Kuřáci se musí připravit na změny, cigarety zdraží a mentolky skončí. A pašeráci budou mít žně

Kuřáci tradičních cigaret se v příštím roce musí připravit na zdražování a na omezení sortimentu. Spotřební daň na tabákové výrobky totiž stoupne až o 13 korun. Kdy? To je zatím otázkou, ale jisté už je to, že v květnu příštího roku skončí cigarety s mentolovou příchutí. Od 20. května budou na všech trzích Evropské unie (včetně bezcelních prodejen, resp. duty shopů – pozn. red.) zakázány veškeré mentolové cigarety a cigarety s mentolovými kapslemi.
Evropská unie se od příštího roku musí připravit na reálný problém, že vzroste poptávka i nabídka nekolkovaných cigaret a mentolek. Foto: Depositphotos.com

Tento zákaz vyplývá z evropské směrnice o tabákových výrobcích, která nabyla platnosti dne 19. května 2014. Směrnice zavedla zákaz cigaret a tabáku k ručnímu balení cigaret s charakteristickými příchutěmi – tedy s jasně rozpoznatelnou vůní nebo chutí odlišnou od tabáku.

Od 1. ledna příštího roku také vstoupí v účinnost tzv. daňový balíček, který zvýší spotřební daň na tabákové výrobky. Daň na krabičku dvaceti kusů cigaret tak vzroste až o třináct korun. Pokud „balíček“ vyjde ve Sbírce zákonů ještě v roce 2019, nové sazby začnou platit od 1. března příštího roku. Od té doby začne běžet tříměsíční lhůta pro doprodej zásob a od 1. června bude možné prodávat už jen cigarety s novou sazbou daně.

Cigarety a kuřivo se do Česka pašují ve velkém už roky. Podíl nelegálně prodaných cigaret tvoří v posledních letech podle odhadů téměř deset procent tuzemského trhu. Odborníci poukazují na to, že každá restrikce také přináší způsob, jak ji obejít. Tak třeba na Slovensku před pár lety policie odhalila sedmisetmetrový profesionálně vybudovaný podzemní tunel, jímž se z Ukrajiny přepravovaly nejen nekolkované cigarety.

„Je naivní a iluzorní domnívat se, že unijní zákazy vše vyřeší,“ domnívá se analytik portálu FAEI.cz Lukáš Petřík. Podle jeho názoru většina tuzemských kuřáků nepřestane kouřit, když se jim krabička cigaret zdraží o cca deset procent. A pokud jim EU zakáže „mentolky“, budou se snažit obstarat si je jinde, včetně černého trhu.

PSALI JSME:
Evropané kouří nelegální cigarety, každá desátá je pašovaná

„Jde o klasické chování spotřebitele,“ říká Petřík s tím, že když lidé nenacházejí v běžné distribuci to, co hledají, obracejí se k „šedému“ a „černému“ trhu: „To, že totální restrikce ve svobodné ekonomice nefunguje, a ani nemůže fungovat, jasně ukázala například prohibice ve Spojených státech v minulém století.“ A prohibice alkoholu podle něj stoprocentně nefunguje ani v totalitárních režimech či muslimských zemích.

Evropská unie se proto od příštího roku musí připravit na reálný problém, že vzroste poptávka i nabídka nekolkovaných cigaret a mentolek. Tradičními destinacemi „šedých a černých dovozů“ jsou státy bývalého Sovětského svazu a balkánské státy, které v Unii nejsou. A to včetně Turecka a dalších muslimských zemí s vazbami na Evropu a v její blízkosti. „Věřme proto bruselským odborníkům, že i tuto restrikci promysleli do posledního detailu. Anebo raději ne,“ uzavírá analytik Petřík.

PSALI JSME:
Vyšší zdanění neřestí přinese příjmy do státní kasy. Lidé ale o moc zdravější nebudou

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Chování spotřebitelů se trvale změnilo

Tržby na internetu dál rostou, přestože se již otevřely kamenné prodejny. Z toho lze usuzovat, že se chování českých spotřebitelů trvale změnilo a ani po konci pandemie se již nevrátí do starých kolejí. 

Voda bude zdražovat i dále, až o deset procent

Letos v lednu v některých oblastech ČR lidem voda, resp. tedy vodné a stočné, zdražila až takřka o deset procent. V podobném rozsahu zdraží i v příštím roce. Důvodem je pandemie, která hlavně turisticky exponovaným …

Med citelně zdražuje. Pozor na padělky

Cena kvalitního českého medu momentálně letí vzhůru. Prodává si za více než 200 korun za kilogram. Tmavý medovicový vyjde i na 230 korun. To nekalé dodavatele může podnítit k tomu, aby zkusili prodat ještě více …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru