Květnové zhoršení sentimentu

Názor
Počasí sice už v květnu začalo vypadat jako na jaře, nicméně náladu firem ani spotřebitelů rozhodně nevylepšilo. Podle průzkumu statistického úřadu zveřejněného ve středu došlo v tomto měsíci ke zhoršení podnikatelské i spotřebitelské nálady. K hodnocení, nakolik jde o zásadní změnu pohledu, je třeba se podívat více na detail.
Skepse ohledně dalších měsíců panuje i ve stavebnictví, kde se nálada drží na nízkých úrovních už od začátku roku. Ilustrační foto: Pixabay.com

K zvlášť výrazné změně sentimentu došlo v průmyslu, kde jsou firmy podstatně skeptičtější, pokud jde o výrobu v následujících měsících. Statistický úřad uvádí, že jde především o obavy v automotive, což není až tak překvapivé s ohledem na předchozí statistiky.

Automobilky letos nabraly vysoké tempo díky zajištění dodávek čipů a dalších dílů, aby mohly dokončovat dříve přijaté objednávky. Bude jistě zajímavé sledovat, jak v časech škrtů v rodinných i firemních rozpočtech – a to nejenom u nás – jim budou přicházet objednávky nové. Vysoká inflace nepotrápila pouze českou ekonomiku, ale i ty ostatní, a přece jen do jisté míry přemalovala zákaznické preference.

Skepse ohledně dalších měsíců panuje i ve stavebnictví, kde se nálada drží na nízkých úrovních už od začátku roku. Stavebnictví je odvětví výrazně zasažené vysokými cenami stavebních materiálů, které se teprve začínají normalizovat. S útlumem komerční i bytové výstavby a dokonce i rekonstrukcí, do kterých se lidé rovněž nehrnou, může spoléhat jen na zakázky z veřejného sektoru.

PSALI JSME:
Důvěra v tuzemskou ekonomiku opět klesá

Optimismus naopak panuje v obchodě a ve službách obecně. Obchodníci sice trochu zchladili svá dřívější očekávání návratu silné poptávky, avšak nikterak zásadně. Pozitivně jsou naladěny firmy poskytující služby, které si od dalších měsíců slibují docela slušný růst zájmu ze strany zákazníků.

A nakonec jsou zde spotřebitelé, kteří po krátkém výrazném dubnovém optimismu ohledně dalšího vývoje ekonomiky, opět začali propadat mírnému pesimismu. Jestli je za tím balíček rozpočtových škrtů a vyšších daní, je nejasné.

V každém případě se ukazuje, že dubnový skok v optimismu na straně některých firem a spotřebitelů byl jen krátkodobým výkyvem. Květen byl už ve znamení návratu do inflační reality a nejistých zakázek, a proto ani od celkového výkonu ekonomiky ve druhém čtvrtletí nelze očekávat žádné zázraky. I malé symbolické plus však bude znamenat, že se hospodářství nevrací do recese.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
ČBA: Tuzemská ekonomika vystoupila z recese, v letošním roce mírně poroste

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Německý ZEW index nejlepší za poslední dva roky

Důvěra investorů v německou ekonomiku se v dubnu zlepšila více, než se čekalo. ZEW index (index podnikatelské nálady, pozn. red.) ve složce očekávání stoupl na 42,9 bodu z březnových 31,7 bodu, což je nejvyšší …

Průmysl v eurozóně meziměsíčně posílil

Průmyslová výroba v eurozóně v březnu meziměsíčně vzrostla o 0,8 procenta. Podílely se na tom všechny čtyři největší ekonomiky v bloku. Výroba vzrostla v Německu (1,1 %), Francii (0,2 %), Itálii (0,1 %) i Španělsku …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB