Lednový inflační skok

Lednová inflace byla s napětím očekávaná, protože nastavuje laťku, ze které inflace bude v letošním roce klesat. Inflaci zásadně ovlivnil úsporný energetický tarif, který ji po tři měsíce snižoval a nyní už vypadl z výpočtu.
Inflaci v Česku zásadně ovlivnil úsporný energetický tarif, který ji po tři měsíce snižoval a nyní už vypadl z výpočtu. Ilustrační foto: FAEI.cz

Cena elektřiny proto meziměsíčně i meziročně skokově vzrostla a s ní i inflace. Do inflace se rovněž propsaly změny ceníků zboží a služeb, s nimiž firmy přišly na začátku roku. To byl ostatně jeden z důvodů, proč bylo obtížné lednovou inflaci vůbec odhadovat.

Ceny v lednu poskočily o šest procent, a to především v důsledku započtení cen elektřiny bez úsporného tarifu. Elektřina tak z pohledu statistiků zdražila z měsíce na měsíc o téměř 140 procent. Ale nahoru nešly pouze ceny této energie. Výrazně více si lidé musejí připlatit i za další služby spojené s bydlením.

Meziroční inflace se z předchozích 15,8 procenta skokově zvýšila na 17,5 procenta. Téměř o čtvrtinu více než loni stojí v průměru potraviny, o více než 24 procenta vzrostly i celkové náklady na bydlení.

Znamená to, že se ČR ani v úvodu roku ještě vysoké inflace nezbavila, a proto lze počítat i s dalším snižováním kupní síly obyvatel.

Další měsíce už nicméně přinesou poměrně svižný pokles inflace, který zajistí především vyšší loňský srovnávací základ. Návrat k cílovým dvěma procentům však bude ještě dlouhý. Jsou zde ovšem i další důvody, proč by cenový růst měl zpomalovat, respektive některé ceny i klesat.

Tím prvním je nepochybně výrazné zlevnění námořní dopravy, díky níž sem proudí spotřební zboží z Asie.

První pozitivní signály jsou vidět u elektřiny a plynu, ale jejich pozitivní dopad na inflaci bude zatím spíše marginální. Inflaci by nicméně měly pomoci zpomalovat i ceny bytů i silná koruna zlevňující dovážené zboží.

V neposlední řadě by měla konečně zafungovat i slabá poptávka, kterou každý měsíc potvrzuje vývoj maloobchodních tržeb. Pokles zájmu spotřebitelů by měl ještě zvýšit tlak na pokles marží.

Česká národní banka očekávala, že se inflace v lednu zvýšila na 17,6 procenta, takže z pohledu naplňování prognózy může být zatím velmi spokojená. Vzhledem k aplikovanému přístupu centrální banky lze očekávat stabilitu sazeb ještě po řadu dalších měsíců.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Ho Horymír

    Gratuluji fialkám k vytvoření rekordu v inflaci. 6% za měsíc se ještě nikdy nikomu nepovedlo ( a to při použití standardní statistické metody by to bylo 6,6% !!!) a to ani v divokých devadesátkách.
    Právě probíhá další měnová reforma, co lidi obere o úspory a sníží jim příjmy a nikdo ani nepípne. Jen komunisti tiše závidí. Takhle se má okradení dělat a ne měnou přes noc.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB