vencálek s tím, že takový dodatečný zisk může posloužit jako rezerva a eventuální krizový vývoj v budoucnu eliminovat.

Indikátorem je nálada zaměstnanců

Nesrovnalosti ve fungování firmy lze rovněž velmi dobře poznat na náladě zaměstnanců, kteří potíže často vycítí mnohem dříve, než se jim začne opožďovat výplata nebo omezovat odměny a benefity. Majitelé firem mnohdy mají naprosto přesnou představu, jak by firma měla vypadat a fungovat, a tak vyvíjejí velký tlak, aby bylo vše přesně podle jejich představ. To může být po určité době pro zaměstnance demotivující.

„Problém je, že na trhu se odehrává jeden příběh, na poradách se odehrává druhý příběh, v hlavě majitele se odehrává třetí příběh, na obchodním oddělení se odehrává čtvrtý příběh a ve výrobě se odehrává pátý příběh. Všechny tyto příběhy si žijí vlastním životem, což firmu postupně dostává do problémů, které mohou vyvrcholit fatálním koncem,“ varuje Martin Haluzík, nájemný manažer CSO, CEO.

„Krize dřímá v každé firmě od jejího založení. Pokud již firma potřebuje krizového manažera, může už jít pouze o eliminaci ztrát. Roste proto úloha takzvaných interim manažerů, které si podniky najímají kvůli restrukturalizaci a řízení změn,“ dodává Martin Haluzík.

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru