Kupní síla koruny ve vybraných městech Evropy: Nejlevnější je Burgas, nejdražší Curych

Nejdražšími destinacemi v Evropě podle statistik je švýcarský Curych, kde se hodnota české tisícikoruny rovná 346 Kč. Foto: FAEI.cz

Jaká je hodnota české tisícovky v jedenácti destinacích, které Češi nejčastěji navštěvují? Odpověď přináší aktuální analýza UniCredit Bank, z níž přinášíme vybrané zajímavosti.

Na pozici nejlevnější země nově stanulo Turecko, kde si český turista pořídí nákup v hodnotě o 57 % vyšší než doma. Turecko tak vystřídalo dlouholetého lídra Bulharsko, které skončilo na druhém místě. Levněji než doma nakoupíme i v Maďarsku a Chorvatsku. Slovensko se s ČR cenově srovnalo.

Ve zbývajících šesti evropských destinacích se naopak nákupy ve srovnání s tuzemskými prodraží. Jde tradičně o země západní a jižní Evropy. Největší cenová propast zeje vůči zemím, kam Češi vyráží nejčastěji na poznávací zájezdy. V Německu tratí čeští turisté na každé vydané tisícikoruně 310 Kč, ještě o dalších 40 Kč více si připlatí na dovolené v Rakousku a ve Francii.

Graf: Změna kupní síly české koruny v jiných zemích (únor 2019, meziročně v %)

Zdroje: OECD, Eurostat, ČNB, UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia.* Průměr nezahrnuje africké země.

„Životní náklady v Česku zůstávají stále pod průměrem většiny sledovaných turistických destinací. Pro letošní rok jsou zahraniční pobyty v průměru o 6,6 % dražší než tuzemské. Před loňskou sezónou však byly dražší o 7,4 %,“ komentuje výsledky analýzy ekonom UniCredit Bank Patrik Rožumberský.

Při pohledu na cenová specifika konkrétních měst v rámci dané země se ukazuje, že klíčovou roli v nákladech na pobyt hraje i oblast, do které se vypravujeme. Obecně platí, že nejdražšími jsou přímořské a turisticky nejžádanější oblasti. Naopak hlavní město nemusí být vždy automaticky nejdražší. To ovšem neplatí pro Bulharsko, kde v hlavním městě Sofii tratíme ve srovnání s nákupem v přímořském Burgasu 125 Kč.

Graf: Hodnota 1000 českých korun v jiných zemích (únor 2019)

* Vážený průměr, kde vahou je míra oblíbenosti destinace, resp. její podíl na celkových výjezdech Čechů do 11 nejnavštěvovanějších evropských zemí trvajících déle než 4 dny. Zdroje: OECD, Eurostat, ČNB, UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia.

Významnými regionálními cenovými rozdíly ve výši až 30 % se vyznačuje Španělsko. V Itálii pozorujeme málo překvapivý jev, kdy stoupá cenová hladina ve směru z jihu na sever. Ve Francii je pak citelný rozdíl mezi přístavním městem Marseille a Paříží. V Rakousku se ukazuje jako dražší než hlavní město Vídeň například lyžařské centrum Innsbruck.

„Nejdražšími destinacemi v Evropě podle statistik je švýcarský Curych, kde se hodnota české tisícikoruny rovná 346 Kč, následují severoevropské metropole Oslo, Kodaň a dále Lucemburk s Londýnem,“ uzavírá Rožumberský.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB