Léčebné konopí předepisuje stále více lékařů

Léčebné účinky konopí stále nejsou zcela probádané. Přibývá lékařů-specialistů, kteří se o ně zajímají a předepisují jej pacientům nejen k tlumení bolesti, ale i zlepšení průběhu řady onemocnění. Cena gramu léčebného konopí se s jeho rostoucím využíváním rapidně snížila. O tom všem v rozhovoru FAEI.cz s Robinem Kazíkem ze společnosti Spectrum Cannabis, která se na konopí specializuje.
Léčba konopím zatím není standardně hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Foto: Pixabay

Které zdravotní potíže lze konopím léčit?
Léčebné konopí působí jiným mechanismem účinku než ostatní analgetika. Ovlivňuje lidský endokanabinoidní systém, jehož působení v našem těle moderní věda stále ještě odhaluje. Nicméně již dnes je evidentní, že tento signální systém může hrát významnou roli v ovlivnění řady onemocnění.

„Předpis léčebného konopí je vázán na specializaci lékaře,“ říká Robin Kazík ze Spectrum Cannabis. Foto: Archiv

Jak léčebné konopí vymezuje zákon?

Indikace léčebného konopí jsou regulovány vyhláškou č. 236/2015 Sb. Jedná se o využití k léčbě chronické neutišitelné bolesti různého původu, zvýšeného svalového napětí a bolestivosti u roztroušené sklerózy a dalších neurologických onemocnění. Specifikem českého prostředí je také možnost využití v dermatologii, která však kvůli nedostupnosti vhodné suroviny ve formě extraktu není aktuálně využívána.

Jaký je rozdíl mezi léčebným konopím vypěstovaným a zpracovaným v laboratorních podmínkách oproti konopí vypěstovanému doma?
Zásadní. U léčebného konopí jsou aplikována pravidla pro zacházení s léčivy, proto má pacient stoprocentní jistotu ohledně obsahu účinných látek, mikrobiologické čistoty, nepřítomnosti pesticidů, těžkých kovů či dalších škodlivých látek, které jsou analyzovány lékopisnými metodami.
Lékař, který léčebné konopí předepisuje, musí znát parametry odrůd, které bude pacient užívat. Dle specifického obsahu účinných látek pak optimalizuje dávkování a kontroluje klinickou odezvu, což by u samopěstitelsky dodaného konopí nebylo možné.

Je možné léčebné konopí využít i jinak než je předepsáno?
Ne. Pacientovi je předepsáno léčebné konopí v dávce pouze na jeden měsíc, dle dávkování, které je individualizované pro konkrétního pacienta.

Mají čeští pacienti o léčbu konopím zájem?
Pacienti jsou dobře informováni a často ve svém okolí hledají odborné lékaře oprávněné k předpisu konopí, se kterými by své problémy mohli řešit. Dostupnost léčebného konopí se postupně stabilizovala. Nyní se nabízejí tři odlišné odrůdy.

Kolik stojí léčba? Podílí se na financování zdravotní pojišťovny?
Léčba konopím zatím není standardně hrazena z veřejného zdravotního pojištění, což je zajisté jednou z hlavních překážek dostupnosti pro nízkopříjmové skupiny pacientů. Snad se v nejbližší době dočkáme změn týkajících se částečné úhrady léčebného konopí, které avizuje ministerstvo zdravotnictví.
Koncová cena pro pacienta za gram léčebného konopí je pod hranicí 130 Kč s DPH, bez ohledu na typ odrůdy. To je významné zlevnění snížení oproti nedávné minulosti, kdy se cena konopí pohybovala kolem 300 Kč za gram. V případě, že je konopí v lékárně zpracováváno do formy želatinových tobolek, navýší se cena o spotřebovaný materiál. Lékárny jsou však často velice empatické vůči pacientům a neúčtují do ceny přípravku další náklady na práci při přípravě léčiva, což jim umožňuje Cenový předpis ministerstva zdravotnictví.

Jak mám postupovat, když chci vyzkoušet terapii léčebným konopím?
Je třeba vše důkladně konzultovat s lékaři, kteří musí zhodnotit, zda je léčebné konopí pro daného pacienta vhodné. V případě, že ošetřující lékař nemá s léčbou konopím zkušenosti, na webových stránkách Státní agentury pro konopí pro léčebné použití nebo Pacientského spolku pro léčbu konopím KOPAC lze nalézt lékaře, kteří s léčebným konopím pracují a předepisují ho.
Formu aplikace určuje předepisující lékař, přičemž nejčastěji se jedná o inhalační podání formou vaporizéru, nebo o podání perorální ve formě tobolek připravených v lékárně. Lékař rovněž pro každou formu podání stanovuje přesné dávkování, které je specificky určeno pro konkrétního pacienta. Je nutné podotknout, že aplikační forma v podobě kouření není správnou metodou aplikace, a to především z důvodu vzniku škodlivých látek při spalování. V rámci inhalační aplikace léčebného konopí je tato metoda plně nahrazena formou vaporizace.

Jaký je zájem o předepisování léčebného konopí mezi lékaři?
Je to něco nového a většina lékařů má zájem o vzdělání v této oblasti. Samozřejmě však záleží, zda mají odpovídající specializaci, která jim umožňuje léčebné konopí předepisovat, nebo zda v rámci jejich specializace předpis léčebného konopí uplatní.
Předpis léčebného konopí je vázán na specializaci lékaře, kterou také vymezuje vyhláška č. 236/2015 Sb. Nejčastěji předepisujícími lékaři jsou specialisté v léčbě bolesti, významně také roste zájem neurologů. V Česku léčebné konopí nemohou předepisovat například všeobecní praktičtí lékaři pro dospělé. Lékaři a lékárníci mohou využívat probíhajících seminářů, jako například na Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví.
Čeští lékaři zároveň přicházejí i s inovacemi v léčbě konopím. Například MUDr. Radovan Hřib z Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Jde o individuálně připravované tobolky. Ty umožňují jednoduché dávkování a představují vhodné řešení nejen pro seniory.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB