Kupní síla koruny ve vybraných městech Evropy: Nejlevnější je Burgas, nejdražší Curych

Jaká je hodnota české tisícovky v jedenácti destinacích, které Češi nejčastěji navštěvují? Odpověď přináší aktuální analýza UniCredit Bank, z níž přinášíme vybrané zajímavosti.
Nejdražšími destinacemi v Evropě podle statistik je švýcarský Curych, kde se hodnota české tisícikoruny rovná 346 Kč. Foto: FAEI.cz

Jaká je hodnota české tisícovky v jedenácti destinacích, které Češi nejčastěji navštěvují? Odpověď přináší aktuální analýza UniCredit Bank, z níž přinášíme vybrané zajímavosti.

Na pozici nejlevnější země nově stanulo Turecko, kde si český turista pořídí nákup v hodnotě o 57 % vyšší než doma. Turecko tak vystřídalo dlouholetého lídra Bulharsko, které skončilo na druhém místě. Levněji než doma nakoupíme i v Maďarsku a Chorvatsku. Slovensko se s ČR cenově srovnalo.

Ve zbývajících šesti evropských destinacích se naopak nákupy ve srovnání s tuzemskými prodraží. Jde tradičně o země západní a jižní Evropy. Největší cenová propast zeje vůči zemím, kam Češi vyráží nejčastěji na poznávací zájezdy. V Německu tratí čeští turisté na každé vydané tisícikoruně 310 Kč, ještě o dalších 40 Kč více si připlatí na dovolené v Rakousku a ve Francii.

Graf: Změna kupní síly české koruny v jiných zemích (únor 2019, meziročně v %)

Zdroje: OECD, Eurostat, ČNB, UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia.* Průměr nezahrnuje africké země.

„Životní náklady v Česku zůstávají stále pod průměrem většiny sledovaných turistických destinací. Pro letošní rok jsou zahraniční pobyty v průměru o 6,6 % dražší než tuzemské. Před loňskou sezónou však byly dražší o 7,4 %,“ komentuje výsledky analýzy ekonom UniCredit Bank Patrik Rožumberský.

Při pohledu na cenová specifika konkrétních měst v rámci dané země se ukazuje, že klíčovou roli v nákladech na pobyt hraje i oblast, do které se vypravujeme. Obecně platí, že nejdražšími jsou přímořské a turisticky nejžádanější oblasti. Naopak hlavní město nemusí být vždy automaticky nejdražší. To ovšem neplatí pro Bulharsko, kde v hlavním městě Sofii tratíme ve srovnání s nákupem v přímořském Burgasu 125 Kč.

Graf: Hodnota 1000 českých korun v jiných zemích (únor 2019)

* Vážený průměr, kde vahou je míra oblíbenosti destinace, resp. její podíl na celkových výjezdech Čechů do 11 nejnavštěvovanějších evropských zemí trvajících déle než 4 dny. Zdroje: OECD, Eurostat, ČNB, UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia.

Významnými regionálními cenovými rozdíly ve výši až 30 % se vyznačuje Španělsko. V Itálii pozorujeme málo překvapivý jev, kdy stoupá cenová hladina ve směru z jihu na sever. Ve Francii je pak citelný rozdíl mezi přístavním městem Marseille a Paříží. V Rakousku se ukazuje jako dražší než hlavní město Vídeň například lyžařské centrum Innsbruck.

„Nejdražšími destinacemi v Evropě podle statistik je švýcarský Curych, kde se hodnota české tisícikoruny rovná 346 Kč, následují severoevropské metropole Oslo, Kodaň a dále Lucemburk s Londýnem,“ uzavírá Rožumberský.

PSALI JSME:
Koruna letos turistům radost nedělá. Vůči většině jiných měn slábne

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Cestování

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru