Krize dřímá v každé firmě. Jak předejít krachu a nastartovat proces změn?

Že je firma na počátku krize, lze vypozorovat z některých příznaků. Ve firmě nefungují procesy, informační toky jsou zamrzlé a zaměstnanci jsou znechuceni. Úskalím je také nesprávný přístup k finančním tokům. Základem řešení krizové situace je zachovat si chladnou hlavu a začít co nejdříve jednat. Řešením proto může být nájemný externí manažer, který problémy vidí z nezaujaté perspektivy.
Roste úloha tzv. interim manažerů, které si podniky najímají kvůli restrukturalizaci a řízení změn. Ilustrační foto: Pixabay

„Jestliže se několik měsíců potýkáte s nízkými prodeji, které zaostávají za plány, rozhodně zbystřete. V takové situaci nelze spoléhat na jednorázové zakázky nebo prodejní akce. Předpokladem prosperity je totiž stabilní tok prodejů,“ vysvětluje Jiří Jemelka, ředitel společnosti J.I.P. pro firmy, jež pomáhá malým a středním podnikům.

S tím souvisí též úbytek zákazníků. Pokud se současně nedaří získávat zákazníky nové, znamená to, že vás zřejmě čeká propad tržeb, nižší zisk a problémy s cash flow. „Získávání nových zákazníků bývá zpravidla mnohem těžší než udržení těch stávajících. Zaměřte se proto též na důvody, proč jsou vám dlouhodobí zákazníci věrní. Vedle zjištění problémů totiž potřebujete znát i své silné stránky, což vám umožní lépe nastavit novou marketingovou strategii,“ dodává Jemelka.

Nesprávný přístup k řízení byznysu

Do cash flow se přitom nepromítají pouze nižší prodeje a úbytek zákazníků. Manažeři mohou chybovat také nesprávným přístupem k řízení byznysu. „Z praxe známe příklady firem, jejichž majitelé byli skvělými odborníky v daném oboru a měli výborný produkt, ale špatný přístup k řízení financí nakonec firmě zlomil vaz. Často jde o nedůsledné vymáhání nezaplacených faktur v kombinaci s drahým financováním rozvoje podnikání,“ uvádí Petr Vencálek ze společnosti Bez Banky, která poskytuje úvěry pro malé a střední firmy.

Nepříjemný vývoj ve firmě samozřejmě pomůže odvrátit rychlá finanční injekce. Nebankovní úvěry lze čerpat v řádu dní, a tak je možné jednat okamžitě. Podle Vencálka by se však firma měla primárně soustředit na různé obchodní příležitosti, které jí mohou zajistit mimořádný zisk nad rámec plánu.

„Firmy se často setkávají se zajímavými obchodními či investičními příležitostmi, ale cash flow jim v danou chvíli neumožňuje je využít. Rychlým úvěrem je ale možné okamžitě reagovat například na výraznou slevu materiálu nebo získat zakázku, kde je třeba okamžitě složit jistotu,“ dodává Vencálek s tím, že takový dodatečný zisk může posloužit jako rezerva a eventuální krizový vývoj v budoucnu eliminovat.

Indikátorem je nálada zaměstnanců

Nesrovnalosti ve fungování firmy lze rovněž velmi dobře poznat na náladě zaměstnanců, kteří potíže často vycítí mnohem dříve, než se jim začne opožďovat výplata nebo omezovat odměny a benefity. Majitelé firem mnohdy mají naprosto přesnou představu, jak by firma měla vypadat a fungovat, a tak vyvíjejí velký tlak, aby bylo vše přesně podle jejich představ. To může být po určité době pro zaměstnance demotivující.

„Problém je, že na trhu se odehrává jeden příběh, na poradách se odehrává druhý příběh, v hlavě majitele se odehrává třetí příběh, na obchodním oddělení se odehrává čtvrtý příběh a ve výrobě se odehrává pátý příběh. Všechny tyto příběhy si žijí vlastním životem, což firmu postupně dostává do problémů, které mohou vyvrcholit fatálním koncem,“ varuje Martin Haluzík, nájemný manažer CSO, CEO.

„Krize dřímá v každé firmě od jejího založení. Pokud již firma potřebuje krizového manažera, může už jít pouze o eliminaci ztrát. Roste proto úloha takzvaných interim manažerů, které si podniky najímají kvůli restrukturalizaci a řízení změn,“ dodává Martin Haluzík.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Firmy

ČEZ oznámil pokles zisku

Výsledky hospodaření největší české energetické společnosti ČEZ za třetí kvartál letošního roku přinášejí smíšené pocity, komentují analytici dnes zveřejněné výsledky firmy, jejímž majoritním akcionářem je český …

Nejčtenější

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …
Rolovat nahoru