Kteří Evropané v Česku utrácí nejvíce?

Dlouhodobě v Česku nechávají z národů EU nejvíce peněz Němci. Při svých pobytech na jednu a více nocí (nepočítají se tedy krátké návštěvy bez jediného přenocování) utratili v ČR v roce 2017 dle čerstvých údajů Eurostatu celkem 1,06 miliardy eur. Poprvé minimálně od roku 2012 překročily jejich výdaje v ČR jednu miliardu eur.
Ilustrační foto: Depositphotos.com

S velkým odstupem druzí jsou Poláci, kteří v Česku v roce 2017 utratili při svém pobytu 263,6 milionu eur. Na třetím místě se umisťují Francouzi, kteří tu nechali 215,1 milionu eur. Následují Maďaři (176,4 miliony eur), Rakušané (169,7), Slováci (156,9) a Španělé (145,7).

V zemích Evropské unie Češi při svých pobytech roku 2017 utratili celkem 2,17 miliardy eur. První příčku v tomto ukazateli obsazují opět Němci, kteří při zahraničních pobytech na území EU utratili roku 2017 celkem 49,47 miliardy eur. Druzí jsou s odstupem Francouzi. Ti na území EU s výjimkou své vlastní domoviny realizovali výdaje čítající 15,61 miliardy eur. Následují Nizozemci s 11 miliardami eur, Rakušané (7,16 miliardy eur), Španělé (7,08), Dánové (6,34), Finové (5,81), Italové (5,57) a Poláci (5,04).

Údaje Eurostatu nezahrnují výsledky Velké Británie, která však s největší pravděpodobností ke konci letošního října Evropskou unii opustí.

PSALI JSME:
Počet zahraničních hostů vloni poprvé v historii překonal počet obyvatel České republiky

Výše výdajů při zahraničních pobytech pochopitelné odráží v prvé řadě lidnatost a ekonomickou výkonnost (hrubý domácí produkt na obyvatele) dané země. Roli ale hraje také popularita turismu jako taková a možnosti turistiky ve vlastní zemi.

Například v Nizozemsku jsou tyto možnosti omezenější než třeba ve Španělsku či Itálii, což jsou mnohem rozlehlejší země disponující jak přímořskými letovisky, tak vysokými pohořími, vhodnými pro letní i zimní turistiku.

To z podstatné části pomáhá vysvětlit, proč jsou výdaje méně početných Nizozemců na území EU zhruba dvojnásobné oproti výdajům Italů a citelně vyšší než útraty Španělů. Je také zřejmé, že roli hraje nejen dlouhodobá ekonomická výkonnost, ale také momentální stav ekonomiky, který je ve Španělsku a zejména v Itálii horší než například opět v Nizozemsku nebo Dánsku.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
„Turistů z ciziny přibývá, utrácejí i více peněz,“ říká šéfka CzechTourism Palatková

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Čtyři z deseti Čechů si nespoří na penzi. Nemají na to

Průzkum
Na penzi si nespoří čtyři z deseti Čechů, nejčastěji ti, kteří ji budou mít v budoucnu nejnižší. Vyplývá to z reprezentativního průzkumu, který pro Asociaci pro kapitálový trh ČR (AKAT ČR) uskutečnila agentura Perfect Crowd a který má redakce Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) k dispozici.