Které články loni čtenáře portálu Finančního a ekonomického institutu nejvíc zaujaly?

Rozhovor o cenových praktikách farmaceutických firem a o tom, proč je některých léků nedostatek, zaujal loni čtenáře stránek Finančního a ekonomického institutu (FAEI.cz) ze všech článků nejvíc. Za připomenutí ovšem stojí i další nejčtenější materiály. Jde v nich totiž o věci, které budou platit, nebo které budou hrozit i letos.

Zřejmě nejznámějším nositelem příjmení Chudoba je prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba. Foto: Archiv

Na stránkách našeho portálu vás v minulém roce nejvíc zajímaly rozhovory. Mezi 10 nejčtenějšími články jich je totiž hned pět. Další tři místa v první desítce obsadily články na téma takzvané ochrany spotřebitelů, která je výhodná pouze pro „ochránce“, méně však už pro samotné poškozené. Zbývající dvě příčky patří materiálům o vyšších náhradách za pracovní úraz a tom, že farmaceutické firmy možná přestanou do Česka dodávat některé léky, protože na nich málo vydělávají.

1. FARMACEUTICKÉ FIRMY SE UŽ ASI ZBLÁZNILY

Největší čtenářskou pozornost si na stránkách FAEI.cz vloni získal rozhovorprezidentem české lékárnické komory Lubomírem Chudobou. Mluvil v něm o tom, že v Česku existují preferované sítě lékáren, kterým výrobci léků dávají jiné cenové podmínky, než ostatním. A také o reexportu léků z tuzemska, který umožňuje to, že ceny pro východní část Evropy jsou nižší, než pro tu západní. Důsledkem pak je, že žádané léky v Česku chybí.

2. VĚŘITELÉ MRTVÝCH POTÁPĚJÍ DĚDICE

Druhé místo patří rozhovorumístopředsedou nejvyššího soudu Romanem Fialou. Otázky se týkají tématu, okolo kterého se obvykle našlapuje velmi opatrně. Dědictví. Úmrtí v rodině totiž může být jen začátek kolotoče událostí, jež dopadnou na pozůstalé. Po převzetí dědictví totiž za závazky zemřelého ručí celým svým majetkem. Soudce proto doporučuje, přebírat s „výhradou soupisu majetku“. Ta je před problémy, do kterých by se vinou zemřelého mohli dostat, ochrání.

3. Z MERCEDESU JDOU ŽÁDAT O BANKROT

Rozhovor s právničkou Danielovou Kratochvílovou čtenářský zájem dostal na třetí místo. Právnička se v něm podělila o své zkušenosti s insolventními správci i se soudní praxí v případě rozhodování o osobních bankrotech. A došlo i na takzvané oddlužovací firmy, které mají na zřeteli pouze svůj prospěch.

4. LICHVÁŘŮM BUDE DOBŘE

Snahy o ochranu dlužníků v řadě případů odporují zdravému rozumu. Alespoň tak to vidí prezident České asociace věřitelů Pavel Staněkrozhovoru, jenž obsadil čtvrtou pozici. Zákon o úvěrech, který má chránit ty, kteří si půjčují, i když nemají na splácení je podle něj příkladem toho, jak ochrana nemá vypadat. Navíc ještě pravděpodobně nažene další „ovečky“ do náruče lichvářů.

5. „OCHRÁNCI“ POJIŠTĚNCŮ HLEDAJÍ KOLEGY

Páté místo v žebříčku čtenářského zájmu přinesl článek „Hledá se kolega. Zn.: S praxí v pojišťovnách a s databází kontaktů“. Tento materiál byl součástí týdenního seriálu materiálů o praktikách různých firem a jednotlivců, kteří se nabízejí spotřebitelům jejich „ochranu“.

6. „CHRÁNIT SPOTŘEBITELE“ JE BYZNYS

Článek na šestém místě se zabývá činností asi mediálně nejznámějšího podnikatele v oblasti „ochrany spotřebitele“ Pavla Kočalky. Matoucí informace o firmách, platby předem, problémy s bulharskou národní bankou i osobní bankrot, to jsou skutečnosti, které provází jeho podnikání s tzv. ochranou spotřebitele.

7. PO HACKERECH PŘIJDOU NA ŘADU TANKY

Sedmé místo čtenáři FAEI.cz přisoudili rozhovoru o kybernetických hrozbách. Náš redaktor v něm zpovídal specialistu na kybernetickou ochranu Aleše Špidlu, který popisoval například různé mechanismy proniknutí do počítačových systémů a jejich důsledky. I v digitální době zůstává nejslabším článkem ochrany informačních technologií člověk. A nemusí to být podplacený správce sítě, nebo programátor. Někdy jen stačí nechat ležet na zemi flash disk…

8. PORADNA: NÁHRADY ZA PRACOVNÍ ÚRAZ

V říjnu vláda schválila nařízení o sčítání bodů, jimiž se řídí bolestné a náhrada za ztížení společenského uplatnění při pracovním úrazu a nemoci z povolání. Reagovala tak na nový občanský zákoník, který od ledna 2014 přinesl možnost vysoudit si mnohem vyšší odškodnění za nepracovní úrazy, například při nehodě. Téma naše čtenáře zaujalo natolik, že to článek „Za pracovní úraz mnohem vyšší náhrada“ vyneslo osmé místo.

9. ZA NĚKTERÉ LÉKY PLATÍ ČEŠI MÁLO, A PROTO MŮŽOU ZMIZET Z LÉKÁREN

Článek, navazující na kritický rozhovor s prezidentem lékárníků, se umístil na deváté příčce. Česká asociace farmaceutických firem redakci poslala reakci, ve které nesouhlasí s obsahem rozhovoru. Kromě toho navíc přidala varování, „že kvůli příliš nízkým cenám léků v ČR řada nadnárodních firem začíná vážně zvažovat, kdy a zda vůbec uvede nové léky na náš trh“.

10. „OCHRANA“ SPOTŘEBITELŮ JEŠTĚ JEDNOU

Desátá příčka našeho žebříčku za rok 2016 patří třetímu článku ze série materiálů na téma nejrůznějších tzv. ochranářských firem. Telefonát od neznámého člověka je na začátku, na konci mohou být oči pro pláč. „Ochránci spotřebitelů“ nabízejí, že s obchodníkem s cennými papíry, pojišťovnou nebo s někým jiným, vyjednají finanční náhradu ze smlouvy, která je pro klienta nevýhodná, totiž obvykle kasírují předem paušální poplatek. Jenže neposkytují žádnou garanci, že skutečně cokoli vymůžou.

Přestože se naše stránky věnují především ekonomickým tématům a zprávám, přinesli jsme také rozhovor „Chybí nám pocit jistoty a bezpečí“ s filozofem Erazimem Kohákem. Zaujal vás, čtenáře, natolik, že je z toho celkové jedenácté místo za loňský rok, přestože článek vyšel až těsně před Vánoci.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kyberzločinec se natahoval pro 13 milionů korun, ale neuspěl

Průzkum
Více než polovina Čechů a Češek se dostala do situace, kdy se někdo snažil ukrást peníze z jejich účtu nebo platební karty. Vyplývá to z výsledků nejnovějšího průzkumu, který Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla technologická a platební společnost Mastercard. Podle České bankovní asociace (ČBA) je nejvyšší zachráněná částka u jednoho klienta 13 milionů korun.